Ergenlik Sivilcesi Nasıl Geçer

Ergenlik Sivilcesi Nasıl Geçer

Ergenlik Sivilcesi Nasıl Geçer

Ergenlik çağına gelen gençlerin karşılaştığı en büyük problemlerin başında ergenlik sivilceleri gelir. Fizyolojik temelli, stres temelli olabilecek birçok nedeni olabilen bu sivilcelerden kurtulmanın farklı farklı yöntemleri de olabilmektedir. Vücut yapısının uygun olması durumunda uygulanabilecek doğal yöntemler en güvenilir yöntemdir. İlaç tedavisi ya da doğal olmayan yollarla yapılan tedavilere oranlar, doğal yöntemlerin daha etkili olduğu söylenebilir.

Sivilceden Nasıl Kurtulabilirim?

Ergenlik sivilceleri doğal yöntemlerle kurtulma yolları arasında en bilindik yöntemleri sizinle paylaşmaya çalışacağız. Bu yöntemler arasında ilk olarak bir su bardağı nar suyunun içine, yarım bardak sirke ekleyin. Bu karışımı pamuğa batırıp, sivilcelerin üzerine uygulayın. Belli bir süre bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu uygulamayı periyodik olarak tekrarlarsanız fayda görebilme olasılığınız çok yüksektir.

Bir başka yöntem olarak cildinizi güzelce yıkadıktan sonra alkol ile ovalayın. Yüzünüz kuruduktan sonra pudrayla yüzünüzü kapatın. Alkol vücut üzerindeki mikropları öldürme gibi bir özellik göstermektedir. Gözeneklerdeki mikrobu temizleyerek, sivilcelerin kurumasına neden olur.

2 su bardağı suyun içine, 2 kaşık ıhlamur koyun ve yaklaşık 20 dakika süreyle kaynatın. Ardından temiz bir tülbent, ya da süzgeç aracılığıyla süzün. Ardından bu karışımın içine yumuşak bir havlu batırın ve yüzünüze uygulayın. Yine periyodik olarak tekrarlanacak bu yöntemle sivilcelerden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Akşamları yatmadan evvel yüzünüzü sulandırılmış elma sirkesi ile silin. Bu yöntem sivilceleri yok etmenin yanı sıra, cilt üzerindeki lekelere de faydalı olmaktadır.

Yüzünüzü güzelce temizledikten sonra nemlendirici krem ile 5-10 dakika kadar süreyle masaj yapın. Ardından 5 ile 6 bardak suyun içine kuru papatya atarak kaynatın. Süzme işlemini yaptıktan sonra yumuşak ve hijyenik bir havlu ile hazırladığınız karışımı yüzünüze uygulayın. Havlu soğudukça bu işlemi tekrarlayın. En son işlem olarak bir parça pamukla yüzünüzü iyice silin. Doğal yöntemler arasında en etkili olan yöntemlerden biri olan bu yöntem, sivilce tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Ergenlik sivilceleri ile başı dertte olan kişilerin mutlaka sabahları kahvaltıdan önce 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı menekşe yaprağı koyup 15 dakika süreyle demlenip içilmelidir. Yine akşamları 1 bardak suya 3 tatlı kaşığı kadar kuşdili koyup 10 dakika demlenip içilmelidir. Bu iki karışımın kanı temizleme ve karaciğeri çalıştırma gibi faydaları vardır.

Tüm bu doğal yöntemlerin ötesinde daha önemli olan durum hijyendir. Yüzümüzü sık sık temiz suyla yıkamalıyız. Bol bol sıvı tüketimi yaparak vücudumuzu mikroplardan arındırarak sivilce oluşumunu engelleyebiliriz.