Hamileler İçin Seyahat Önerileri

Hamileler İçin Seyahat Önerileri

Hamilelikte Seyahat Sıkıntısı Yaşayanlar için Hamileler İçin Seyahat Önerileri yazımızı hazırladık.

Hamileler bazen seyahat etmek konusunda şüpheler yaşarlar. Bunda hamile birinin sorumluluğunu kabul etmek istemeyen ulaşım firmalarının da payı vardır. Örneğin uçak firmaları kesinlikle ileri dönem gebelere bilet satmazlar.

Hamilelikte ister kendi aracınızla ister bir otobüs vb. ulaşım firmasıyla seyahat ediyor olun, doğru şekilde davrandığınız sürece korkacağınız hiç bir şey yoktur.

Hamilelikte Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle hamileyken enfeksiyonlara çok açık olursunuz. Tren gibi yerlerde toplu kullanılan tuvaletler bir enfeksiyon kaynağı olabilir. Otobüs terminalleri ve tren garlarının umumi tuvaletleri de bu konuda çok tehlikelidir. Bu tarz yerleri mümkün olduğu kadar kullanmamaya özen gösterin, kullandığınız zaman da ellerinizi iyice yıkadığınıza emin olur.

Gebelik döneminde kan dolaşımınız değişir. Genellikle kan miktarı artsa da tansiyon ve kanın akım döngüsü yavaşlar. Bazen vücudunuzun belli yerlerinde şişkinlik olmasının nedeni de budur. Bu değişim nedeniyle uzun süre hareketsiz kalmanız pek uygun görülmez.

Hamilelikte Seyahat

Hamilelikte Seyahat

Örneğin, sürekli oturacağınız “yedi sekiz saatlik bir yolculuk” yapmak bacaklarınıza ve belinize zarar verebilir. Üstelik tüm bu süre boyunca bebeğiniz de sizinle aynı sıkıntıları çeker. Bir bebek, annesinin fiziksel ve ruhsal değişiminden bire bir etkilenir.

Bebekler anne karnında otuz üçüncü haftadan itibaren sesleri duymaya başlarlar. Toplu ulaşım araçlarındaki yüksek ses de bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Zaten böyle bir anda, onun huzursuz olduğunu siz de hemen hissedersiniz. Bu nedenle uzun yolculuklarda ya kendi aracınızı kullanıp sık sık mola vermeyi ya da anne adayı için çift bilet alarak ayaklarını uzatmasını sağlamayı deneyebilirsiniz.

Hamilelik döneminde zaten artan mide bulantıları seyahat tutması ile birlikte iyice sıklaşabilir. Bu durumda kesinlikle sıradan bir taşıt tutmama ilacı alıp kullanmayın. Sistematik etkisi olan yani kana karışarak etki eden her ilaç bebeğinize de plasentadan geçerek ulaşır ve onun gelişimini kötü etkileyebilir.

Önemli : Öncelikle doktorunuza danışıp onun uygun gördüğü bir ilacı alabilirsiniz.

Etiketler