Hamileliğin 2. Ayında Beslenme

Hamileliğin 2. Ayında Beslenme

Hamileliğin ikinci ayında beslenme

Öncelikle tebrik ediyoruz bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen hamilesiniz 🙂 Hamileliğin ikinci ayında yine sağlıklı beslenmek tabi ki çok çok önemli sık sık ve az az besin tüketimi oldukça faydalı olacaktır.

Çünkü gaz şikayetlerimiz belki yavaş yavaş başlıyor olabilir veya mide bulantınız başlıyor olabilir. Umarım mide bulantısı yaşamazsınız ama eğer yaşarsanız da beslenme ile bunu çok güzel bir şekilde atabiliriz.

Özellikle kuru besinler mide bulantısına çok iyi gelir. Leblebi gibi veya grissini gibi ya da zencefil mide bulantısına çok çok iyi gelir ve yapılan çalışmalarda özellikle hamilelere zencefil tüketimini mide bulantısında çok ciddi olumlu etkileri gösteren çalışmalar var. Bu yüzden zencefilin taze olarak veya kuru olarak ama tabii ki taze daha çok tercih etmeliyiz çayınıza veya yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Bu çok güzel de bir aroma verecektir hem de mide bulantınıza çok iyi gelecektir.

Hamileliğin ikinci ayında  yemeklerle beraber su tüketimi de biraz gaz şikayeti ve mide bulantısına sebep olabilir bu yüzden su tüketimini birazcık daha aralarda içmeniz daha çok tavsiye ederiz. Tabi ki bunun yanında fazla yağ ve fazla şeker tüketimini de tavsiye etmiyoruz. Hem fazla kilo almayın diye hem de yine fazla yağ tüketimi mide bulantısına sebep olabilir. Bu yüzden kilo kontrolü çok önemli olduğu için yine beslenmemizde daha doğal daha yalın bir beslenme tercih etmeliyiz.

Bebeğinizin bu ayda kalp atışları duyuluyor belki duymuşsunuzdur bile bu gerçekten fazlasıyla heyecan verici insan bebeğinin kalp atışlarını duyduğunda hamile olduğunu daha iyi anlıyor ve heyecanlanmaya başlıyor. Hatta kolları bacakları bu ay oluşmaya başlıyor protein alımınız çok çok önemli ama bu demek değildir ki artık çift canlısınız ve çift besleneceksiniz. Bu tabi ki artık yanlış bir bilgi belki biliyorsunuzdur.

Günlük besin tüketimimiz ve ihtiyaçlarımız 3 ayda Çok da fazla artmakta hatta eğer obez veya fazla kilolu şeklinde hamile kaldıysanız ilk üç ayda asla kilo almamalısınız. Yine hamileliğin ikinci ayında bol bol su tüketmeye özen göstermeliyiz çünkü su tüketimimiz gerçekten çok önemli.

Hamileliğin 2. Ayında Beslenme

Hamileliğin 2. Ayında Beslenme

Eğer herhangi bir ilaç kullanmanız gerekiyorsa mutlaka doktorunuza belki de doktorunuz size ilaç kullanmayın diyebilir. Bu yüzden doktorunuza sormadan herhangi bir multivitamin veya ilaç kullanmayın .

Sigaradan tabi ki mutlaka uzak durmamız gerekiyor yapılan çalışmalarda sigara içen hamilelerin çocukların da gerçekten ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden alkolden sigaradan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Hafif tempolu yürüyüşler yapın sizi mutlu eden aktiviteler de bulunun. Stresten de uzak durmaya çalışın ve bence hamileliğin tadını çıkartın.

Kalsiyum ihtiyacınızda bu ay çok önemli özellikle taze kaşar da kalsiyum çok yüksek miktarda bulunmakta. Ama tabi ki taze kaşar da biraz yağ da daha yüksektir. O yüzden yeterli ve uygun miktarda tüketim çok daha faydalı olur. Bir küp peynir veya kaşardan genellikle iki bazı insanlar içinde 3 tane ile ihtiyaç gidebilmekte.

Bu ay süt tüketimi de oldukça önemli örneğin ortalama bir büyük su bardağı süt tüketmek aslında günlük kalsiyum ihtiyacımızı gerçekten bu ay karşılayacaktır. Ama tabi ki buna ek olarak ürünlerde yoğurt tüketimi kahvaltılarda peynir veya kaşar peyniri tüketimi çok iyi olur. Ve tabi ki balığı unutmuyoruz haftada en az iki gün balık tüketmeye özen göstermeliyiz.
ZAYIFLAMA.NET Ailesi olarak Size ve Bebeğinize sağlıklı günler diliyoruz 🙂

Hamileliğin 3. Ayında Beslenme, Mide Bulantısına Ne İyi Gelir


Hamileliğin 1 Ayında Beslenme, Nasıl Beslenilmeli