Kemikleri Güçlendiren Besinler

Kemikleri Güçlendiren Besinler

Bizim sağlıklı bir şekilde ayakta durmamızı sağlayan kemiklerim bizlere birçok konu bakımından kolaylık sağlamaktadır. Kemiklerimizin sağlıklı olması demek daha sağlıklı bireyler olmamız demek. Bu nedenle kemik güçlendiren besinler tüketmeli ve kemik sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz. Peki kemik güçlendiren yiyecekler nelerdir? Eğer bunları öğrenmek istiyorsanız yazımızın sonuna kadar okumanız gerekmektedir.

KEMİK GÜÇLENDİREN YİYECEKLER

kemikleri güçlendiren yiyecekler
kemikleri güçlendiren yiyecekler

Kemik güçlendiren gıdalar başlığı altında inceleyeceğimiz oldukça fazla besin grubu vardır. Bunların her birini listeleyerek sizlere en anlaşılır bir dille aktaracağız. İşte kemiklerimizin güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesi sorununa çare olan o besinler..

  1. SÜT ve SÜT ÜRÜNLERİ: Bildiğiniz gibi kalsiyum kemik gelişimi için oldukça gerekli bir mineraldir. Süt ve süt ürünleri ise bolca kalsiyum içermektedir. Bu nedenle sütü ve sütten yapılan yiyecekleri tüketmemiz gerçekten çok etkili olacaktır. Yağsız olarak tüketeceğiniz yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacının %30’unu sizlere verir. Aynı zamanda D vitamini bakımından zengin olan yoğurt günlük olarak 1 kase tüketildiğinde %20 kadar D vitamini ihtiyacınızı karşılar. Özellikle 40 gr. peynir tüketmek %100 oranında ve daha fazla oranda sizlere kalsiyum sağlayacaktır. Bu sayede kemiklerinizin güçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.
  2. YUMURTA: D vitamini bakımından az bir orana sahip olasa da yumurta yüksek oranda kalsiyum içerir. Özellikle bir adet yumurtanın %6 kadar D vitamini içermesi ve anında kana karışması, sabahları tüketilmesi gereken en önemli besinlerden biri yapmaktadır onu. Eğer kalsiyum bakımından takviye almak istiyorsanız yumurta tüketebilirsiniz.
  3. SARDALYA: Genellikle hafta sonu sofralarımızı renklendiren balıklardan biri olan sardalya, görüntü olarak küçül olmasına ters orantılı bir şekilde çok yüksek oranda D vitaminine sahiptir. 6 Adet sardalya balığı kuyruğu 2 bardak sütün içerdiği D vitaminine eşittir. Bu nedenle sardalyayı düzenli olarak tüketmek ve haftada en az 1 kez yemek kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacaktır.
  4. SOMON BALIĞI: Somon balığı bildiğiniz gibi soğuk suları seven bir balık türüdür. Öyle ki bünyesinde buna ters orantılı olarak oldukça zengin D vitamini barındırır. Aynı zamanda omega 3 yağ asitlerinden bolca barındırması onun D vitamini kaynağı olduğunun bir başka göstergesidir. 1 tabak somon balığı tüketmek günlük ihtiyacınız olan D vitaminin tamamını karşılar.
  5. ISPANAK: Ispanak, bildiğiniz gibi demir bakımından çok yüksek bir potansiyeldir. Eğer demir bakımından zengin olan yiyecekleri merak ediyorsanız sitemiz üzerinden bunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ispanak demir bakımından zengin olduğu kadar kalsiyum bakımından da oldukça zengin bir sebzedir. Kemik güçlendiren bitkiler listesinde ıspanak birinci sırada gelmektedir. Öyle ki bünyesinde bol bol besin lifi ve demir barındırır. Günlük olarak tüketilen 1 tabak ıspanak %25 oranında kalsiyum takviyesi yapar.
  6. İNCİR: Kuru incir kalsiyum bakımından zengin yiyecektir. Kemik güçlendiren besinler arasında bulunur. 20 adet kuru incir tüketildiği takdirde günlük kalsiyum ihtiyacının %40’ı tamamlanır. Bu açıdan kuru incir gerçekten zengin kalsiyuma sahiptir.
  7. PAZI: Kemik güçlendiren yeşil bitkilerden biri de pazıdır. Pazı bünyesinde yüksek miktarda kalsiyum bulundurur ve günlük olarak tüketmek gerekli kalsiyum miktarını sizlere takviye olarak verecektir.
  8. KURUYEMİŞLER: Kabukları bulunan kuruyemişler kalsiyum bakımından zenginlerdir. Aynı zamanda bu yemişler vitamin ve mineral bakımından da zengin oldukları gibi enerji oranından da iyi birer kaynaklardır. Özellikle kestane, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler yüksek oranda demir ve kalsiyum içermektedirler. Bu nedenle kesinlikle tüketilmeleri gereklidir.

kemik-guclendirmek

Kemik güçlendiren yiyecekler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştığımız yazımızda sizleri en ince ayrıntılarına kadar bilgilendirmeye uğraştık. Eğer sizler de demir ve D vitamini bakımından zengin olan besinleri merak ediyorsanız sitemiz üzerinden rahatlıkla bu konulara erişim sağlayabilirsiniz.