Kilo Vermede Engeller Nelerdir

Kilo Vermede Engeller Nelerdir

Sağlıklı bir yaşam sürülebilmesi, metabolizmanın dengeli çalışması, birçok hastalık riskinin azaltılması gibi pek çok durumun özellikle vücut yağının normal sınırlar içerisinde kalmasıyla birebir ilişkili olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ülkemizde her 10 kişiden 3’ü sahip olması gereken yağ kütlesinden çok daha fazla yağ kütlesine sahip ve bu oran git gide artmakta. Bu nedenle obezitenin önlenmesi için yapılan bilinçlendirme çalışmaları da artıyor. Kilo vermeye karar verdik. Motivasyonumuz yüksek, acaba yeterli mi? Kilo vermeye çalışırken mutlaka bir uzman desteği almalısınız. Bu süreçte diyetisyeniniz eşliğinde değerlendirilmesi gereken bir çok durum mevcut.

Davranışsal engeller

Sık sık dışarıda yemek yemek, eğlencelere/partilere katılmak, televizyon, bilgisayar karşısında yemek yemek gibi sosyal davranışlar porsiyon kontrolü sağlamayı engeller, bu durum da kilo kontrolü sağlamayı zorlaştırır. Meslekler kilo kontrolünü sağlamada çok önemli bir etkendir. Günün fazlasını oturarak geçirdiğiniz bir mesleğiniz varsa fiziksel aktivite yetersizliği kilo kazanımına sebep olabilir. Geceleri çalışmanız gerekiyorsa yeterince dinlenmek zorlaşır ve bu yorgunluk hissi de aşırı enerji alımı ile sonuçlanabilir.

Bilinçsizlik

Sağlıklı şekilde zayıflamanızı sağlayacak ve metabolizmanızı hızlandıracak size özgü bir yaşam tarzı programı için mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Televizyon, internet, gazeteler ve daha birçok yerde özellikle zayıflama ile ilgili yüzlerce uygulama görebilirsiniz. Doğruluğundan emin olmadan, bilinçsizce yapılan uygulamalar da kilo verdirmekten çok sağlığınızı riske atabilir. Bu nedenle kilo vermeye çalışmadan önce lütfen bir diyetisyene başvurun.

Duygusal engeller

Depresyon, anksiyete, stres ve hayal kırıklıkları gibi duygusal sebeplerle kilo kontrolünü sağlamak zorlaşabilir. Klinik olarak depresif bireyler(özellikle ağır travma yaşamış bireyler) bir savunma mekanizması olarak sık sık yemek yiyip kilo alabilirler. Bu hastaların konuyla ilgili bir uzmandan mutlaka destek almaları, psikolog/psikiyatri ve diyetisyenin birlikte çalışması gerekir.

Medikal engeller

Kilo kaybını engelleyen birçok tıbbi sebep olabilir. Hipotiroidizm, polikistik over sendromu, astım, artirit, fibromiyalji gibi eklem hastalıkları, tükenmişlik sendromu gibi durumlar kilo vermeyi zorlaştırsa da imkansız hale getirmez. Kullanılan bazı ilaçlar (Antidepresanlar, sterodiler, kalsiyum kanal inhibitörleri gibi tansiyon ve kolesterol için kullanılan bazı ilaçlar) istemsiz kilo kazanımlarına sebep olabilir. Özellikle bu tür medikal problemlere sahip olan bireylerin düzenli olarak hekim ve diyetisyen kontrolünde olmaları, diyetsel tercihlerine daha sıkı dikkat etmeleri ve hastalıklarının elverdiği ölçüde kendilerine en uygun egzersizi düzenli olarak yapmaları gerekir.

Diyetisyen Esen Karaca, sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için Ankara ve İstanbul ofisinde sizleri beklemektedir.  Ayrıca kurumsal beslenme danışmanlığı ile ilgili detaylı bilgiye web sayfamızdan ulaşabilirsiniz