Hamileliğin 4. Ayında Beslenme, Neler Yemeli

Hamileliğin 4. Ayında Beslenme, Neler Yemeli

Hamileliğin dördüncü ayında beslenme

Bu yazımızda gebelik döneminin dördüncü ayında nasıl beslenmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz. Dördüncü ayda artık mide bulantısı yaşayan çoğu anne adayının mide bulantısı sona erer.

Umarım sizde yaşamamışsın azdır veya yaşadıysanız da artık bundan sonra çok daha rahat edeceksiniz diyebiliriz. Folik asit alımı da doktor tavsiyesiyle tabii ki üçüncü ay sonunda artık bitmiş olur ve folik asit kullanmanıza gerek kalmaz.

Bunun dışında multivitamin kullanımı ile ilgili tabiki doktorunuzla danışabilirsiniz ama eğer sağlıklı besleniyorsanız ekstra olarak bir ilaç veya hap ile herhangi bir takviye önerilmemektedir.

Eğer kramp sorunumuz başladıysa krampa karşı beslenmede özellikle magnezyum ve potasyum içeren besinleri yeterli miktarda aldığımızdan emin olmakta fayda var. Kuru baklagiller , tam buğday ekmeği, kuruyemişler magnezyum ve potasyum açısından oldukça zengindir. Hergün bir avuç kadar kuruyemiş tüketmeye özen gösterebiliriz. Bunun dışında tam buğday ekmeğini ortalama 4 dilim tükettiğimiz de günlük potasyum alımınıza ciddi anlamda destek olacaktır. Ve bir porsiyon kurubaklagil de hem potasyum hem de bitkisel protein olduğu için gerçekten çok yeterli olur.

hamileliğin 4. ayında beslenme

hamileliğin 4. ayında beslenme

Dengeli beslenmek bu ay da çok önemli çok az ve çok sık beslenmelisiniz yeterli miktarda su almalısınız artık. Çünkü daha çok suya ihtiyacınız var ortalama 10-15 bardak gibi su miktarı olarak söyleyebiliriz.

Hemoroid veya kabızlık sorununuz başladıysa bu aylarda genellikle olabiliyor daha yüksek miktarda posa almaya özen gösterin. Probiyotik takviyesi doktor kontrolünde alınabilir.

Kefir tüketmeye özen gösterin her gün bir bardak kefirde hem Probiyotik alımı olur hem de kalsiyum ve protein ihtiyacınızı da çok güzel bir şekilde karşılar.

Bunun dışında meyveler tabi ki yüksek miktarda posa içerdiği için kabızlığa karşı çok çok önemli hem vitamin hemde mineralleri almak için de meyve tüketmeyi ihmal etmeyin. Her gün renk renk meyveleri beslenmenizde eksik etmeyin. Salatalık sebze yemeğiniz kuru baklagilleriniz ve tam buğday ekmeğinin zaten posa alımınızı destek olacaktır.

Size ve Bebeğinize sağlıklı günler dileriz 🙂

Hamileliğin 5. Ayında Beslenme


Hamileliğin 3. Ayında Beslenme, Mide Bulantısına Ne İyi Gelir