İdeal Kiloya Ulaşmanın Yolları, Yapılması Gerekenler

İdeal Kiloya Ulaşmanın Yolları, Yapılması Gerekenler

İdeal kiloya ulaşma, İdeal kiloya ulaşmak için yapılması gerekenler, İdeal kiloya ulaşma testi, İdeal kiloya göre diyet gibi sorularınızın cevabını hazırladık.

Çoğumuz ideal kilonuz da olmak isteriz. Kimimiz kilomuzu fazla buluruz kimimiz zayıf olup kilo almak isteriz ve benzeri gerçekten ideal kiloda olmak.

Aslında sağlık açısından çok çok doğru çünkü ideal kiloda olan bir kişi kalp hastalıkları riskini daha az taşıyor demektir. Diyabet hastalığına daha az yakalanır, kanser hastalıklarına yakalanma riski daha azdır. Hipertansiyon metabolik sendrom ve benzeri gibi pek çok hastalık çeşidini ideal kiloda olan bir insanın yakalanma riski daha azdır. İdeal kiloda olan bir kişi daha mutludur 🙂 sağlık açısından daha iyidir. Bu yüzden ideal kilomuzu korumak gerçekten çok çok önemli biz de sizlere bu yazımızda ideal kiloya ulaşmanın yollarından bahsetmek istiyoruz.

ideal-kiloya-ulasma

1 – Bunlardan birincisi besinleri iyi bir şekilde çiğnemek ve yavaş yemek yemektir. Çoğu kişi gerçekten çok hızlı yemek yemektedir. Özellikle iş temposu yüksek olan kişiler hemen hızlıca yemek yiyeyim işime devam edeyim diyebiliyorlar. Çocuklar oyun oynarken hemen yemek yiyeyim ki oyuna yetişeyim diye düşünebiliyorlar. Dolayısıyla her yaş grubu için bu bir sebep teşkil edebiliyor ama aslında hızlı yemek yemek kötü bir alışkanlıktır. Gerçekten iyi bir şekilde çiğnemek sindirim sistemi için çok iyi bir başlangıçtır. Bu yüzden besinlerin iyi çiğnenmesi ve yavaş yenmesi gerekir.

2- İkinci maddemiz ise pilav ve makarna miktarlarını sınırlamak veya azaltmaktır. Biz Türk toplumu olarak her yemeğin yanında mutlaka bir pilav yada makarna pişiririz. Bu bulgur pilavı veya kepekli bir pilav bile olsa sonuçta bu besinler ekmek grubunda yer alırlar ve tahıl grubu besinlerdir. Fazla tüketildiğinde çok ekmek yemiş gibi oluyoruz ve fazla miktarda karbonhidrat ve enerji almamıza neden oluyor. Bu yüzden her gün yemeğin yanında pilav makarna çorba gibi bir yardımcı yemeğin olması çok da doğru olmayan bir beslenme şeklidir. Bu yüzden evimizde ana yemeğin yanında pilav ve makarna yapma sıklığını azaltalım.

Örneğin haftada bir ya da iki gün yapabiliriz diğer günler yanında salata veya yoğurtla birlikte pilav ve makarnasız tüketmeye çalışalım. Çünkü üç yemek kaşığı kadar pilav veya makarna bir dilim ekmek yerine geçer. Eğer tüketecekseniz de ortalama 3-4 kaşığı veya ihtiyaca göre 5-6 kaşığı geçmemesine özen göstermelisiniz.

3- Bir diğer maddemiz tuz alımımızı sınırlamaktır. Çünkü fazla miktarda tuz tüketmek hem hipertansiyon riskini arttırmakta hem de vücutta ödem yaratmaktadır. Bu yüzden fazla miktarda fazla miktarda tuz tüketmekten kaçınmamız gerekir. Bununla birlikte yemeklerimizi çok fazla tuz atma alışkanlığımız dan uzak uzaklaşmanız gerekir tuzlukları masamızın üzerine artık koymayalım çoğu restoranda da aslında bu uygulama başladı masa üzerinde tuzluk ve karabiberlik yerine karabiber ve diğer baharatları kullanabiliriz. Yemek takımlarımızdaki tuzluk yerine de baharatlık olarak kullanmak çok daha faydalı olacaktır. Günlük tuz tüketim miktarı 6 gram kadardır. Fakat biz Türkiye’de çok fazla tuz tüketiyoruz 20 grama kadar çıkabiliyoruz. Bu yüzden lütfen tuz tüketiminizi de azaltalım.

