Günlük Tuz Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır

Günlük Tuz Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır

Tuz kullanımını azaltmak için neler yapmalıyız, Günlük ne kadar tuz tüketmeliyiz.

Fazla miktarda tuz tüketimi gerçekten kalp hastalıklarına, hipertansiyon riskini özellikle arttıran bir durumdur. Bu yüzden tuz tüketiminizi dikkat etmeliyiz.

Sağlık için ve ideal kilomuz için özellikle ödem şikayetimiz varsa da fazla miktarda tuz tüketmek yine ödem şikayetinizi arttıracaktır. Peki biz tuz tüketiminizi nasıl kısıtlayabiliriz. Özellikle artık tuzluk tüketme alışkanlığından vazgeçmemiz lazım.

Tuz ihtiyacı neden olur ?

Yemeğimizi hazırlarken masaya tabaklarımızı ve servislerimiz kuruyoruz ve ortaya hemen bir tuzluk karabiberlik koyarız. Bu alışkanlık artık pek çok evde olmamalı. Örneğin ben soframda artık tuzlu kullanmıyorum. Yemeğim çok tuzsuz sa çok fazla ihtiyaç duyulursa ancak o zaman koyabiliyoruz bunun yerine sofraya baharatlıkları sofrada bulundurabilirsiniz. Çok daha sağlıklı ve çok daha lezzetli olacaktır yemekleriniz.

Günlük tuz ihtiyacı kaç kaşık ?

Yani elinizin altında sürekli bir tuzluk bulundurmak yerine daha az sayıda ve mutfağınızın ücra köşelerinde bulundurursanız daha az tuz tüketimi alışkanlığını da kazanmış olursunuz. Özellikle biz Türkiye’de çok fazla tuz tüketiyoruz. Hatta dünyada en çok tuz tüketen ülkelerin en başlarında yer alıyoruz. Günlük tuz tüketimi ortalama 5 – 6 gram olmalı bu miktarı Dünya Sağlık Örgütü söylemektedir. Yani sağlığımız için olması gereken miktar günlük yalnızca 5-6 gram kadardır.

5 gr tuz kaç kaşık ?

5 gram tuz 1 çay kaşığı kadardır. Günde en fazla 5-6 gram tuz almalıyız.

Bu miktar tabii ki bütün yemeklerden gelen, ektiğimiz tuzlardan, tuzlu yediğimiz hazır gıdalardan vesaire bütün besinlerden gelen toplam tuz miktarıdır. Bu yüzden tuz tüketimini sadece bu şekli düşünmeyin yani sadece tuzlukla döktüğümüz tuz olarak düşünmeyin. Yemeklerin içerisine koyuyoruz, hazır gıdalar tüketiyoruz en basitinden tatlı bir kekte bile tuzlar ve sodyumu yüksektir maden suyu içiyoruz farkında olmadan tuz ve sodyum almış oluyoruz.

tuz-tuketimi

Hazır gıdalardan salamura, besinlerde turşularda çok fazla miktarda tuz alıyoruz. Özellikle kış aylarında turşu tüketimini arttırmakla birlikte yine çok fazla tuz almış olur oluyoruz. Bu yüzden En azından yemeklerimize tuz koymamak hazır gıdalardan uzak durmak ve etiket okuma alışkanlığı kazanmak çok önemli.

Sodyumu yüksek olan besinler değil de onlara eşdeğer olan başka bir besinin tercih edebiliriz. Örneğin maden suyu içerken içerisindeki sodyumu daha az olan maden suyunun tercih etmek yine sodyum tüketiminizi azaltacaktır.

Tuz tüketme alışkanlığı eğer uzun yıllardan beri varsa bir anda tabii ki tuzdan vazgeçmek çok da kolay olmayacaktır. Çünkü uzun yıllardır devam eden alışkanlıklar yavaş yavaş ortadan kalkabilir. İlk etapta şöyle bir şey yapabilirsiniz daha az tuz daha çok baharat koyabilirsiniz yemeklerinize. Böylece o yemeğin tuzsuz olduğunu baharat sayesinde çok da anlamazsınız ve tuz tüketiminin azalmış olur.

tuz tüketimini azaltmak

Örneğin kekik dereotu kullanabilirsiniz özellikle dereotu yemeklerini çok yakışır ve çok güzel bir hoş koku ve aroma verir. Pul biber, nane koyabilirsiniz bol miktarda limon koyabilirsiniz, sirke kullanabilirsiniz aslında bütün bu baharatları kullanabilirsiniz. Fesleğen de çok  lezzetli olur bu şekilde baharatı çok kullandığınız takdirde tuz tüketimi otomatik olarak azalacaktır umarız bu yazımızdan sonra tuz tüketiminizi azaltıp fazla tuzun sebep olduğu hastalıklardan uzak durarak sağlıklı günler geçirirsiniz