Egzama Tedavisi Nedir

Egzama Tedavisi Nedir

Egzama Tedavisi Nedir

Egzama bir cilt hastalığıdır. Yaygın iltihaplanma nedeniyle vücuda çok kısa bir süre içinde yayılır. Belirtileri arasında aşırı kaşıntı, ciltte çok belirgin kızarıklıklar oluşması, yine cildin su toplayarak kabarması ve cilt üzerindeki derin çatlaklar egzama hastalığının belirtileridir. Egzama çok çeşitliliği olan bir hastalıktır. Başlıca türleri;

Alerjik Egzama, ATO pik Dermatit olarak da bilinmektedir. En çok görülen türdür. Bu türde cilt kızarır ve çokça iltihapladır. Aşırı kaşıntı kişiyi oldukça rahatsız eder. Daha çok çocuklarda ve bebeklerde görülür. Daha çok vücudumuzda ellerimiz, ayaklarımız, kafa derimiz ve yüzümüzde belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Alerjik Egzama ‘ya karşı tedavi yöntemleri olarak kesinlikle cilt nemli tutulmalı, antibiyotiklerden ve Asteroit merhemden yardım alınmalı aynı zamanda da bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız.

egzama tedavisi nedir
egzama tedavisi nedir

Kontak Dermatit; bu tür ikiye ayrılmaktadır. Birincisi alerjik kontakt dermatit, ikincisi ise tahriş eden kontak dermatittir.

Tahriş eden kontak dermatit te derimize tahriş oluşturabilecek bir cismin dokunmasıyla oluşur. Cismin oluşturduğu tahriş alerjik bir durum oluşturduğunda hastalık alerjik kontakt dermatite dönüşür. Tahriş eden kontak dermatiğin oluşma nedenleri bitki polenleri, ter, aşırı sıcak ve hayvanların alerjik kontak dermatit ise sadece alerjik nedenlerden dolayı oluşur. Yani kişinin bir kokuya veya bir cisme alerjisi varsa bu tür ortaya çıkar.

Varisli Egzama ise daha çok yaşlılarda kan dolaşımının düzenli olmamasından dolayı kaynaklanmaktadır. Daha çok ayak bilekleri etkilenir bu türden. Bu varisli egzamada kişinin ayak kısmında kabarma, şişme, iltihaplanma ve şiddetli kızarma görülür. Kesinlikle hemen tedavi edilmelidir. Eğer tedavi edilmezse deri çok yıpranır ve özelliklerini kaybeder hatta hastalığın ilerleyen aşamalarında deri çürüyebilir.

Kronik Simpleks Liken adlı egzama hastalığında kişi sürekli bir yeri kaşıdığında veya aynı bölgeye sürekli bir temas oluştuğunda bu tür meydana gelir. Daha çok boyun arkası, bilekler ve kasıklarda meydana gelen bir türdür. Bu hastalıkta deride küçük küçük kızarıklıklar oluşmaktadır.

Ayrıca Egzama hastalığının Asteototik Dermatit, Kan dolaşımını durduran Egzama, Seboreik Egzama, Numuluer Egzama, El Egzaması gibi türleri bulunmaktadır. Egzama tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Egzama hastalığına yakalandığımızda şu tedavi yollarını izlemeliyiz.

Öncelikle temizliğimize çok önem vermeliyiz, ardından krem ve merhem tedavilerini uygulamalıyız. Derimizin sürekli nemli kalmasını sağlamalı, bizde alerji oluşturan maddeleri ve kokuları kullanmamalı ve mutlaka doktor desteği almalıyız.