Dudak çatlamasının nedeni ve çatlamasının tedavisi

Dudak çatlamasının nedeni ve çatlamasının tedavisi

Dudak çatlamasının nedeni ve Dudak çatlamasının tedavisi

Dudaklarınız çatladığı zaman sürekli kendinizi dudaklarınızı ıslatmak zorundaymış gibi hissedersiniz ve dilinizle de bunu yaparsınız. Daha çok kış zamanında meydana gelen bir problem gibi gözüküyor olsa da aslında her daim karşımıza çıkabilen sorunlar arasında yer almaktadır. Kullanmış olduğunuz öle eşitli ilaç türlerinden, kış aylarının zor geçmesinden, asitli içeceklerden veya yeterli sıvı alınmaması durumunda oluşabilecek olan çeşitli dudak çatlakları ile baş edebilme aslında bilindiğinin aksine o kadar da zor değildir. Çok kaliteli nemlendiriciler kullanmak, sıvı alımına dikkat etmek ve yine dudak çatlaklarına karşı doğal yağların kullanılması da en iyi gelenler arasında yer almaktadır.

Dudak çatlamasının nedeni ve Dudak çatlamasının tedavisi
Dudak çatlamasının nedeni ve Dudak çatlamasının tedavisi

Güneş Işığı Dudakları çatlatıyor!

Güneş ışığı dudak çatlaklarına en çok sebebiyet veren unsurlar arasında yer alıyor. Özellikle de yaz aylarında veya güneş beraberinde uzun süre temas da kalmak ile dudaklardaki nem buharlaşır ve ortanda kaybolur. Bu durumda da dudaklarınız kurur ve sonrasında çatlar. Yine bazı insanlar da tik haline gelmiş bir olay vardır o da dudakları yalamak. Tükürüğün hızlı bir şekilde buharlaşması da o bölgedeki kuruluğu arttırır ve bu sayede kısır döngü oluşur. Yine aynı şekilde dudakları sürekli olarak ısırmak veya dudakları çiğnemek de dudak kuruluğuna ve çatlamasına sebebiyet verebilir. Bu davranışları mutlaka terk etmelisiniz. Yine vücudunuzun aşırı susuz kalması da dudaklarınız da çeşitli çatlamalara sebebiyet verebilmektedir ve aynı zamanda farklı sorunlara da yol açabilir. Gün içerisinde yeterli oranlarda su tüketilmemesi unsuru a hücreleri susuz bırakır ve dudak kurumaları ile çatlamaları beraber gelebilir.

Nemlendirici Kullanın

Dudak çatlaklarına karşı yapmanız gerekenlere gelirsek mutlaka dudaklarınız bir nemlendirici kullanın. Dudaklarınız çatlamış ise bunun tedavisinde nemlendirici krem çeşitlerinden kullanmalısınız ki bu kremleri dudak çatlakları daha oluşmadan önce kullanmanız bu çatlakların oluşmalarını engelleyecektir. Yine dudaklarınız için bal kullanmak en iyi gelenlerdendir. Bal, dudak çatlaklarının tedavisinde en iyi sonucu veren bir gıdadır. Aynı oranda antibiyotik sayılabilecek yapıya da sahip olması ile sık tercih edilmelidir. Parmağınızxa alacağınız bir miktar balı çatlak dudaklarınıza sürün ve tam olarak yalamayarak 15 – 20 dakika o şekilde durmasını sağlayın. Sonrasında da dudaklarınız yalamayın. Yine dudak çatlaklarının tedavi süresinde saltalık en önemli nemdir. Salatalık olarak dilimlenmiş salatalıkları dudaklarınızın üstüne koyun ve gereken nemi onlardan alabilirsiniz.