Kan Yapıcı Besinler

Kan Yapıcı Besinler

Kansızlık problemi yaşıyorsanız kan yapan besinler ile bu probleminize çare bulabilirsiniz. Tabi kan yapan besinlerin neler olduğunu bilmeli ve kendinize bir beslenme programı hazırlamalısınız. Bu sayede kan yapıcı besinlerden tam anlamıyla yararlanabilirsiniz.

Kan yapıcı besinler aynı zamanda demir bakımından yüksek olan besinlerdir. Bu nedenle demir oranı yüksek sebze ve meyveler tüketebilir, kırmızı ve beyaz et yiyebilirsiniz. Eğer demir içeren sebze ve meyveler hakkında tam detaylı bilgi almak istiyorsanız yayınlamış olduğumuz konuyu inceleyebilirsiniz.

YÜKSEK DEMİR İÇEREN BESİNLER LİSTESİ

tavuk-cigeri

TAVUK CİĞERİ: Tavuk ciğerinden günlük olarak 100 gram tüketmek demir ihtiyacınızın %65’ini karşılayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken tek nokta: Tavuk ciğeri kolesterolü artırmaktadır.

 

 

 

sigir-etiSIĞIR ETİ: Günlük 100 gram sığır eti yerseniz demir ihtiyacınızın %15’ini karşılaşmış olursunuz. Bu açıdan sığır eti demir kaynağı olarak görebilirsiniz ancak doymuş yağ oranına ve kolesterole sahiptir. Bu nedenle kolesterol problemi olanların tüketilmesi önerilmez.

 

 

 

istiridyeİSTİRİDYE: İstiridye de günlük demir ihtiyacınızı 100 gram tüketildiği takdirde %40 oranında karşılar. Ancak dikkat edilmesi gereken tek nokta sodyum ve kolesterol bakımından çok yüksek değerlere sahip olmasıdır.

 

 

 

dana-cigerSIĞIR CİĞERİ: 100 gram sığır ciğeri tüketmek günlük demir ihtiyacınızın %40’ına kadar olan kısmını karşılayacaktır. Bu nedenle sığır ciğeri tam bir demir kaynağıdır diyebiliriz.

 

 

 

kahvaltilik-yulafKAHVALTILIK YULAF: Her sabah kahvaltıda tüketeceğiniz 100 gram yulaf demir ihtiyacınızın %2’ini karşılayacaktır. Yulaf aynı zamanda çok yüksek oranda besin lifi ve manganez içermektedir. Fosfor bakımından da zengin bir besin kaynağıdır.

 

 

 

mercimek

MERCİMEK: Gün içerisinde tüketeceğiniz 100 gram mercimek sizlere %20 oranında demir takviyesi yapacaktır. Kan yapıcı besinler grubunda mercimek de önemli bir rol oynamaktadır.

 

 

 

ispanakISPANAK: Kan yapıcı yiyecekler listesinde sırada ıspanak var. Ispanak çok iyi bir demir kaynağıdır ve günlük 100 gram tüketmek sizlere %20 kadar demir takviyesi yapacaktır. Aynı zamanda A, C, E, K ve B6 vitamini bakımından zengin olan ıspanak son derece faydalı bir besindir.

 

 

 

barbunyaBARBUNYA: Günlük 100 gram barbunya tükettiğiniz takdirde vücudunuza %12 oranında demir girecektir. Bu oran günlük ihtiyacınız olanın çeyreğine yakındır. Aynı zamanda besin lifi bakımından zengin olan barbunya, protein, manganez ve fosfor bakımından da oldukça iyi bir besin kaynağıdır.

 

 

Kan yapıcı yiyecekler nelerdir sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda, kansızlık ile doğrudan ilgisi olan demir içeren sebzelere ve yiyeceklere de örnekler verdik. Umarız bu konuda sizlere yardımcı olabilmişizdir ve sorularınızı cevaplayabilmişizdir. Kan yapıcı besinler ve demir içeren yiyecekler tüketmek sorunlarınıza çare olacaktır.

Hayat sıvımız olan kan bazı durumlarda yokluğunu bizlere hissettirerek çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Öyle ki demir eksikliğinin neden olduğu kansızlık aslında anemi adı verilen, kanın yeteri seviyede kırmızı kan hücresi üretememesi durumuna denir.