Diyet Yaparken Yapılan Hatalar 1

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar 1

Diyet Yaparken Yapılan Hatalar adlı bir yazı dizisi hazırlıyoruz sizler için bunun  ilkini sizlere anlatmaya çalışacağız.

Çok sık duyduğumuz “akşam altıdan sonra yemek yeme zayıflarsın” bilgisinin hiçbir bilimsel kaynağı ve dayanağı yoktur.Bu bilgi tamamiyle yanlıştır.

Diyetin nasıl kişiye özel olması gerekiyorsa diyetteki öğünlerin saatleri de yine kişiye özel olmalıdır. Örneğin sabah 09:00’da kahvaltı yapan birini düşünelim ve akşam 12 de yattığını farz edelim. Akşam 06:00’dan sonra hiçbir şey yemediği takdirde ertesi gün sabaha kadar 15 saatlik bir açlık süresi olacaktır ki bu açlık süresi gerçekten çok uzun bir süre.

Bu kadar uzun süre aç kalan bir metabolizma hızı yavaşlar, kan şekeri bozulur. Yani gerçekten bu kadar uzun süre aç kalmış olmanın sağlık açısından hiçbir yararı olmaz. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için sık beslenmek gerekir. Örneğin gece 12:30’da yatan bir kişi için akşam yemeği saati ortalama 07:30-08:00 olurken; sonraki ara öğün saati de ortalama 10:00-10:30 olabilir.

nasıl diyet yapılır

Yatmadan 2 saat önce yeme-içme bitebilir.  Bu şekilde beslendiğinizde ve sık beslendiğinizde metabolizmanız daha hızlı çalışır daha iyi çalışır kan şekeriniz daha dengede olur ve sonraki günlerde açlık krizi yaşama gibi bir durumunuz da ortadan kalkmış olur.

Tatlı krizleriniz de ortadan kalkar ve bu nedenle mutlaka öğünlerinizin saatine önem verin ve akşam 06:00’dan sonra yememek herkes için doğru olmaz. Yatmadan 2 saat önce son ara öğününüzü yapın yine o ara öğünden de 2-2:30 saat önce akşam yemeği yerseniz eğer çok güzel bir denge olur.

ZAYIFLAMA.NET Sağlıklı Günler Diler 🙂