Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır

Göz çevresi yine aynı zamanda, yüzünüzün en nazik ve yine en önemli zayıf bölgeleri arasında yer almaktadır. Dış etkenlere karşı son derece duyarlıdır ve yıpranmaya da kesinlikle müsait olduğu bilinmektedir. Göz çevresi diğer yüz kısımlarına göre tam olarak 7 kat daha ince olduğu bilinmektedir.

Kremler Göz Çevresi İçin Uygun Değil

Yüzünüze sürdüğünüz bazı kremler, göz çevresinde ince deri için genellikle uygun olmamaktadır. Göz çevresini nemlendiriyorken ve temizlerken de yağı bulunmayan, tahriş etmeyen ürünler kullanmanız önemlidir. Aşırı yağlı ve yine aşırı besleyici kremler de bu deri tipine bazı tozların yapışmasına engel olur ve yağlara yol açmaktadır. Ancak uygun kremler göz çevresini nemlendirmektedir. Yine kullandığınız kremleri parmak uçlarınız ile dairesel hareketler ve yumuşak dokunuşlar yaparak uygulamalısınız. Göz makyajlarınızı da aynı bu şekilde uygulamalısınız. Aşırı zorunlu olmadıkça da su içerisinde erimeyen bazı makyaj malzemelerini kullanmamalısınız. Çünkü bunları ancak yağlı ürünler ile çıkarabilirsiniz ancak yağlı ürünler de göz çevrenize önemli oranlar da zarar vermektedir.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır
Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır

Sabahları Gözleriniz Şiş Olabilir

Yine yorgun ve şiş gözlerden kurtulabilirsiniz. Sabahları kalktığınız da genellikle gözleriniz şiş olabilir. Eğer uykusuz kalmışsanız veya da çok geç kalkmışsanız yine bu durum oldukça normal ve basittir. Özellikle de gece vakti alkol almışsanız gözlerinizin şişmesine şaşırmamalısınız. Çok fazla kahve içmekteyseniz, saatlerce televizyon da seyretmekteyseniz yine bütün gün boyunca bilgisayar başında oturmaktaysanız şiş gözler oluşabilir. Bunlar için göz çevrenizde bir parça buz gezdirebilir ve rahatlayabilirsiniz. Özellikle de belirtmek gerekir ki yorgun ve uykusuz kaldıysanız bu şişlikler de bu şekilde oluşmuş iseler buz kesinlikle iyi gelmektedir. Yine çiğ veya da kaynamış olan maydonuz suyu, ıhlamur yeşil veya siyah çarlar ile de yapılan bakımlar göz çevrenizi rahatlatmaktadır. Yine eğer probleminiz kronik bir şekle gelmiş ise eğer şiş gözler ile de uyumaktan hala kurtulamıyorsanız kalp ve damar sisteminizde bir sorun oluşmuş olabilir diye bir doktora görünmeniz de fayda var.

Yine göz torbaları da bunlara ek olarak ayrı bir problemdir. Bunlar da bazen yağ torbalarından ve bazen de göz altında olan kasın yıllar boyunca kullanılmasından oluşabilmektedir. Uykusuzluk, yorgunluk, gerginlik ve oldukça düzensiz olan yaşam, alkol ve beslenme problemleri de göz altı torbalarını oluşturan önemli etkenler arasındadır bu yüzden bunlara dikkat etmelisiniz.