Diyabet Nedir?

Diyabet Nedir?

Diyabet (şeker hastalığı) vücut kimyanızda meydana gelen bir değişikliktir. Bu değişiklikten dolayı kanınızda gereğinden fazla glukoz bulunur. Diyabet hastalığının sebebi vücudunuzda insülin hormonunun eksik kalmasıdır.

Pankreasta üretilen hormonlar vücudunuzun diğer bölgelerini etkilemesi için kan dolaşımınıza gönderilen kimyasal mesajcılardır.

İnsülin üretimi tamamen bozuk olabilir. Bu durumdaki hastalık, ‘tip 1 diyabet’ olarak adlandırılır. Fakat bazı hastaların vücudunda insülin üretimi tamamen değil de , kısmen bozuktur. Bu hastalığa da (tip 2 diyabet) denir. Tip 1 ve tip 2 diyabet hakkında, aşağıda daha ayrıntılı bilgiyi sunacağız.

DİYABETİN  (ŞEKER HASTALIĞININ) YAYGINLIĞI

Diyabet hastalığına yakalandığınızı öğrendikten sonra, yapılan en büyük yanlışlardan biri de kendinizin artık işe yaramaz biri olduğunuzu zannetmenizdir. Dünya genelinde milyonlarca diyabet hastası hayatlarına gayet doğal, normal ve olağan şekilde devam etmektedir. Hatta kırk yıldan fazla süredir diyabet ile hayatına devam eden insanlar vardır.

Tıp alanındaki gelişmeler ve diyabet hakkında elde edilen son bulgularla birlikte, diyabet insanlar için bir sorun olmaktan çıkmıştır. Bu makalemizde, diyabet hakkında hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler bulacak ve onu nasıl kontrol altına alacağınızı fark edeceksiniz.

DİYABET HASTALIĞININ TARİHİ

Diyabet dünya var olduğundan beri insanların karşılaştığı en eski hastalıklardan biridir. İsmi Latincedeki ‘Diyabetes mellitus’ kelimelerinden gelmiştir. Bunun anlamı dilimizde ‘sifon ve şeker anlamına gelmektedir. Aslında bu iki kelime diyabet hastalığını en iyi tanımlayan kelimelerdir. Çünkü diyabet hastalarının idrarında yüksek oranda şeker bulunur ve bol bol idrara çıkarlar. Araştırmacılar Mısır, Pers ve Hint gibi eski uygarlıklarda diyabet hastalığının belirtilerine rastlamışlardır. Fakat bu hastalığın tam manasıyla anlaşılabilmesi 19.Yüzyılı bulmuştur. Bu yüzyıl aynı zamanda insülinin keşfedildiği yüzyıldır.

İNSÜLİNİN KEŞFİ

  1. yüzyılın son çeyreğinde Alman araştırmacılar midenin arkasında yer alan pankreasın, kan glukoz oranını yükselmekten korumak için bir madde salgılaması gerektiğini ortaya koydular. Daha sonra 20.yüzyılın ilk çeyreğinde, Kanadalı bilim adamları pankreasın içinde bulunan langerhans adacıklarından bu maddeyi izole ettiler. Ve bu maddeye insülin adını verdiler.

Bu çalışmalardan sonra, 1922 yılında diyabeti tedavi etmek amacıyla kullanılan insülin, tıp alanında bir devrim meydana getirmiştir. Bu devrimin ardından diyabet hastalarının hayata dair sevinç ve umutları yükselmeye başlamıştır. Çünkü diyabet artık eskisi gibi can kaybına yol açmayacaktır. 1950’li yıllardan sonra ise kandaki şeker oranını azaltan tabletler yardımıyla diyabetin bir türünün iyileşebileceği belirlenmiştir. Bu olaydan sonra diyabet doktorlar tarafından iki farklı tipte adlandırılmıştır.

a-) Tip 1 Diyabet: Tip 1 Diyabet, insüline bağımlı diyabet olarak bilinir. Bu tip diyabet genellikle daha genç yaştaki insanlarda görülür. Bu hastaların sürekli olarak insülin enjeksiyonuna ihtiyaçları vardır. Tip 1 diyabette insülin üretimi tamamen bozuktur.

b-) Tip 2 Diyabet: Tip 2 diyabet, insüline bağımlı olmayan diyabet olarak bilinir. Genellikle orta yaşlı ya da yaşlı insanlarda görülür. Bu diyabet hastalığının tedavisinde bazen sadece diyet yapmak yeterli olurken, bazı durumlarda ek olarak tablet kullanılması da gerekmektedir. Tip 2 diyabette çoğunlukla, insülin üretiminde meydana gelen kısmi bozukluktan dolayı vücudun bu hormona tepkisinde bir azalma görülür. Bu duruma ‘İnsülin Direnci’ adı verilir.

Pankreas hakkında dipnot: Pankreanstaki özelleşmiş hücreler insülin ve glukagon üretir. Pankreas aynı zamanda bağırsakların ihtiyaç duyduğu sindirim enzimlerini de salgılar. Pankreas midenin arkasında yer alır.

DİYABET HAKKINDA ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Diyabet insan vücudundaki yetersiz insülinden kaynaklanır. Ayrıca üretilen insülinin kan glukoz seviyesini kontrol edememesi de diyabete yol açabilir.
  • İnsülin insanların hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirmesi için gereken en önemli hormonlardan biridir. İnsülin, aynı zamanda vücudun kimyasal mesajcısıdır.
  • Diyabetin en büyük belirtileri kilo kaybı, sık sık idrara çıkma, sık sık susama ve sürekli hissedilen yorgunluk – bitkinlik hissidir.
  • Diyabet hastalığına yol açan en belirgin özellikler genetik yatkınlık, enfeksiyonlar, obezite ve çevresel faktörlerdir.
  • Diyabet hastalığına yakalanan insanlar, bu faktörlerin birini ya da birkaçını taşıyabilirler.
  • Aşırı kilolu insanların Tip 2 diyabete yakalanma riski, normal kilolu insanlara göre daha yüksektir. İngiltere’de, obezite sayısının artmasıyla birlikte Tip 2 diyabete yakalanan insanların sayısında doğru oranıtlı bir artış görülmüştür.

1 YORUM

  1. DİYABET HASTALIĞI BELİRTİLERİ | Diyet ve Zayıflama Koçu – Zayıflama.net

    […] Diyabet Nedir? […]