Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı Çekirdeği Yağı Nedir?

Gülgiller familyasında bulunan Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olan Malatya’nın meşhur meyvesi olarak bilinen kayısı çekirdeklerinin içerisinde bulunan ve tamamen bitkisel olan yağlardan süzülmesiyle ortaya çıkan bir yağ türüdür. Çekirdekten soğuk bir preslenme ile elde edilmekte olan kayısı çekirdeği yağı, cildin yaşlanmasını engellemek, cilt kırışıklıkları, cilt lekeleri ve birçok cilt sorunları üzerinde kullanılmakta olup, birçok bayan tarafından tavsiye edilerek tercih edilmektedir. Birçok cilt sorununa iyi gelmekte olan kayısı çekirdeği yağı içerisinde A, D, K, E vitaminleri bulunmaktadır. Cilt bakımlarında tercih edilmesinin en önemli etkeni olan A vitamini sayesinde leke ve kırışıklıklara karşı bir kalkan görevi görmektedir. Aynı zaman’da kuru bir cilde sahip kişilere de yağ içerisinde bulunan mineraller ve selenyum sayesinde ciltleri birçok katkıda bulunmaktadır.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?
Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği yağı özünde barındırdığı ağırlıklı asitler arasında omega 3 ve omega 6 ile birçok kozmetik ürünlerinin ham maddesi içerisinde yer almaştır. Geçmiş tarihe dayalı birçok faydası olan kayısı çekirdeği yağı zamanında ülser ve tümör gibi hastalıklarının tedavi işlemlerinde de kullanıldığı bilinmektedir. Aromaterapi ile ilgilide önemli bir yere sahip olan kayısı çekirdeği yağı daha birçok faydalı alanlara sahip özellikler taşımaktadır.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Ciltte oluşan kırışıklıkları bertaraf etmekte olan bu yağ, aynı zaman’da içerisinde bulundurduğu A vitamini sayesinde betakaroten, kalsiyum, magnezyum ve karotin gibi nitelikli maddelerin yardımıyla cildinize canlılık ve güzellik getirmektedir. Bunların yanı sıra tüm cilt tiplerinde kolaylıkla kullanılmakta olan bir yağ türüdür.
  • Birçok hastalığa da faydalı olmakta olan kayısı çekirdeği yağı daha çok şeker hastalığına iyi gelirken, bunun yanı sıra öksürük, kabızlık, sedef hastalığı, astım ve daha birçok hastalığa çok iyi gelmekte olan faydalı bir yağdır.
  • Rahat bir şekilde erime özelliğine sahip olan yağ, masajlarda da sıkça kullanılan bir tür olup, aynı zaman’da sabun yapımlarında da kullanılmakta olan bir tür yağdır. Özellikle’de selüloit sorunlarınız var ise o bölgeye uygulayarak masaj yapabilir ve olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Birçok derde deva olan kayısı çekirdeği yağının fiyatları ise kalite veya markalarına göre değişim sağlamaktadır. 3 ila 80 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir.