Günde Ne Kadar Tahıl Tüketmek Gerekir

Günde Ne Kadar Tahıl Tüketmek Gerekir

Tahıl grubu karbonhidrat ihtiyacımız en çok karşıladığımız besin grubudur. Özellikle Türk toplumunda ekmek en sık tüketilen her öğünde yemeklerimizi eşlik eden en önemli parçadır.

Fakat sadece ekmek ve tahıl grubunda değil tabi ki bunlar pilavlar, makarnalar yediğimiz hamur işleri bisküviler bunların hepsi tahıl grubu içerisinde yer alır.

Bir porsiyon tahıl diye düşündüğümüz zaman belki hiç aklınıza gelmeyecek besinlerde tahıl grubunda çıkıyor. Bir kepçe çorba içtiğinizde de aslında siz bir porsiyon tahıl almış oluyorsunuz ya da üç tane kestane yediğinizde bir porsiyon tahıl tüketmiş oluyorsunuz.

Yine Mısır’da aynı şekilde patates aynı şekildedir. Dolayısıyla bildiğiniz gördüğünüz undan yapılmış ürünlerin hepsi tahıl grubundadır. Ama bunun dışında bazı sebze kaynaklı veya çorba gibi gıdaların içerisinde kattığımız onlar da gizli olarak aldığımız tahıllardandır.

Kilo Aldırmayan Abur Cuburlar

günlük tahıl ihtiyacı

Ama Türk halkı olarak bizlerin en yaygın olarak aldığımız ekmek grubu veya hamur işleri tahıllar açısından en büyük gruptur enerji açısından da bizim en temel ihtiyacımızı karşılayan çok dengeli olarak tüketildiğinde mutlaka olması gereken bir besin grubudur.

Karbonhidratlar kötüdür, yağlandırır, şişmanlatır gibi bir görüş de var fakat bu tamamen içeriğine bağlıdır. Eğer siz tam tahıllı kepekli yulaflı tam buğday ürünleri tüketiyorsanız bunlar sizin şeker kontrolünüzü çok iyi sağlayacak tokluk hissinizi verecek ve posa ihtiyacınızı karşılayacağı için kesinlikle beslenmenizde yer alması gereken altın besin grubudur.

Sonuç olarak karbonhidrat tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Tüketimin miktarıdır az miktarda tükettiğini sürece size zararlı değil faydası olacaktır.

günlük tahıl ihtiyacı

Tahıl grubu tüketirken en çok dikkat edeceğimiz şey doğru grupları seçmek ama aynı zamanda miktarına dikkat etmektir. Özellikle masa başı çalışıyorsanız spor yapmıyorsanız çok daha monoton bir hayatınız varsa hareketli değilseniz o zaman 6 porsiyon sizin için ideal rakamdır.

günlük tahıl ihtiyacı

Amma gitgide hareketleniyorsanız zaten yaşamınız çok hareketli ise ihtiyaçlarınız fazlaysa gelişme döneminde iseniz o zaman bu miktar 8-10 porsiyonları çıkabilir.

Günlük Tuz Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır

Peki porsiyon nedir, Bir porsiyon ekmek eşittir. Bir dilim yani bir parmak kalınlığında bir küçük el avucu büyüklüğünde değerlendirebileceğimiz bir ekmektir. Yine bir kase mısır gevreği yiyebilirsiniz, bir kase mısır gevreği için minik bir kase tercih edebilirsiniz.

Yine tahıllarda tüketeceğiniz en sıklıkla yer alan makarna bir porsiyonu yaklaşık olarak bir dilim ekmek kadardır, yani 6 porsiyon ama bu 6 pozisyonu çok dengeli bir şekilde dağıtmak gerekiyor.