Hamileliğin 7. Ayında Beslenme, Neler Yemelim

Hamileliğin 7. Ayında Beslenme, Neler Yemelim

Hamileliğin yedinci ayında beslenme

Hamilelik sürecinin yedinci ayına geldik ve artık doğuma iki ay kaldı. Bu ayda özellikle ilk dikkat etmemiz gereken şey Probiyotik. Çünkü doğum öncesinde 1-2 Ay öncesinde Probiyotik desteğine başlamasıyla ilgili yapılan çok fazla çalışma var.

Son 1-2 ayda Probiyotik desteğinin gerçekten çok fazla olumlu etkisi bulunmakta. Tabi ki yine mutlaka doktorunuza danışıp da almalısınız doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç ve saplament almanızı tavsiye etmiyoruz. Probiyotik alımını sağlamak için beslenmenizde de özellikle en başta kefir ve probiyotik yoğurt tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Probiyotikler sayesinde hem kendi bağışıklık sistemimiz hem de bebeğin bağışıklık sistemi olumlu yönde etkilenecektir hem de tabii ki eğer Kabızlık veya hemoroid tarzı bir şikayet yaşıyorsanız probiyotikler size bu anlamda çok yardımcı olacaktır.

Yedinci ay itibariyle vitamin ve mineral ihtiyacımız artık daha fazla artmakta. C vitamininin daha fazla almalıyız. Özellikle her gün bir tane kivi tüketmek salatalarınız da koyu yeşil yapraklı sebzeler , roka , tere maydanoz gibi sebzeleri hem kahvaltılarda hem de öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka tüketmeye özen gösterin. Tabii ki tüketim öncesinde çok iyi bir şekilde yıkanmış olmasında fayda var. Sirkeli suda bekletilir çok iyi bir şekilde yıkandığından emin olunduktan sonra tüketilmelidir.

hamilelerin-yiyecekleri

Çinko alımı da fazlasıyla önemli özellikle yulaf ilk etapta aklımıza gelmeli kahvaltılarımız da veya belki ara öğünler de örneğin ikindi öğününde yulaf ve süt karışımı ile birlikte belki kuru meyve olabilir bu şekilde ürünler hazırlamak da çinko alımına etki edecektir. Börülce tercih edebilirsiniz belki salatanıza haşlanmış börülce eklemekte çok daha keyifli ve çeşitli bir çözüm olabilir. Çinko alımı özellikle tabi ki annenin beslenmesi ve sağlığı için çok önemli ama bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olduğu için bu anlamda çinkoyu unutmamak da fayda var.

Yedinci ay itibariyle artık kilo alımı mı daha da hızlanıyor ve göbeğiniz fazlasıyla belli olmaya başlıyor. Bebeğiniz de çok büyüyor. Ortalama bir bir buçuk kilo ya geliyor bu yüzden beslenmemize daha çok dikkat etmeliyiz. Çok da fazla kilo almayacak şekilde yeterli ve dengeli beslendiğiniz takdirde zaten bu bizim ve bebeğimiz için yeterli olacaktır. Su içmeyi de unutmayın ortalama iki buçuk üç litre kadar su tüketmekte fayda var.

Yine eğer bacak krampları yaşıyorsanız kramplarla ilgili belki doktorunuz bir ek destek tavsiye edebilecektir. Ama en başta beslenmede magnezyum ve potasyum zengini besinler tüketmek gerçekten çok fazla fayda sağlayacaktır. Tam buğday ekmeği, kuru baklagiller ve bunlardan yapılmış çorba ekmek veya enginar gibi sebzeler özellikle beslenmemizde bize yardımcı olacaktır.

Size ve Bebeğinize sağlıklı günler dileriz 🙂

Hamileliğin 8. Ayında Nasıl Beslenmeli


Hamileliğin 6. Ayında Beslenme