Felç neden olur, Felç hastalığı neden olur?

Felç neden olur, Felç hastalığı neden olur?

Felç Neden Olur ve Felç Nedir Hangi Durumlarda Gelişir

Felç nedir ve felç neden olur hangi durumlarda gelişir, kısaca bir göz atalım; Felç, beyni besleyen kan damarlarındaki akışın durmasıyla oluşan beyin hasarı ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Çok tehlikelidir ve acil tedavi edilmesi gerekir. Felcin iki türü vardır; is kemik felç, hemorajik felç. Bu iki türü de risklidir. En yaygın olanı kan pıhtısının kan Damar’ına sıkışması sonucu kan akışının kesilmesidir. Buna bağlı olarak beynin bir kısmı zarar görebilir. Hasta’da etkilenen alana bağlı olarak farklı bulgular saptanabilir. Mesela görme alanı bozulursa görme bozuklukları, duyu alanı etkilenirse duyu bozuklukları görülebilir. Felcin ortaya çıkma ihtimali yaşlandıkça artmaktadır. Felçle bağlantılı olan birçok risk faktörü vardır. Tansiyon hastalarının büyük bir kısmında bu risk oldukça sık görülür. Sigara içmek, kanda ki kolesterolün yüksek çıkması da felç riskini artıran unsurlardandır. Felç ciddi bir rahatsızlıktır. Mutlaka bir hekimin müdahalesi gerekir. Felç geçiren kişiler konuşmada güçlük çekebilirler veya söyleneni anlamayabilirler. Yapılacak tahlil ve tetkiklerin ardından ne tür bir felç geçirdiğinizi anlamak daha kolay olacaktır. Felcin belirtileri konusunda bilinçli olmak çok önemlidir. Bu sayede erken tanı konulabilir ve müdahale edilebilir.

Felç neden olur
Felç neden olur

Felcin bazı belirtileri şunlardır;

.Travmaya bağlı olmayan bilinç kaybı

. Kısa süreli baş ağrısı nöbetleri

. Konuşmanın bozulması veya durması

. Dengesizlik

Bu belirtileri kendimizde gördüğümüz vakit en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmek gerekir. Çevremizde veya yakınlarımızdan birinde bu belirtileri fark ettiğimiz anda ilk yapmamız gereken şeylerden bazıları şunlardır;

. Hasta apar topar hareket ettirilmemeli

. Gereksiz panikle hastaya zarar verilmemeli

. En yakın sağlık kuruluşuna götürülerek erken müdahale ettirilmelidir.

Hasta’ya gerekli müdahale yapıldıktan sonra tedavi sürecinin devamında bazı gruplarda fizik tedavi mutlaka gerekecektir. Hekimin belirlediği günlük egzersizleri yapmak bunu yanı sıra düzenli beslenme ve uygun yaşam koşulları iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Hastanın hareketlenmesi, yatak ta döndürülmesi, beslenme düzeni, psikolojik ve moral durumu, hasta yakınının ilgi ve desteği tedavide kullanılacak ilaçlardan çok daha faydalı olacağı düşünülmelidir. Fizik tedavi de felçli kısmın görevlerini yerine getirebilmesi için yoğun bir tedavi programı uygulanır. Bu tedavi ayrıca felç ‘ten etkilenmemiş kısımların hareketlerinin kısıtlanmaması için de yaptırılan pratiklerdir. Fizik tedavi sonrasında birçok hastada günlük yaşam faaliyetlerini yerine getirebilmeleri büyük ölçüde sağlanmaktadır. Unutulmaması gereken diğer bir konu ise Rehabilitasyon da tek bir tedavinin hastaya yetebileceği inancının yanlış olmasıdır.

Felç geçiren hastalarda rehabilitasyon uzun sürebilir. Programa hastanın istekle katılması ve ailesinin de bunun önemini bilmesi gerekiyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar, Felç konusunda uzmanlaşmış bir hekim, hemşire, yardımcı sağlık personeli içeren ve bakım veren ünitelere yatırılan hastalarda ölüm oranının düştüğü ve sakatlık oranlarının azaldığı görülmüştür.