İshal Nedenleri

İshal Nedenleri

İshal kabızlığın tam tersi olarak gelişen bir durumdur. Dışkının sulu ya da gevşek bir yapıda olması ve sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissedilmesi durumudur. Normalde bağırsağımız yiyeceklerdeki suyu çekmektedir. Böylelikle dışkı katılaşmaktadır. İshal durumunda yediklerimiz bağırsaktan çok çabuk bir şekilde geçmektedir. Karın ağrıları kramplar ve bulantıda bu durumda gerçekleşmektedir. İshal her yaştan kişilerin yaşayabileceği bir durumdur. Yıl içerisinde 3 veya 4 kere ishal olmak normal karşılanmaktadır. İshal yapan yiyecekler bazı durumlarda yendiği zaman herhangi bir sorun çıkartmayacaktır. Aşırı ishal olduğunuz durumlarda bol su tüketmeniz ve eczaneden alacağınız ilaçlar sayesinde kısa sürede bu durumdan kurtulabilirsiniz.

İshal yapan yiyecekler yediğimiz bozuk yiyecekler alkol tüketimi tüketmiş olduğumuz bakteriler ve devamlı kullanmak zorunda olduğumuz ilaçlar gibi pek çok nedenler sizi ishal yapmaktadır. Uzun süren ishal durumlarında hayati tehlikeniz arz edebilir. Hemen bir doktorunuza başvurmanız gerekir. Özellikle çocuklarda sık görülen ishal durumlarında tehlikeye yol açıyor olabilir. Hijyen koşullarının yeteri kadar dikkate alınmadığı ortamlarda hazırlanan yiyecekler sizi direk ishal yolunda birebirdir. Özellikle dışarıda yemek yerken mutfağından ve temizliğinden emin olmadığınız yerlerden yemeğiniz.

ishale-ne-iyi-gelir

Tadı içinize sinmeyen yiyeceklerden uzak durun. Alışveriş yaparken tarihi geçmiş ve bozulmuş gıda ürünlerini almamaya özen gösterin. Ellerinizde uzun süre bekletilen yiyecekleri kullanmayınız. Açık su içmemeye özen gösterin. İçme suyuna özen göstermek son derece yararlıdır. Seyahatler sırasında genellikle ishal durumuna çok fazla yakalanma olasılığı bulunmaktadır. Hava değişikliği yediğiniz yemekler içtiğiniz sular bunların hepsi birer nedendir. Alışık olmadığınız yiyecekler midenizin bozulmasına neden olur. Hassas bir midesi olanlar farklı mutfakları farklı tatları denerken acele etmemesi gerekmektedir. Kesinlikle kapalı şişede bulunan sulardan tüketmeniz gerekir. Sokakta açıkta satılan yiyecekler konusunda da çok dikkatli olmanızda yarar var. İshale neden olabilecek virüslerde bulunmaktadır. Bu virüsler genellikle mide ve bağırsak iltihabına neden olur. Bunun sonucunda kusma ve ishal görülmektedir. Bu hastalık mide gribi olarak da halk arasında bilinmektedir.

Bu hastalığın grip virüsü ile bir alakası yoktur. Sadece isim benzerliğidir. Bakteriler parazitler mide gribine yol açmaz. Mide gribine sadece virüsler neden olmaktadır. İshal olduğunuz zaman vücudunuzun kaybetmiş olduğu sıvıyı tekrar yerine koymadığınız zaman sizlere tehlikeli bir hastalık olarak vücudunuzda yayılmaktadır. Vücudun sıvı kaybı tehlikeli bir durumdur. Fazla sayıda hassasiyet gösterilmesi gerekir. Virüs hastalığı taşıyan kişiler bulaşıcıdır. İde gribi olan kişilerin kullanmış olduğu tuvaletlerden veya hastalık sırasında tuvalet sonrası ellerin iyi yıkanması gerekmektedir. Her şekilde temizlik konusuna fazla derecede hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Kullanmış olduğumuz ilaçlarda ishale yol açmaktadır. Özellikle antibiyotikler başta olmak üzere bağırsaktaki bakterileri olumsuz yönden etkilemektedir. Antibiyotik kullanıldığı zaman vücuttaki kötü bakterilerin yanı sıra bize yarayan iyi bakterilerde yok olmaktadır. Bu durum vücut dengesini bozarak ishale neden olmaktadır. Süt ve süt ürünleri sindirim problemi olan kişiler tarafından tüketildiği takdirde yine isale neden olmaktadır.

İshal yapan yiyecekler genel olarak vücudumuzun kabul edemediği bizi rahatsız eden gıdalardır. Uzun süreli kronik hastalıkları olan insanlarda sürekli ishal olmaktadır. Bunlara huzursuz bağırsak sendromu denmektedir. Stres altında olan kişilerde bu durum altındadır. Vücudun dengesi bozulduğu zaman tekrar toparlamak zaman almaktadır. Bazı kişiler tarafından ishal normal karşılansa da çokta normal bir durum değildir. Uzun süreli isal durumlarında vücudunuzu çok fazla su ihtiyacına sokmuş olursunuz. Mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Hastalıkların arttığı en çok fazla yemek ve ishal olduğunda anlaşılmaktadır. Ayrıca muzun faydaları yazımızda da ishalle ilgili bilgi bulabilirsiniz.