Hamileliğin 8. Ayında Nasıl Beslenmeli, Neler Yemeli

Hamileliğin 8. Ayında Nasıl Beslenmeli, Neler Yemeli

Hamileliğin sekizinci ayında beslenme

Hamileliğinizin artık sekizinci ayındayız ve gerçekten doğumunuza da çok az kaldı. Ortalama kırkıncı hafta doğum yapılıyor ama tabi ki sezeryan doğumlarda bu süreç çok daha öne çekilebiliyor belki 6 hafta belki 8 hafta gibi bir sürecimiz kaldı.

Sekizinci ayda artık ödem şikayetlerimiz başlayabilmek de veya eğer bir önceki ayda başladıysa da sekizinci ayda arta bilmekte. Çünkü kilomuz da arttı. Ödemle ilgili de belki sorunlar yaşayabiliriz ödeme karşı fazla miktarda tuz ve şeker tüketiminden özellikle kaçınmamız gerekiyor ve ödem atıcı bazı besinler tüketebiliriz. Örneğin ananas ilk etapta aslında aklınıza ananas gelmemeli hem A vitamini açısından çok zengindir ve bağışıklık sistemimizi fayda sağlayacaktır.

Hem de içerisindeki promil enzimin den dolayı ödem atmanıza yardımcı olacağından dolayı size hamilelik sürecinde yardımcı olacaktır. Bir kalın dilim ananas tükettiğimizde bir porsiyon meyve tüketmiş oluruz. Ara öğünlerden birisinde sarı bir meyve olarak Ananası tercih edebiliriz.

hamileler-neler-yemeliler

Bunun dışında kivinin veya yaban mersininin ödem atma özelliği bulunmaktadır. Bol miktarda su tüketmekte ödeme atmaya yardımcı olacaktır. Ama tabiki bol miktarda derken 5-6 litre değil ortalama 3 litre gibi yani ortalama 15 bardak gibi su tüketmeye özen göstermeliyiz. Yemeklerle birlikte su içmek bazen gaz şikayetine sebep olabilir eğer gaz şikayetiniz varsa su içmeyi yemeklerle birlikte değil de aralarda tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Yine gaz şikayetiniz varsa gaz yapan besinlerden uzak durmanız gerekmektedir. Kuru baklagiller gibi veya kükürtlü sebzeler dediğimiz brokoli, karnıbahar, pırasa gibi özellikle gaz yapan sebzelerde çok fazla tercih etmek yerine bunların yerine kabak gibi ıspanak gibi sebzeleri tercih etmek bize daha çok yardımcı olacaktır.

Kalsiyum alımı yine bu ayda da çok önemli kemik sağlığımız ve aynı zamanda bebeğin kemik sağlığı için günlük kalsiyum ihtiyacını da mutlaka karşılamalıyız. Öğle ve akşam birer kase yoğurt aralarda bir bardak süt ve kahvaltılarda tükettiğimiz peynir kalsiyum ihtiyacımızı güzel bir şekilde karşılayacaktır. Eğer yeterli kalsiyum almazsak bebek kalsiyum ihtiyacını bizim kemiklerimiz den çekeceği için sağlık açısından bunu tavsiye etmiyoruz.

GNC vitamin alımı çok çok önemli özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kivi C vitamini açısından çok zengindir. Turunçgillerde bunların bir arka sırasından gelir. Kuşburnu özellikle c vitamini aslında en yüksek olan besin kuşburnu çayı veya kuşburnu marmelat şeklinde tüketebiliriz bu şekilde C vitamini alımını sağlamış oluruz. C vitamini fazlalığı aldığımızda daha doğrusu ihtiyacımız arttığı için dikkat ederek tükettiğimizde demir depolarımızada destek olacağı için kansızlık yaşamamızı da engelleyecektir.

Gebelik sürecinde fazla miktarda A vitamini alımı da çok tavsiye edilmemekte karaciğerde özellikle fazla miktarda A vitamini olduğu için pek çok literatür fazla miktarda tüketilmemeli hatta uzak durulmalı demektedir buna da belki dikkat edebilirsiniz. Pastörize sütler iyi pişmemiş etler yine iyi yıkanmamış sebzeler , salam , sosis , sucuk gibi işlenmiş gıdalar ve konserve besinlerden de uzak durmakta fayda var.

hamiller-nasil-beslenmeli

Tatlandırıcı içeren besinler, Light besinlerden de uzak durmalısınız. Örneğin bir Light bisküvi veya bir Light kek sizin için doğru bir besin değil. Çünkü içerisinde tatlandırıcı var hamilelik zamanında tatlandırıcıları çok fazla tavsiye edilmediği için bu tür besinleri tüketmemeniz de fayda var.

Çay ve Kahveyi çok seviyorsanız hamileyken tüketebilirsiniz ama tabii ki miktarda dikkat etmeniz gerekir. Örneğin çayınız daha açık olmalı ve kahveniz de kafeinsiz olmalı çay ve kahve tüketmeye bu şekilde dikkat ederek devam edebilirsiniz.

ZAYIFLAMA.NET olarak size ve Bebeğinize sağlıklı günler dileriz.

Hamileliğin 9. Ayında Nasıl Beslenmeli


Hamileliğin 7. Ayında Beslenme