Kadınlar Nasıl Beslenmeli, Kadınlara Özel Beslenme Önerileri

Kadınlar Nasıl Beslenmeli, Kadınlara Özel Beslenme Önerileri

Kadınlar nasıl beslenmeli kadınlara özel beslenme önerileri

Biz kadınların yaşantısı erkeklere göre daha çalkantılı ve bu nedenle daha farklı beslenmemiz gerekiyor. Çünkü yaşadığımız pek çok farklı süreç var.

Örneğin her ay özel bir dönem yaşıyoruz ve ödem şikayetlerimiz daha çok oluyor, tatlı ihtiyacımız olabiliyor bu hormonal değişikliklerden dolayı metabolizmamız farklı şekilde etkilenme gibi bir durum söz konusu olabiliyor ve iştahımız değişebiliyor. Bu yüzden bu dönem bir kere başlı başına beslenmemizi çok değiştiren ve her ay yaşadığımız bir dönemdir.

Hamile Kadın Nasıl Beslenmeli

Sonra hamile kalabiliyoruz. Hamileyken 9 ay boyunca çok özel bir beslenme süreci yaşıyoruz. Ayrıca çok özel ve güzel bir süreç bu süreçte beslenmemiz hem bebeğin sağlığı için hem bizlerin sağlığı için çok çok önemli bu yüzden beslenmemize hamilelik boyunca mutlaka daha çok dikkat etmemiz gerekiyor.

hamileler nasıl beslenmeli

Lohusa Kadın Nasıl Beslenmeli

Emzirirken yine beslenmemize çok dikkat etmemiz gerekiyor çünkü anne sütünün hem kalitesinde hem miktarını su tüketimi ve sağlıklı beslenme gerçekten çok etkilemekte. Bu yüzden emzirirken de mutlaka beslenme ile ilgili bir diyetisyene danışmak gerekir.

Yine daha önceki ergenlik yaşlarında da aslında sağlıklı bir yetişkinin dönemi için hem ergenlikte hem çocuklukta sağlıklı beslenmek hepimizin bildiği bir konu.

Ardından menopoz geliyor. Menopoz döneminde de farklı şekilde çalışan hormonlarımız çok daha farklı şekilde çalışmaya başlıyor ve kimi hormonumuz daha az çalışıyor kimi hormonumuz daha fazla çalışıyor ve metabolik olarak pek çok farklılık yaşıyoruz. Daha çok ödem şikayetlerimiz olabiliyor daha çabuk kilo almaya meyilli olabiliyoruz farklı ilaçlar kullanmaya başlayabiliriz. Bu yüzden beslenme durumumuz ve beslenme alışkanlığımız yine değişmekte.

Ve biz kadınlar özellikle daha hoş görünmek istiyoruz saç sağlığımıza tırnak ve cilt sağlığımıza göre daha sağlıklı olmak istiyoruz. Aslında bütün bunların hepsini kapsayacak şekilde sağlıklı bir beslenme alışkanlık haline gelmeli.

Günlük kalsiyum tüketimi bütün bu dönemler için çok önemli özellikle hamilelikte ve emzirirken kalsiyum ihtiyacımız artmakta süt yoğurt peynir ayran gibi süt ve süt ürünlerine mutlaka yeterli miktarda kalsiyum almamız için tüketmemiz gerekmekte. Kırmızı et haftada 2 kez tüketmek çok çok önemli çünkü kansızlığa karşı kırmızı et tüketimi gerçekten bayanlar için çok önem arz etmekte. Çok yağlı olmayan kırmızı et tüketimi daha doğru beyaz etlerden hindi eti ön planda bulunmalı balıkla birlikte tabi ki. Çünkü hindi de demir tavuğa göre çok daha fazla ama mesela kırmızı ete göre de kolesterol miktarı çok daha düşüktür.

kadınlara özel beslenme

Bu yüzden hindi etini tüketme alışkanlığının kazanmalıyız. Haftada iki kez veya bir kez mutlaka tüketilmeli. Bu gerçekten çok doğru bir seçim olacaktır balık yine kadın sağlığında çok önemli bir besin Çünkü Omega 3 kaynağı, Omega 3 yağ asitleri özellikle kadın beslenmesininin  her döneminde ayrı ayrı önem teşkil etmekte. Bu yüzden balık tüketmek alışkanlık haline gelmesi gerekir. Haftada 2 kez hatta mevsiminde ise üç kez balık tüketmeyi tavsiye ediyoruz. Bol bol su içmek, meyve ve sebzeleri yeterli miktarda tüketmek tahıl grubundan yeterli miktarda ve doğru çeşidi tercih etmek de yine beslenme açısından çok önemli.

Tüm bunları özenli ve düzenli tükettiğimizde sağlıklı bir yaşam bizler için kaçınılmaz olacaktır Sağlıklı ve güzel günler diliyoruz 🙂