Düğün Öncesi Nasıl Beslenmeliyiz? Beslenme Önerileri

Düğün Öncesi Nasıl Beslenmeliyiz? Beslenme Önerileri

Düğün Öncesi Nasıl Beslenmeliyiz ? Düğün Öncesi Beslenme Önerileri

Merhaba, düğün mevsimi geldi çattı. Düğün süreci yaşayanlar çok iyi bilir, çok stresli olmakla birlikte heyecanlı ve güzel bir süreç sizleri bekliyor. Şuan bu yazıyı okuyorsanız siz de bir düğün öncesi hazırlık yapmaktasınız veya bu tarz bir süreç içerisinde gireceksiniz demektir 🙂

Öncelikle eğer düğün olacaksa yani evlenecekseniz ömür boyu mutlu olmanızı diliyoruz. Gerçekten mutlu olduğunuz birisiyle evli olmak eşsiz bir duygu.

Düğün öncesinde tabii ki pek çok kişi stres yaşayabilmektedir: ev hazırlıkları, düğün hazırlıkları, gelinlik, damatlık, kuaför, makyaj derken her şeyin çok kusursuz olmasını isteyebiliyoruz. Birazcık da aslında hayatı kolaylaştırmak lazım ama bu çok özel bir gün ve kendinize iyi hissetmeniz önemli. O yüzden gelinliğin içinize sinmesi, vücudumuzda duruşunun içinize sinmesi çok değerli ve eğer fazla kilonuz varsa bundan dolayı da mutsuzsanız kendinizi iyi hissetmeniz adına kilo vermiş olmanız gerçekten çok çok iyi olacaktır.

Düğün Öncesi Zayıflama

Düğün öncesinde eğer kısıtlı bir zamanınız varsa bir kere lütfen sağlıksız diyetler uygulamayın. Çünkü çok hızlı kilo verdiren diyetler aslında kilo verdiriyor; fakat vücutta daha çok kas ve su kaybı oluşturduğu için kişide daha çok halsizlik, yorgunluk gibi hissiyatlar meydana getirebilmektedir. Dolayısıyla pırıl pırıl bir cilt olmuyor veya enerjik ve canlı hissetmiyor kişi kendisini. Bu yüzden enerjik ve canlı olmanız ve beraberinde sağlıklı olmanız çok daha önemli. Bunun için de mutlaka olması gereken miktarda kilo verin.


Ayça Kaya Gelin Diyeti


Düğün öncesinde dikkat etmeniz gerekenler;

1. madde, mutlaka her gün düzenli olarak kahvaltı yapın. Kahvaltı ile güne başlandığında gün içerisindeki beslenme durumunuz çok daha rahat devam ediyor. Yani şöyle aslında tatlı krizleriniz olmuyor, sizi kahvaltı tok tuttuğu için sonraki öğünlerde çok fazla yemek yeme gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bu yüzden güne kahvaltı ile başlamak gerçekten çok değerli, kahvaltısız asla güne başlamayın.

2. maddemiz, sık sık ve azar azar beslenmektir. Bu da yine düğün öncesinde unutmamanız gereken bir durum olmalı. Gelinlik provasına gidiyoruz, hazırlıklar devam ediyor, vs. Bu tarz durumlarda ara öğün atlamak, uzun süre aç kalmak; bizim hem performansımızı düşürür, hem kan şekeri dengemizi bozar hem de metabolizmamızın daha yavaş çalışmasına sebep olur. Eğer gerçekten kilo vermek ve kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız 3-4 saatte bir mutlaka küçük bir ara öğün yapmalısınız.

Çantanızda, arabanızda vb yerlerde küçük ara öğünler bulundurun. Bu belki kuru meyve olabilir, kuru yemiş olabilir ya da taze bir meyve olabilir veya da bir kutu süt olabilir. Çok sağlıklı ve basit besinleri bulundurursak ve bu şekilde ara öğün yapabilirsek metabolizmamız daha hızlı çalışmış olur. Çay ve kahve tüketiyorsak da şekersiz tercih etmeliyiz. Hatta kahvemizi sütlü tüketirsek de güzel bir ara öğün alternatifi üretmiş oluruz.

3. maddemiz: Hayatımızın olmazsa olmaz içeceği sudur. Yine düğün öncesi hazırlıklarda unutulmaması gereken bir içecektir. Bu hazırlıklar sırasında çok koşturuyoruz gerçekten bu yüzden su tüketmeyi unutmayalım. Gün içerisinde 2 veya 2,5 litre su tüketmek alışkanlık haline gelmeli.

4. Maddemiz: Özellikle düğün sırasında ve düğün öncesinde ödem şikayeti yaşamamak için tuzlu besinleri de çok fazla tüketmemek faydalı olacaktır. Çok tuzlu olan kuruyemişler, turşu, salamura besinler, tuzlanmış besinler, çok yüksek miktarda sodyum içeren maden suları ve tabii ki normal tuz kullanımı gibi bu şekilde sodyum ve tuzu yüksek besinler tüketmemiz gerekir. Çünkü vücudumuzda ödem oluşur, ödem oluştuğunda da kendimizi iyi hissetmeyiz. Gelinlik içerisinde de iyi durmayız. normal beslenmemizde de zaten tuzu kısıtlamalıyız.

gelin diyeti

5. Maddemiz: Düğün öncesi dikkat edilmesi gereken bir nokta ve son maddemiz gaz şikayetidir. Mide gaz ve şişkinlik şikayeti yaşıyorsak ve düğün gecesi kendimizi şişkinlik ve gaz şikayetinden dolayı rahatsız edeceksek özellikle son üç dört gün şu besinlerden uzak durmalısınız:

  • fasulye
  • nohut
  • mercimek
  • barbunya

gibi besinler çok şiddetli miktarda gaz şikayetine sebep olabilir ve özellikle gaz ve şişkinlik şikayetleriniz varsa yani böyle bir hassasiyetiniz varsa sizi çok rahat rahatsız edebilir. Yine brokoli, karnıbahar, brüksel lahanası gibi sebzelerde yüksek miktarda gaz yapar. Bu yüzden gaz yapıcı besinler ve sebzeleri çok fazla tüketmemek de özellikle bu süreçte faydalı olacaktır.

Ve son olarak da yürüyüşten bahsetmemek olmaz. Her gün 45 dakika ya da bir saat kadar hafif tempolu bir yürüyüş yaparsanız kilonuzu korumuş olursunuz. Eğer kilo vermeye devam etmek istiyorsanız da kilo vermenize yardımcı olacaktır.

ZAYIFLAMA.NET Mutluluklar Diler 🙂

1 YORUM

  1. çok heyecanlı ve stresli zamanlar, insan yemeği felan unutuyor 🙂