İş Yerinde Sağlıklı Kahvaltı Önerileri

İş Yerinde Sağlıklı Kahvaltı Önerileri

ofis ve iş yeridne kolay ve sağlıklı kahvaltı önerileri

Ofis çalışanıysanız ve evden çok erken saatlerde çıkıyorsanız kahvaltı için de zaman bulamıyorsanız iş yerinde yapabileceğiniz kolayca hazırlayabileceğiniz sağlıklı bir kaç tane kahvaltı alternatifi vermek istiyoruz.

Yumurta kahvaltı için de güne başlarken de gerçekten çok iyi bir alternatif. Eğer mümkünse evden çıkarken haşlanmış yumurtanızı yanınıza alabilirsiniz ya da yiyebilirsiniz veya da ofis ortamında hazırlayabileceğiniz bir ortamınız varsa orada hazırlayabilirsiniz. Ama eğer hazırlama imkanınız yoksa da yumurtayı bir şekilde hayatımıza sokmaya çalışın küçük bir sandviç hazırlayıp evden çıkabilirsiniz. Belki bir akşam öncesinden ya da o günün sabahında ve sandviçin içine belki yumurtayı yerleştirirseniz de yumurtayı daha iyi ve daha sık şekilde tüketmiş olursunuz.

İş Yerinde Sağlıklı Kahvaltı Önerileri

isyerinde-saglikli-kahvalti

Ofis ortamında kahvaltı için küçük bir sandviç aslında oldukça sağlıklı bir pratik ama bu sandviçin miktar çok önemli kocaman bir ekmeğe yapılmış çok az bir peynirle ya da bol kaşarla yapılmış sandviç çok da uygun olmayacaktır. Çünkü kaşarın kalori içeriği ve yağ miktarı yüksek bu yüzden daha orta yağlı bir beyaz peynir, örgü peyniri belki helim peyniri köy peyniri ya da lor peyniri gibi birazcık daha yağ miktarı az olan peynirlerden tercih ederseniz sandviçiniz daha sağlıklı ve daha hafif olmuş olur.

Ekmeğiniz mutlaka koyu renk olsun ki sizin kan şekerinizi daha iyi eden gelsin ve daha çok tok tutsun bu

  • çavdar ekmeği
  • yulaf ekmeği
  • buğday ekmeği

olabilir. Özetle esmer ekmek olması oldukça sağlıklı olacaktır.

İçerisine orta yağlı beyaz peynirimizi koyduk. Eğer imkanınız varsa içini alabiliriz böylece ekmeğin kalorisini biraz daha azaltabiliriz. Zeytin severseniz belki üç dört tane zeytin koyabilirsiniz veya çok az zeytin ezmeli elimden koyabilirsiniz. Domates, salatalık, yeşillik gibi çiğ sebzeleri sandviçin içerisine bol bol koyarsanız da hem vitamin hem antioksidan hem de posa almış olursunuz ki kendiniz için gerçekten çok iyi bir şey yapmış olursunuz. Bu sandviçin yanında açık bir çayınız veya kahveniz de güzel bir birliktelik sağlayacaktır.

Kahvaltı için kahvaltılık gevrek veya yulaf ezmesi de kullanılabilir bu tahılınızı sütle veya yoğurtla tüketebilirsiniz. Örneğin bir bardak süt yada üç kaşık yoğurtla birlikte 3 – 4 kaşık tabii ki bu kişiye göre değişebilmektedir. Kişinin ihtiyacı daha fazla ise 4 – 5 kaşık kadar yulaf ezmesi veya yulaf unu yada tam tahıllı bir gevrek ekleyerek kahvaltınızı hazırlayabilirsiniz.

İş Yerinde Sağlıklı Kahvaltı Önerileri

Eğer yine ihtiyacınız doğrultusunda uygunsa meyve koymak da iyi olur. Bir porsiyon kadar taze bir meyve örneğin elma küp küp doğrayıp ekleyebilirsiniz veya bir portakal ya da şeftali de doğrayabilirsiniz mevsimine göre farklı meyveler kullanabilirsiniz. Bu şekilde meyve tam tahıllı gevrek süt veya yoğurt şeklindeki bir kase kahvaltısı da ofis ortamında hem çok kolay hem de çok sağlıklı bir kahvaltı alternatifi sabah kahvaltınız da bir bardak sütle birlikte bir porsiyon meyve tüketebilirsiniz.

Bu da oldukça pratik ve sağlıklı bir ikili yalnız bu son kahvaltı sonrasında biraz daha çabuk acıkabilirsiniz bir bardak süt ve bir porsiyon meyve sizi çok tok tutmayabilir. Bu yüzden öğle yemeğinizi birazcık daha erken saate alabilirsiniz veya kahvaltı ile öğle yemeği arasında daha doyurucu çayınızın yanında atıştırmalık bir şeyler alabilirsiniz.

Yine Kahvaltınız da bir parça peynir ile beraber üç dört tane grissini ya da bir bardak süt gibi veya taze sıkılmış meyve suyu tercih edebilirsiniz. Örneğin bir bardak taze sıkılmış bir portakal suyu yanında iki üç tane etimek tarzı bir besin ve yanında belki birkaç parça peynir gibi bir kahvaltı da Hem pratik hem sağlıklı olacaktır.

Yeter ki kahvaltıyı atlamayın ZAYIFLAMA.NET sağlıklı günler diler 🙂