Hamileliğin 1 Ayında Beslenme, Nasıl Beslenilmeli

Hamileliğin 1 Ayında Beslenme, Nasıl Beslenilmeli

Hamileliğin 1. Ayında Beslenme Nasıl Olmalıdır

Hamileyseniz öncelikle tebrik ediyoruz. Bu gerçekten çok güzel bir süreç; hamilelik döneminin tadını çıkarmakta fayda var.
Hamileliğin ilk ayında çoğu kişi hamile olduğunu anlamaz; çünkü genellikle hamile olduğumuzu ikinci ayda anlarız. Ama eğer tabi ki birinci ayda anladıysakta sağlıklı beslenmeye çok daha önem vermemiz gerektiren bir durum teşkil eder çünkü artık tek kişi değiliz ve bebeğin sağlığı da oldukça önemli.

Bebeğin ve annenin sağlığı için gerçekten sağlıklı beslenmek çok çok önemli ilk etapta aklımıza direk folik asit gelmeli gebelik öncesinde eğer Folik Asite başlamadıysa veya gebelik zaten düşünerek planlı bir şekilde olmadıysa hemen folik asit başlamalıyız.

Hamileliğin 1. Ayında Beslenme

Hamileliğin 1. Ayında Beslenme

Ama tabi ki doktorumuza sormadan başlamak çok da doğru bir önemi olmaz bu yüzden doktorunuzun görüşünden sonra başlarsınız. Takibinde folik asit takibi önemlidir folik asit ihtiyacımızı beslenme ile de karşılamamız gerekir hamilelik döneminde folik asit ihtiyacımız yüzde 50 oranında yani bir buçuk katına artacak şekilde artış söz konusu olur bu yüzden folik asit içeren besinler özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler , roka , tere , maydanoz gibi koyu yeşilleri daha çok salatamızda tüketirsek daha fazla folik asit almış oluruz. Yine kuru baklagiller ve tahıllarda da folik asit vardı.

Folik asit den sonra aklımıza gelen diğer bir ve de aslında Omega 3 olmalı. Omega 3 yağ asitleri de balıkta var. Balık tüketmek burada çok önemli. Eğer mevsiminde ise çok şanslısınız haftanın 2 günü hatta belki üç günü balık tüketimi sağlanabilir. Ama ağır metal içermeyen balıkları tercih etmek gerekir. Özellikle gebelikte çünkü bebeğinde sağlığı için ağır metal içeren balıklar dan uzak durmak lazım. Bu balıklarda köpek balığı, ton balığı, kılıç balığıdır. Bu üç balık önemlidir tabi köpek balığını aslında denk gelmiyoruz 🙂 ama ton balığı çok denk gelinen bir balık taze olmadığı sürece ton balığı çok fazla tercih edilmemeli. Çünkü ağır metal içerebilmektedir.

Konservelere gelince zaten konserveyi tamamiyle beslenmemiz den çıkarmamız gerekir. Bu yüzden konserve ton balığının dışında konserve kuru baklagiller, konserve mısır vb.. konserveli gıdaları ağır metal den dolayı kesinlikle artık mutfağınızdan tamamiyle çıkartmanız gerekir.

Hamileliğin 1. Ayında Nasıl Beslenilmeli

Doğal beslenmek, sık sık ve az az tüketmek çok çok önemli bu çok klişe bir ifade ama çok doğru ve sağlıklıdır. Vitaminler ve mineraller bakımından ihtiyacımız daha da artmakta dolayısıyla ilk ayda bir miktar artış söz konusu olabilir ama tabii ki bu demek değildir ki bir multivitamine hemen başlayalım.

Çünkü fazladan alınan vitaminler ve mineraller hem bebek hem de anne sağlığı için çok uygun değildir. O yüzden mutlaka doktorunuza danışın ve sağlıklı beslenmeye Özen gösterin.
Size ve Bebeğinize sağlıklı günler diliyoruz 🙂

Hamileliğin 2. Ayında Beslenme


Folik Asit Nedir, Hamilelikte Folik Asit ve Faydaları