Hamileliğin 6. Ayında Beslenme

Hamileliğin 6. Ayında Beslenme

Hamileliğin altıncı ayında beslenme

Bu yazımızda hamileliğin altıncı ayında nasıl beslenmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz. Artık altıncı aydasınız ve doğumunuza üç, üç buçuk ay kalmış durumda. Gerçekten de zaman çok hızlı geçiyor umarım 6 aya kadar hamileliğinizi çok keyifli ve rahat geçirmişsinizdir ve tadını çıkartıyorsunuzdur.

Bundan sonraki aylarında tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz. Gerçekten hamilelik çok özel ve güzel bir süreç
altıncı ay sonrasında biraz daha ihtiyaçlarımız artıyor.

Kilo alımınız biraz da hızlanıyor ama tabi ki çok fazla kilo almamak ta da fayda var. Bir diyetisyen tavsiyesi ile hatta aslında bir diyetisyen kontrolünde hamilelik sürecini geçirmiş olmanızda tavsiye ediyoruz ve çok daha sağlıklı olabiliyor. Hem bu şekilde fazladan kilo almamış oluyorsunuz çünkü biliyorsunuz ki fazla kilo alımı doğumda bazı riskleri ortaya çıkarabiliyorç Bu yüzden doktorunuz da zaten sizi fazla kilo almayın diye mutlaka uyarmıştır. Diyetisyen kontrolünde kilo alımı da hem daha sağlıklı ve yeterli miktarda kilo alımını sağlayabilmektir.

Hamileliğin 6. Ayında Beslenme

Hamileliğin altıncı ayında beslenme

Hamileliğin altıncı ayı itibariyle demir depolarının gerçekten dolu olması çok önemli. Demir içeren besinler;

  • yumurta
  • kırmızı et
  • hindi eti
  • kurubaklagiller

bunları düzenli olarak tüketmekte fayda var ve demir depolarının aslında dolu olması için bizim C vitaminini de yüksek miktarda almamız gerekir. Hem C vitamini alımınız zaten ihtiyaç olarak artmakta hemde demir’in emilimini arttırdığı için de özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler , kivi , turunçgiller C vitamini açısından yüksek olan besinler bol miktarda ve gün içerisinde tüketmek iyi olur.

Altıncı ay itibariyle kramp sorunları belki başladı veya daha da arttı. Eğer kramp sorunları yaşıyorsanız özellikle Magnezyum ve potasyum dan zengin olan besinleri günlük beslenmemizde tüketmeliyiz ve unutmamalıyız ki kuru baklagiller tam buğday Unları kuruyemişler tam tahıllı besinler özellikle magnezyum ve potasyum açısından yüksektir enginar tüketebiliriz börülce tercih edebiliriz veya mercimek yemeği ya da mercimek çorbası gibi kuru baklagillerden de faydalanmak fayda var.

Eğer gaz şikayeti yaşıyorsanız mercimek gibi kuru baklagiller sizi birazcık zorlayabilir. Eğer ciddi gaz şikayetiniz varsa kuru baklagiller tüketimini birazcık daha azaltmalısınız ve düdüklü tencerede pişirip içerisine belki kimyon ilave edip gaz yapma özelliğini de azaltmanız mümkün. Karnıbahar lahana brüksel lahanası gibi Gaz yapan sebzeleri değil de diğer sebzeleri tercih etmekte gaz şikayetini azaltmak için faydalı olabilir.

Öğünlerle beraber içilen suda gaz şikayetine arttırabilmek de bu yüzden bol su içmek ve sık sık su içmek çok önemli ama bunu yemeklerle birlikte değilde aralarda içerseniz çok daha iyi olur ve her ayda olduğu gibi aslında genel bir beslenme önerisi yine sık sık ve az az besin tüketmeye Özen göstermeliyiz.

Size ve Bebeğinize sağlıklı günler dileriz 🙂

Hamileliğin 7. Ayında Beslenme, Neler Yemelim


hamileliğin 5. ayında beslenme