Günlük Kalori İhtiyacını Nasıl Hesaplanır?

Günlük Kalori İhtiyacını Nasıl Hesaplanır?

Günlük kalori ihtiyacımızı nasıl hesaplarız ?

Günlük kalori ihtiyacı tamamen kişiden kişiye değişir. Bunda yaş, boy, kilonuz tabi ideal ağırlığınızda olup olmadığınız çok önemli bir kavram ve bütün bu kavramların ışığında metabolizmanızın nasıl olduğu nasıl çalıştığıda çok önemli.

Bütün bunların dışında yapılan teorik hesaplamalarla birlikte metabolizma ihtiyacınız ve kalori yakımınız bulunur. Tabi bu ihtiyaç hesaplandığında teorik olarak kesinlikle bu kaloriyi yakacağınız anlamına gelmiyor. Bazen teorikte metabolik olarak harcamanız günlük kalori ihtiyacınızın çok daha üzerinde bir kaloriye vücut ihtiyaç duyabilir. Bunu şöyle açıklayabiliriz, kas kitlesi yüksek olan kişilerin enerji ihtiyaçları daha fazla olabilir çünkü daha fazla yakar vücut, yağ oranı yüksek olan kişilerde enerji ihtiyacı daha düşük çıkabilir.

Günlük alınması gereken kalorinin teorikle pratik arasındaki ölçümün yapılması ile ortaya çıkarılır. Ve bu ölçüm sonucunda eger o kişinin olması gereken ağırlığı içersinde yakması gereken ağırlık teorikle örtüşüyorsa bu kalori üzerindne gidilir.

Erkekler için Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

66+(13.75 x kilonuz) + (5 x santimetre olarak boyunuz) – (6.8 x yaşınız)

Kadınlar için Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

665+ ( 9.6 x kilonuz) + ( 1.7 x santimetre olarak boyunuz ) – ( 4.7 x yaşınız )

Örnek: 27 yaşında, 1.88 boyunda, 100 kilo bir erkek için Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama;

66+ (13.75 x 100) + (5 x 188) – (6.8 x 27) = 66 + 1375 + 940 – 183.6 = 2197.4 kcal

Çekirdek Kaç Kalori Kilo Yapar mı

Etiketler