Hamileliğin 9. Ayında Nasıl Beslenmeli

Hamileliğin 9. Ayında Nasıl Beslenmeli

Hamileliğin dokuzuncu ayında beslenme

Artık hamileliğin dokuzuncu ayındayız ve bebeğinizi kucağınıza almanızı bir ay kaldı, dokuzuncu aydayız ve gerçekten heyecanlı geri sayım başladı. Göbeğiniz daha çok büyüdü kilo aldınız, ödem şikayetleriniz var ve daha az besin tükettiğimizde belki de doyuyoruz.

Dokuzuncu ayda artık gerçekten besin tüketimine diğer aylara nazaran çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Yani daha kompleks ve düzgün bir menü daha az miktarda tüketmeliyiz. Çünkü gerçekten bebek çok büyüdüğü için midemize baskı yapmakta ve en ufak bir şey bize şişkinlik yapabilmekte bu yüzden gerçekten yeterli ve dengeli beslendiniğizden emin olmalıyız.

Salatalıklarımızı artık kocaman bir tabak değilde daha makul miktarda yani yeterli miktarda posa alımını sağlayacak şekilde tüketmeliyiz. Su tüketimine diğer aylarda olduğu gibi yine dikkat etmeliyiz zaten ağız kuruluğu daha çok su içme ihtiyacı ferahlama ihtiyacı olabilmekte. Bu yüzden aralarda birer bardak şeklinde su tüketmekte hem kabızlığa karşı bizi koruyacaktır hem de ödem şikayetlerimizi arttırma açısından bize faydalı olacaktır. Ve tabii ki bebeğin sağlığı için de su tüketimi çok önemli.

hamilelerin beslenmesi

Kramp şikayetimiz de yine diğer aylara göre artabilmekte bunun için magnezyum ve potasyum açısından yüksek olan besinler tüketmek faydalı olacaktır. Kuru baklagiller , börülce , mercimek , tam buğday ekmeği gibi besinleri tercih etmek çok önemli ama eğer bunlara çok dikkat ediyorsa ve bunlara rağmen kramp şikayetiniz şiddetle devam ediyorsa doktorunuza görünmenizi de yarar var.

Dokuzuncu ayda hem bağışıklık sistemimiz için hem de kabızlık ve hemoroid tarzı bir şikayet yaşamamak için Probiyotik destek çok önemli doktorunuzun da ve diyetisyenin izinde tavsiye edeceği şekilde bir Probiyotik desteği almanızda fayda var hatta emzirirken bile Probiyotik desteğine devam etmek yapılan pek çok çalışmada çok olumlu etkiler göstermekte. Probiyotik alımı tabi ki beslenme açısından da sağlanmalı özellikle kefir ilk aklımıza gelen içecek olmalı her gün mutlaka bir bardak kadar kefir tüketmek Probiyotik alımınızda destek sağlayacağız için hem bağışıklık hem de kabızlık açısından çok fayda sağlar yine aynı şekilde tabiki probiyotik yoğurtlar da faydalanabiliriz.

hamilelerin-yiyecekleri

Bebeğinizin beyin gelişimi için Omega 3 desteği ve B12 desteği gerçekten çok önemli. Omega 3 için haftada iki gün eğer mevsiminde ise üç gün balık tüketmeye gayret edin ara öğünlerinizi de de ortalama iki üç tane ceviz tüketmek omega 3 ihtiyacınızı karşılayacaktır.
Yine aynı şekilde B12 almak için de balık tüketmiş olmamız yeterli B12 eksikliğinde düşük doğum ağırlığı tarzı olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir Bu yüzden balık tüketmeye asla unutmayın Çok keyifli ama aslında bir o kadar da zor bir sürecin Sonuna Geldik bebeğinizi kucağınıza aldığınızda gerçekten çok büyük bir mutluluk yaşayacaksınız Umarım çok sağlıklı mutlu bir huzurlu hayatı olur.

Size ve Bebeğinize sağlıklı günler dileriz 🙂


Hamileliğin 8. Ayında Nasıl Beslenmeli


Hamilelikte Alınan Kilolar Ne Kadar Sürede Verilir