Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Yaz aylarında son derece sık bir şekilde tüketilmekte olan karpuzu özellikle de sıcaklarda besleyici bir su kaynağı olarak değerlendirebilirsiniz. Karpuzun kanser hastalığından daha birçok damar hastalıklarına oldukça iyi geldiği bilinmektedir. C vitamini açısından son derece zengin olan karpuzun bir başka faydası da bağışıklık sistemini en üst düzeye çekmesidir. Ci vtamini aynı anda cildimize de oldukça faydalıdır. Karpuz suyu özellikle de spordan sonra oluşan bazı vücut ağrılarını başarılı bir biçimde engellemektedir. Bu sebeple atletler arasında son derece sık bir şekilde tüketilmekte olan meyvelerden birisidir karpuz. Bazı uzmanlara göre karpuz içerisinde L-citrulline bir bileşen var. Bu amino asidi vücudumuz tarafınca temel bir asit olan L – arginin’e dönüştürülmektedir. L-arginin de kan dolaşımını güçlendirerek kan damarlarını çok daha rahatlatıyor ve ağrı benzeri problemleri ortadan kaldırıyor.

karpuz-neye-faydalıdır
Kötü Kolestrole İyi Geliyor

Karpuz kötü kolestrole de son derece iyi gelmektedir. Kolestrolü düşürür ve kalp rahatsızlıklarını yükselten kolestorele bağlı damar tıkanıklarını da engeller. Purdue Üniversitesi tarafınca yapılmış olan bir araştırma çerçevesinde düzenli olarak karpuz yiyen ve karpuz suyunu içen bireylerin kötü kolesterolü tüketmeyen kişilere göre %50 çok daha az. Fakat bu araştırmadan karpuzun kolesterolü düşüreceği sonucunu çıkarmamalısınız. Karpuzun kolesterole etkisinin netleşmesi açısından insanların birçoğunun katılımı ile yapılacak birkaç deneyler gereklidir.

Kalp Hastalıklarına Birebir

Meyve sebzelere kırmızı rengini vermekte olan likopen pigmenti denildiğinde aklımıza ilk domates gelmektedir. Fakat karpuz domateste göre çok daha yüksek oranlarda içerisinde likopen barındırır. Likopen üstünde yapılmış olan bazı çalışmalarda en çok karpuz, guava, papaya, domates, greyfurt ve kırmızı lahanada bulunan bileşenin prostat kanseri riskini çok azalttığını, kalp hastalıklarına karşı da başarılı bir şekilde koruma sağladığı ispatlanmıştır.

Florida State Üniversitesi tarafınca yapılmış olan güncel bir çeşit verilere göre karpuz kilolu olan bireylerde tansiyonun düşürülmesine önemli ölçülerde yardım ediyor. 13 orta yaşlı, yüksek kiloya sahip ve hipertansiyon hastalarının katılımı beraberinde 12 haftalık bir süre kapsamında yapılan araştırmalarda kapuz içerisinde bulunan L-citrulline’in hem dinleniyorken hem de eylemler esnasınd aorta olan basıncı çok daha fazla azalttığı tespit edilenler arasında.