Hamileliğin 5. Ayında Beslenme

Hamileliğin 5. Ayında Beslenme

Hamileliğin beşinci ayında beslenme

Bu yazımızda gebelik döneminin beşinci ayında nasıl beslenmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz. Artık hamileliğinizin beşinci ayında bebeğinizin cinsiyetini biliyoruz. Ve gerçekten bu da bizim için fazlasıyla heyecanlı. Hazırlıklarımız belki daha da arttı çünkü doğuma az zaman kaldı ve bebeğinizin de cinsiyeti belli oldu hamileliğin yarısından fazlasını belkide bitirdiniz.

Hamileliğin beşinci ayında yine omega 3 alımı çok çok önemli haftanın 2 günü hatta 3 günü balık tüketmek gerçekten önem teşkil etmekte. Tabi burada özellikle Mevsimi’ndeki balığı tüketmek çok daha doğru ton balığı veya kılıç balığı gibi ağır metal içeren balıklar yerine diğer balıkları tercih etmek çok daha iyi olur.

Konserve besinlerden zaten uzak durmamız gerektiğini daha önceki aylarda söylemiştik beşinci aya geldiğiniz için yine önem teşkil etmekte ve konservelerden uzak durmanız gerekmekte. Hatırlatmış olmakta fayda var konserve besin ve konserve balık metal kontaminasyon ondan dolayı uzak durmakta fayda var.

Bu aylarda yine su alımı oldukça önemli gün içerisinde iki buçuk hatta 3 litreye kadar su ihtiyacımızı arttırabiliriz. Daha sık idrara çıkıyor olabiliriz. Bu yüzden de su ihtiyacımız artık daha fazla. Bu nedenle lütfen su tüketmeyi unutmayın.

hamileliğin 5. ayında beslenme

Eğer gaz şikayetiniz varsa yemeklerle birlikte değilde aralarda ve birer bardak şeklinde su tüketmenizi tavsiye ederiz. Birdenbire kocaman bir şişeye tüketmiş olmak da gaz şikayetimizi arttırabilir.

Bu aylarda mide yanması veya reflü gibi sorunlarda az da olsa başlayabilmektedir. Bu da artık bu özel süreci küçük küçük bazı tatsız durumları veya daha hoş bir tabirle cilveleri diyebiliriz. Reflü sorununuz varsa çok acı, çok ekşi ve midemizi rahatsız edecek asitli besinlerden uzak durmakta fayda var. Saha yalın daha doğal besinler midenizi çok daha rahat ettirir ettirecektir.

hamileliğin 5. ayında beslenme

Eğer gerçekten ciddi bir reflünüz varsa veya ciddi bir mide sorunu yaşıyorsanız ve hamilelikte bu arttıysa o zaman çiğ meyve sebze tüketiminden de uzak durmanız gerekir. Daha çok pişmiş sebze yemeklerini ızgara sebzeleri tercih etmek gerçekten mide yanması açısından sizi çok daha fazla rahatlatacaktır.

hamileyken-neler-yanmeli

Beşinci ay itibariyle kilo alımınızda çok daha fazla hızlanmakta ayda ortalama 300 – 500 gram gibi ve tabi ki burada belirtmek gerekir ki bu aralık kişiye göre de değişebilmektedir kilo alımını sağlamalıyız.

Çok fazla besin tüketimi veya çok fazla kilo alımı tabi ki tercih edilmemekte doktorunuzda tercih etmeyecektir. Bu yüzden yeterli ve dengeli beslenme hem sizin hem bebeğin sağlığı için yeterli olacaktır.

Yine belirtmek isterim ki Sigara ve alkol tüketiminden uzak durulmalı Stresten uzak durulmalı daha doğal beslenmeye çalışılmalı.

Size ve Bebeğinize sağlıklı günler diliyoruz ⇓

Hamileliğin 6. Ayında Beslenme


Hamileliğin 4. Ayında Beslenme, Neler Yemeli