Eklem Romatizması Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Eklem Romatizması Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Eklem Romatizması Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Eklem ağrıları hastalık olayında çığır açan bir duruma gelmiş bulunmaktadır. Sokakta ki insanlara sorduğumuz ve özellikle yaşlı Kısıma sorduğumuz zaman karşıma her zaman eklem romatizması olan insan çıkacaktır. Bu hastalık son dönemlerin baş belası konumuna oturmuş durumdadır.

Eklem Romatizması Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir
Eklem Romatizması Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Vücudumuzda bulunan eklemlerin iltihaplanması veya ağrıması hatta kronik bir duruma gelmesi bu hastalığın nedenidir. Genellikle 40-65 yaş aralıklarında bulunan eklem romatizması, gençlerde de son dönemlerde korkulu rüya haline bürünmüştür. Eklemlerde bulunan ağrı, hareketsizlik, şişlik gibi belirtileri olan bu hastalık kadınlarda erkeklere göre 3 kat fazla görüldüğü tıbben tespit edilmiştir.

Eklem romatizması nedir tedavi yöntemleri nelerdir Sorusunun artış yaşadığı Türkiye’de, en çok görülen eklem hastalığı unvanını almıştır.

Hastalığın ilerlemesi zamanla vücudun hayaletlerini engeller ve hastalık tespit edildikten 10 yıl kadar kısa bir süre içinde eğer gerekli önemler alınmazsa %25 gibi hareketsizlik sağlanır. Hatta daha da sorumsuz davranılırsa, hastalık %50 gibi yarı felçlik geçirmemize neden olur.

Hastalığı tetikleyin belirtilere bakacak olursak;

1- Sigara içmek
Hastalığın asıl sebebi bulunmasa da, son dönemlerde İngiltere de yapılan araştırmalar sonucunda sigaranın birçok hastalığa ve rahatsızlığa sebep vermesinin dışında, eklem romatizması oyunun da içinde rol almaktadır.

2- Eklem tutulması
Eklemlerin şiddetli ağrılı bir şekilde tutulması bu hastalığın sebepleri arasındadır. Tutulan bu eklemlerde yaşanan, ağrılar, şişmeler ve sulanmalarda eklem tutulmasın sebepleri arasındadır.

3-Sabahları Hareketsizlik
Özellikle sabah saatlerinde yaşanan hareketsizlik, eklemde donmalara neden olur. Tıpkı karda motoru çalışmayan bir araba misali eklemler hareketsiz kalınca ağrılara neden olur.

4-Fiziksel isteksizlikler
Baş dönmesi, baş ağrısı, iştahsızlık, kansızlık, enerji azlığı gibi faktörler de bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.347

Bu hastalığın tedavisi ise;
Araştırmalara göre eklem romatizması hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Dünyanın her yerinde bulunan bilim adamları bu hastalık için ilaç geliştirme yöntemleri uygulamaktadır.

Kullanılan ilaçlar ve ağrı kesiciler sadece acıyı dindirmek ile yetinmektedir. Lakin son dönemlerde yapılan araştırmalara göre ise biyolojik ilaçlar bu tedavi aşamasında kullanılan ilaçlar arasında.

Her zaman olduğu gibi spor yapıp fit kalmak sağlımız açısından çok önemli bir konuma sahiptir.

Eklem romatizmaları hastalığının Arttığı bu süreçte tıbbi bir destek almak kaçınılmaz bir olaydır. Ciddi hastalıklara kapı açan bu ağrıları dindirmek ve sağlık bir şekilde hayat koşullarımıza devam etmek için bir doktora gitmemiz gerekir.

Bir tedaviye başlamadan önce doktorumuza baş vurup. Aynı zamanda, geçen süre zarfı içerisinde ise dengeli, dikkatli, sağlıklı, verimli ve estetik bir şekilde beslenmemiz çok önemlidir.