Gebelikte Şeker Yüklemesi ve Tedavisi

Gebelikte Şeker Yüklemesi ve Tedavisi

Gebelikte Şeker Yüklemesi Nasıl Olur?

Gebelik şekeri ; gebelikte ortaya çıkan ve çoğu annenin tedirgin olduğu şekerdir. Düşük riski yüksek gebelerde daha sık görülür. Ellerde ayaklarda şişme,aşırı yorgunluk,sık tuvalete çıkmak gibi belirtileri vardır. Çoğu zaman hamilelik belirtileriyle karıştırılır fakat dikkatli olmak ve tanı çok önemlidir gebelik şekerinde.Gebeliğin 24. haftasından itibaren yapılan şeker yüklemesi gebe risk altında değilse ilk şeker tarama testi 50 gr şekerli su içirilir aç veya tok fark etmez 1 saat sonra alınan kanla gebelik şekerine bakılır. Gebelikte Şeker Yüklemesi ve Tedavisi

 

Gebelik şekeri şüphesi bulunursa 100 gr şekerli su verilir buna şeker yükleme testi denir.Şeker yükleme testi açken yapılır 1 .2. 3. saatlerde kan alınır ve kesin olarak gebelik şekeri teşhisi konulur. Gebeler için zorlu bir süreçtir beklemesi şekerli suyu içmesi gebeleri zorlar.Gebelik şekeri teşhisinden sonra gebelik şekeri tedavisi için öncelikle bir endokrinoloji uzmanına başvurulur ve diyet tedavisine en son olarak ta insülin  tedavisine başlanır.Gebelik şekeri anneye zarar verir mi?Gebelik şekeri anneye normal diyabet hastalığı gibi hasar vermez gebelik sonlandığında şeker geçer.Gebenin biraz daha fazla kilo almasına sebep olabilir .Diyabetli anne adayları için en önemli şey doğru bilgilendirilme diyete dikkat etmek ve psikolojisinin iyi olması.

Gebelik şekeri bebeğe zarar verir mi?

Gebelik şekeri kontrolsüz ise ve çok yüksekse bebeğe zarar verebilir.Anne karnında, doğum esnasında ve doğum sonrasında bazı olumsuzluklarla karşılaşabilir. Bebek anne karnındayken irileşebilir ve normal doğumu zorlaştırabilir sezaryan doğum olabilir. Doğumdan sonra Sarılık ve kalsiyum eksikliği görülebilir sık sık takibi yapılır bebeğin şekeri sıklıkla kontrol edilir.Bu süreç genelde sorunsuz atlatılır.Bebek de çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde kalıcı bir hasar oluşmaz.

Gebelik Şekeri Olanlar Ne Yapmalıdır?

Anne adaylarının sıklıkla sıvı tüketmesi egzersizlerine ve diyetlerine dikkat etmeleri şarttır gebeliğin iyi geçmesi anne ve bebeğin sağlığı için önemlidir.Anne adayının mutlu ve huzurlu olması tedavi için çok önemlidir.Gereksiz gerginliklere bilgi kirliliğine kapılmaması lazımdır gebelik şekeri olan anne adaylarının.Tabi ki aile bireylerinde özellikle baba adaylarına çok iş düşüyor biraz daha özenli olmak anne adayını hoş tutmak gerekir.Gebelik süreçi güzel bir süreçtir anne adayları çobuk geçer tadını çıkarın.En iyisi gebeliği planlamak ve gebe kalmadan tahlilleri yaptırmak gebelik öncesi kullanılması gereken yardımcı ilaçlara başlamaktır. Doktor kontrolünde olmak çok önemlidir.