Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer Tedavisi?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer Tedavisi?

Göz Altı Morlukları Nasıl Oluşur?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer Tedavisi? Öncelikle göz altı morlukları nasıl oluşur ve sebebleri sorusuna cevap vermemiz lazım.Çoğu insanda görülen bu rahatsızlık,genelde bilgisayar başında uzun kalındığında (dış etkiler),uykusuz ve stresli bir yaşam başta olmak üzere çeşitli faktörleri vardır.Gelin bunlara sırayla bir bakalım:

Kemik yapısı: Göz çukurunun özellikle içe çökük göz yapısına sahip olanlarda göz altlarına morartı şekilde gölge düşebilmektedir.Bu durumda ise çeşitli kremler özellikle göz altı kapatıcı kremler işe yaramakta ve çözüme kavuşturabilmektedirler.

Uykusuzluk: Günlük yaşamda çeşitli sebeplerden dolayı vücudumuzun dinlenmemesinden dolayı yüzümüz solgun görülebilir ya da göz altında  morluk,karartı görülebilmektedir.Aynı şekilde aşırı derecede kitap okumak ve gün boyu saatlerce bilgisayar(pc,leptop) başında kalmak aynı etkileri yaratabilmektedir.

Güneş Işınları: Gözaltlarımızda mevcut olan melanin maddesi aşırı güneş ışınlarına maruz kaldığında seviyesinde artma göstermektedir.Melaninlerin görevi;vucüdumuzdaki bazı yapıları güneşteki zararlı ışınlardan korumaktır.Aynı zamanda güneşte bronzlaşmamızı sağlamaktadır.Melanin seviyelerindeki artışları önlemek için güneş gözlüğü takmanız yeterli olacaktır.

Çeşitli hastalıklar: Özellikle solunum yolu hastalıkları;astım ve sinüzit,göz altı morluklarının çıkmasına sebep olabilir .Veya göz egzeması denilen rahatsızlık da bu duruma neden olabilmektedir.Eğer gözümüz herhangi bir sebepten dolayı da alerji olursa göz altı morluklara sebep olabilmektedir.

Kötü Beslenme: Tabiki vücudumuzun her zaman dengeli beslenmeye ihtiyacı vardır.Günlük yeterince vitamin alınmadığında ve kötü beslenme(abur cubur) cildimiz yeterince beslenmediğinden göz altı morluklarına sebep olmaktadır.Besinler ve kalorileri hakkında detaylı bilgiler sizlere daha önce anlatmıştık.

Vucdumuzun su tutması: Vücudumuzun günlük olarak belirli miktarda su tüketmesi lazımdır.Aşırı derecede su içmek ya da yeterince su tüketmemek nedeni ile göz damarlarda şişme ya da genişleme görülebilmektedir.Bu sebebten dolayı göz altı damarlarımızda morluklara sebeb olabilir.

İlaçlar: Hastalığımızın iyileşmesi için kullanılan ilaçların yan etkisi yüzünden damarlarımızın genişlemesine neden olmaktadır.Bu durumda göz altı morluklar oluşabilir.

Kalıtım: Vücudumuzundaki pek çok yapı anne-baba geninden geçmektedir.Eğer ailenizde göz rahatsızlığı görülüyorsa sizde de göz altı morlukları görünme ihtimali vardır.

Yaşlanma: İnsan vücudu yaşlandıkça yüzü ve dolayı ile gözaltındaki deri hassaslaşır ve de yavaş yavaş gözaltında halkalara sebep olmakta;bu durumda göz altı morluklar oluşabilmektedir.

Yaşam Tarzımız: Aşırı stresli bir yaşam,alkol ve sigara gibi uyuşturucular bu rahatsızlığa sebeb olabilir.Alkol düzensiz uykuya yol aşçtığından; sigara ise damrları daralttığından göz altı morluklarına sebep olabilmektedir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Yukarıdaki bazı sebeplerden dolayı göz altında morluklar oluşabilir.Öncelikle ilk yapmanız gereken doktora gitmek ya da profesyonel yardım almaktır.Göz altı morlukları hemen geçmez; en az 1 ay kadar zaman gerekmektedir.Ayrıca evde yapacağınız basit yöntemlerle de bu konuda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız;

Göz altı morluklarını geçirmek için doğal yöntemler

Göz altı morlukları için patates:

Patates (1 adet)
Tülbent (1 adet)

Uygulanışı: Elinize bir patetes alın ve patatesi çiğ şekilde çatalla ezin.Çatalla ezdikten sonra hamur haline getiriniz ve bunu tülbentin arasına koyunuz.Bu şekilde 1 kez daha yapın(diğer göz için).Bu şekilde hazırlanan patatesli tülbenti gözlerinizin her iki tarafına koyun ve de en az yarım saat bekletin.Haftada en az 1 defa bu şkeilde hazırladığınız patetes kürünü gözlerinize uygulayınız.Farkı hemen göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Göz altı morluklarına papatya kurusu:

Su(yarım litre)
Papatya kurusu(1 çay bardağı)

Uygulanışı: Aynı çayı demler gibi,cevzede suyu kaynatınız ve içine papatya kurusunu da atarak 20 dakika demlenmesini sağlayınız.Yaptığınız papatyalı suyu sonra bir güzel süzünüz ve de gözaltlarına tampon yapınız.Yada suyun için makyaj pamuğu veya normal pamuk ile 5 dakika bekletmek faydalıdır.Bu şekilde uygulamarı yaptıktan sonra da 30 dakika sonra gözlerinizi yıkayınız.Bu yaptığınız papatya kürünü haftada en az 2 defa yaparsanız morluklar kısa sürede geçecektir.

Göz altı morlukları için peynir:

Beyaz Peynir (1 parmak kalınlığında ya da 50 gr)

Uygulanışı: Elinizdeki beyaz peyniri temiz bir kasede çatalla ezdirerek süzme peynir gibi yapın.Bu ezilen peyniri yatağınıza ya da herhangi bir yere uzanarak gözaltlarınıza koyarak 15-20 dakika bekletin.Süre bittikten sonra gözlerinizi gazla bezle silin ve bu uygulamayı en az 3 günde bir yapın.

Göz altı morlukları için maske:

100 gram taze ebegümeci
Elma suyu (1 çay bardağı)

Uygulanışı: Bir kase alın önce ebegümecini kasaye koyup bir güzel ezin.Daha sonra 1 çay bardağı elma suyunu üzerine döküp karıştırarak krem gibi olmasını sağlayın.Bu kremi daha sonra gazlı bezin içine koyup gözaltlarınıza koyunuz ve de en az 15 dakika boyunca orada bekletin.Bu süre bittikten sonra ılık su ile gözlerinizi yıkayınız.Bunu 3 günde yapanız lazım.

Göz altı morlukları için rezine kürü:

1 fincan su
1 çay kaşığı rezine

Uygulanışı: Bir cezvede 1 fincan suyu ve rezeneyi karıştırarak kaynatınız.Daha sonra biraz ılımasını bekleyiniz ve bu karışımı gözaltlarınıza tampon yapıp 15-20 dakika bekletin.Uygulama bitince gözlerinizi güzelce durulayın.Aynı zamanda bu karışım gözaltı torbalarına da iyi gelmektedir.En az haftada 1 defa gözaltlarınıza uygulamanız tavsiye edilmektedir.

Etiketler