Dengeli ve Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız

Dengeli ve Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Dengeli ve sağlıklı beslenme demek açlığı bastırmak ve mideyi doldurmak demek değildir. Vücudun fonksiyonlarını sağlıklı olarak yerine getirebilmesi bağışıklık sistemi olarak bildiğimiz hastalıklara karşı savaşan sistemin desteklenmesi, direnç göstermesi gibi işlevlerini yerine getirebilmesi demektir. Bunun için vücudun protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, su ve eser element denilen maddeleri temin etmek için dengeli ve yeterli beslenmesi gerekir.

İnsan, vücudunun temel ihtiyaçlarını ancak dengeli ve sağlıklı beslenme ile karşılayabilir. Günümüzün yoğun temposunda insanlar fast-food yemekleri tercih ederek ayakta atıştırır oldular. Hal böyleyken de dengesiz ve sağlıksız bir kilo alımı kaçınılmaz oldu. Bunun sonucunda da başta obezite olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarır olduk.

Mümkün olduğu kadar beslenmenizin az ya da çok değil dengeli ve sağlıklı gıdalardan olmasına özen gösterin. Aksi halde aşırı yağlanmalar beraberinde fazla kilolar, hastalıklar, yorgunluk hissi, nefes almada güçlükler vb pek çok olumsuz durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. O halde gelin bir de dengeli ve sağlıklı beslenme için nelere dikkat etmemiz gerekiyor bunları ilkeler halinde sıralayalım.

dengeli ve sağlıklı beslenme

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme İlkeleri

 • Kahvaltınızı mutlaka yapın: Güne enerjik ve dinamik başlayabilmek için enerjiye ihtiyacımız vardır ve bu ihtiyacı kahvaltı ile karşılarız. Kahvaltı deyince aklımıza sadece bir şeyler yemek, atıştırmak ya da pek çok insanın yaptığı gibi iki açma bir çay gelmemelidir. İyi bir kahvaltı güne iyi bir başlangıç için ihtiyacımız olan enerjiyi vermelidir. Bunun için peynir, zeytin, bal, süt, yumurta, ekmek gibi zengin besleyici değeri olan gıdalarla kahvaltı edilmelidir. ( diyet kahvaltı tarifleri )

 • Öğle yemeklerinizi ertelemeyin veya atlamayın: Öğle yemeklerinizi zamanında ve normal tarzda yiyin. Ayakta atıştırma ya da fast-food tarzı beslenme kendi sağlığınıza yapacağınız en büyük darbedir. Yağlı ve ağır yemeklerden uzak durun. Çünkü böyle bir yemek yediğinizde üzerinize ağırlık çöker ve akşam saat 16.00 civarlarında uykunuz gelmeye başlar, kan şekerinizdeki düzensizlik nedeni ile kendinizi yorgun hissedersiniz ve kilo almaktan kurtulamazsınız. Öğün atlamanız ise akşam gereğinden fazla yemenize sebep olacaktır. Dolayısıyla da hem fazla kilo alımına hem de mide rahatsızlıklarına davetiye çıkaracaktır.

 


 • Akşam yemeklerinde aşırıya kaçmayın ve bu öğünü atlamayın: Özellikle saat 20.00’den sonra yemek yemekten kaçının. Mümkünse 20.00’den önce yiyin; mutlaka az yağlı ve hafif yemekleri tercih edin. Akşam yemeklerinizde çorba, yoğurt, sebze ve beyaz et tercih etmeniz sağlığınıza iyi bir yatırım olacaktır. Eğer akşam yediklerinizi biraz kaçırdıysanız yemek sonrası 20-30 dakika açık havada yürüyerek ya da biraz egzersiz ile gece sağlıklı uykuyu yakalayabilirsiniz.

 • Öğün aralarında abur cubur yemeyin: Abur cuburlar kandaki şeker, yağ ve kolesterol oranını yükseltecek; hem kalp ve damar sağlığımızı bozacak hem de obez bir görünüş olmasına sebep olacaktır.

 • Gece yatarken yemek yemeyin veya atıştırmayın: Uyuduğumuz zaman tüm vücut fonksiyonlarımız yavaşlar ve dinlenmeye geçer. Dolu bir mide ile yatağa girdiğimizde hem uyumakta zorluk çekeriz hem yorgun kalkar hem de mide sağlığımızı da bozmuş oluruz.

 • TV seyrederken atıştırmayın: Dengeli ve sağlıklı beslenmenin baş düşmanlarından biridir. Tehlikeli atıştırma tarzıdır. Çünkü seyredilen maç yada filmin heyecanı ve temposu ile kontrolsüz ve aşırı yersiniz. Bu da sağlığınızı olumsuz etkiler. İllede atıştırmak durumunda kalırsanız sınırlı olmak şartı ile yer fıstığı, badem ve fındık ya da bir miktar meyve tercih etmelisiniz.

 • Yemek yerken kitap, gazete ya da dergi okumayın: Bu sırada yeme miktarınızı ve hızınızı kontrol edemezsiniz.

 • Beslenme menünüzde sebze ve meyveler ağırlıklı olsun: Sadece et ile beslendiğinizde kalp, damar ve mide rahatsızlıklarına yakalanma riskiniz artar. Sadece sebze ile beslenmek de yeterince güçlenememenize ve gelişememenize sebep olur. Ağırlık sebze ve meyveler olmakla birlikte beyaz ve kırmızı eti makul ölçülerde tüketmelisiniz.

 • Su için: Su tüm canlılar için hayat demektir. Suyu yemeklerden önce içmelisiniz. Yemekle ya da yemekten hemen sonra içilen su besinlerden faydalanmanızı engelleyecek, bağırsaklarınızda gaz oluşumuna sebep olacaktır. Gün içinde de aşırıya kaçmadan su içmelisiniz. Her gıdanın fazlasının zarar olduğu gibi içilen fazla suyunda zararı vardır. Sağlıklı bir insanın günlük sıvı ihtiyacı 2-3 litreden fazla değildir. ( su içmek zayıflatır mı )

 • Daha çok posalı yiyecekler tüketin: Böylece kalp hastalığı ve yüksek tansiyona karşı koruma elde etmiş olursunuz. Günümüz insanının önemli sorunu olan kabızlığa karşı da korunmanız bu sayede kolaylaşır.

 • Meyve veya taze sıkılmış meyve suyu tüketin: Meyve suyu yerine meyvenin kendisini yemeyi tercih edin. Ama meyve çok fazla yiyemiyorsanız da taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsiniz.

 • Tuz: Gerekli bir mineral olmakla birlikte fazlası yüksek tansiyona sebep olur ve alınan tuz vücutta su tutulması ile birlikte hem ödem hem de şişkinliğe sebep olur. Son yapılan çalışmalarda günlük tuz tüketimini 4-5 gram sınırlarında olması gerekmektedir.

Siz de yukarıda sıraladığımız dengeli ve sağlıklı beslenme ilkeleri hayatınızın bir parçası haline getirirseniz hem sağlıklı bir yaşam sürebilir hem de fazla kilo alımlarına karşı kendinize bir koruma kalkanı hazırlamış olursunuz.

2 YORUM

 1. uzungozuksundiyebirlesikyazdim

  çok yararli ve faydali gönderileri okumanız da tavsiye var

 2. Çok güzel noktalara değinmişsiniz beğendim. Size Dengeli ve Sağlıklı Beslenmek İçin Balık Tüketmenin öneminden bahseden bu yazıyı paylaşıyorum dilerseniz inceleye bilirsiniz. *