4- Dördüncü maddemiz ise tatlı tüketimini sınırlamaktır. Yine biz Türk toplumu olarak yemek sonrasında tatlı tüketme alışkanlığımız vardır ve gerçekten bazı evlerde bu her öğün olan bir alışkanlık haline gelmiştir. Oysa ki bu durum sağlık açısından çok büyük bir risk taşımaktadır. Çünkü yemeği yediğinizde zaten kan şekeriniz yükseliyor ve belli bir miktarda karbonhidrat ve kalori zaten alıyorsunuz. Bunun üzerine de tatlı tükettiğinizde hem şeker alımını hem hem karbonhidrat tüketiminin oldukça fazlalaşıyor. Dolayısıyla yemeklerden hemen sonra tatlı tüketmek sağlık açısından oldukça riskli bir davranıştır. Lütfen tatlı tüketiminizi azaltın ve sıklığını da azaltmaya çalışın. Tabi ki bunun yanında miktarını da azaltmakta fayda var.

5- Bir diğer maddemiz de fiziksel aktiviteyi arttırmaktır. Yemeyi içmeyi seviyoruz ama maalesef spor yapmayı sevmiyorum. Tabii ki beslenmemizde kaçamaklar da olmalı arada tatlıda yemeliyiz pilav makarnada tüketmeliyiz vb.. Fakat bunları dengelemek için hareket halimizi artırmamız gerekir. Bunun için yürüyüş yapabiliriz, bisiklete binebiliriz, tenis veya basketbol tarzı spor dallarına yönelebiliriz. Ama mutlaka herhangi bir spor yapmak gerçekten çok çok önemli. Çünkü fiziksel aktivitemiz arttığı zaman hem bizi hastalıklara karşı korur hem de ideal kiloya ulaşmak için yürüyüş ve diğer sporlar gerçekten bizim için çok yardımcılar.

6 – Bir diğer maddemiz de yağ tüketimini sınırlamaktadır. Bazı zeytinyağlı yemeklere gerçekten çok fazla miktarda yağ konmaktadır. Lütfen zeytinyağlı yemeklerimizi daha az yağ koyun. Çünkü yağın 1 gramı 9 kalori enerji içermekte. Yani bu demek oluyor ki gerçekten fazla miktarda ya kullandığımızda çok çabuk bir şekilde size bu kilo olarak yansır. Eğer kilo vermek istiyorsak ve ideal kiloya ulaşmak istiyorsak yağ tüketimini sınırlamalıyız. Bir porsiyona 1 tatlı kaşığı yağ gelecek şekilde yemeklerimizi ve salatalarımızı dengelemeliyiz. Bir öğünde hem çorbamız da yavaş hem salatamızda yağı var hem ana yemeğimiz de hem yanındaki pilavda yani çok fazla çeşitte besin varsa ve hepsinde yağ varsa bir tanesini ya da yapabiliyorsanız birkaç tanesini yağsız tüketmekte daha iyi bir denge olabilir. Örneğin bu tarz bir menüde salataya yağ koymayarak en azından yağ tüketiminizi bir miktarda olsa azaltabilirsiniz.

nasil-ideal-kiloda-kalinir

7 – Bir diğer maddemiz de sık beslenmek olmalı. İdeal kiloya ulaşmak için üç dört saatte bir besin tüketmek gerçekten çok önemli. Bu şekilde beslendiğini takdirde metabolizmanız daha hızlı olur ve sağlıklı beslenme düzeniniz olması gerektiği gibi olur. Bu yüzden mutlaka sık beslenmek gerekir.

8 – Sekizinci maddemiz de meyve ve sebze tüketimine mutlaka dikkat etmeliyiz. Posta bizi daha çok tok tutar ve kan şekerimizi dengelediği için de canımız tatlı istemez, tatlı tüketimimiz daha az olur. Daha çok tok tuttuğu için diyetinizi daha kolay yaparız. İdeal kiloya ulaşmak istiyorsanız posta yani lif içeriği yüksek olan besinler diyetinizde arttırmalısınız yani ara öğünlere meyve koyabilirsiniz ve mutlaka öğünlerde bol miktarda salata tüketmeye özen göstermelisiniz.

9 – Dokuzuncu maddemiz ve su tüketimini arttırmaktır. Kişi yeterli miktarda su içmeyebilmekte fakat sağlık için ve ideal kiloya ulaşmak için en az günlük iki,  iki buçuk litre kadar su tüketmek oldukça değerlidir. Özellikle yaz aylarında bu miktarı ulaşmak çok önemli bu yüzden bol bol su içmeye çalışın. Ortalama 10 bardak gibi düşünebilirsiniz sabah uyandığımızda, gün içerisinde ve gece yatarken mutlaka su tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

İDEAL KİLO HESAPLAMA

tıklayarak ideal kiloda mısnız öğrenin, zayıflama.net olarak sağlıklı günler dileriz 🙂

 

2 YORUM

  1. Bende bugün başlıyorum 1.62 boyum 68 kiloyum sonuçları yazacağım 1 hafta sonra
    Tarih: 5 şubat 2018
    12 şubatta bekleyin bni