Hamileliğin 3. Ayında Beslenme, Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Hamileliğin 3. Ayında Beslenme, Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Hamileliğin üçüncü ayında beslenme

Bu yazımızda hamileliğin üçüncü ayında beslenmeden bahsedeceğiz. Üçüncü ayda yine folik asitimizi devam etmemiz gerekiyor doktorumuz mutlaka tavsiye edecektir.

Folik asit ek olarak beslenmemizde de almak çok önemli. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler folik asit açısından yüksektir ve zengindir. Bu yüzden tüketmeliyiz. Buna ek olarak kuru baklagiller beslenmemiz den eksik olmamalı.

Eğer hala mide bulantısı yaşıyorsak ve çoğu zaman aslında yaşanır, hala diyoruz ama üçüncü ayda mide bulantısı yaşıyorsanız devam ediyor olabilir. Bu duruma kuru besinler çok daha faydalı olur az yağlı az şekerli kuru besinler derken neyi kastediyoruz

  • leblebi
  • grisini
  • haşlanmış makarna
  • taze besinler

mide bulantısına çok iyi gelir. Fazla yağlı besinler mide bulantısını arttırır. Taze zencefil mide bulantısına gerçekten çok iyi geliyor. Zencefilli bitki çaylarını da veya yemeklerinize ekleyebilirsiniz ve mutlaka denemelisiniz.

Bu ayda özellikle yüksek miktarda karbonhidrat alımı da bebekte doğum riskine sebep olabilmekte. Yapılan çalışmalar bu durumun erkeği erken doğum riskini arttırdığını gösterir. Bu yüzden çok da fazla besin tüketmeye çalışmamalıyız yani çift canlıyız artık çok yemek yemeliyiz 2 katı besin almamız gerekiyor gibi bir durum söz konusu asla değil.

Eğer fazla kilolu olarak hamile kaldıysanız ilk üç ay içerisinde bu fazla kilolardan bir miktar en azından kilo kaybı söz konusu olabilmekte. İlk 3 ay kilo alınmamalı hatta üstüne bir miktarda verebiliyoruz bebeğin sağlığı ile ilgili herhangi bir olumsuz durum söz konusu olmamakta.

Yine Omega 3 gerçekten bu ayda da fazlasıyla önemli. Omega’yı için özellikle besinlerden almaya özen göstermeliyiz. Balık haftanın 2 günü hatta mevsiminde ise 3 günü tercih edebilir edebiliriz. Bunun dışında yeşilliklerde Omega 3 vardır. Cevizde özellikle Omega 3 yağ asitleri çok yüksektir. O yüzden ara öğünlerde 2 tane tam ceviz tüketmeniz tavsiye ederiz.

  • Pastörize olmayan süt
  • çiğ etler
  • salam
  • sosis
  • sucuk gibi işlenmiş gıdalar
  • füme etler

en yüksek miktarda tuz içerdiği için hem de gerçekten bebek sağlığı üzerinde olumsuzluklara sebep olabileceğinden bu tarz besinlerden de kaçınmak gerekir.

Eğer dışarıda yemek yiyecekseniz iyi yıkanmamış bir salata da sizin için risk oluşturabilmek. Bu yüzden salata yerine daha çok pişmiş sebze ya da ızgara sebze tercih edin. Eğer sirkeli yıkandığını eminseniz yemek yediğimiz yerde tabii ki salatayı çiğ olarak da tercih edebilirsiniz. İyi yıkanmış ve sirkeli suda bekletilmiş olmalı. Bunun dışında eğer dışarıda et yemeyi tercih edecekseniz herhangi bir restoranda mutlaka etinizin çok iyi pişmiş olmasına özen gösterin bunu sipariş verirken mutlaka hatırlatın. Az pişmiş etler gebelikte hem sizin sağlığınız hem de bebeğin sağlığı için olumsuz bir risk yaratabilir.

hamileliğin 3. ayında beslenme

hamileliğin 3. ayında beslenme

Bu ay daha duygusal olabilirsiniz. Belki artık bir reklama bir diziye çok daha kolay ağlayabiliyorsunuzdur. Duygusallığa da aslında B vitamini çok iyi gelmekte özellikle ekmek grubu ve tahıl grubunu beslenmemizde yeterli miktarda tüketmeliyiz.

B vitaminini aldığımızda daha çok psikolojik olarak da bize bir miktar yardımcı olacaktır. Bu gerçi oldukça normal bir süreç bunu da yaşamak lazım.

Her ay farklı farklı duygusal değişimler yaşayacaksınız çay, kahve tüketimi de çok önemli özellikle kafeinsiz kahve almaya özen gösterin. Kafeinsiz bir hazır granül kahve alabilirsiniz veya kafeinsiz Türk kahvesi bulabilirsiniz. Eğer Türk kahvesinden vazgeçemiyorsanız gün içerisinde bir fincan tüketebilirsiniz bol miktarda su tüketmeyi unutmayınız.

ZAYIFLAMA.NET Ailesi olarak Size ve Bebeğinize sağlıklı günler diliyoruz  🙂

Hamileliğin 4. Ayında Beslenme, Neler Yemeli


Hamileliğin 2. Ayında Beslenme