Demir İçeren Meyve ve Sebzeler

Demir İçeren Meyve ve Sebzeler

Demir İçeren Meyve ve Sebzeler Nelerdir ?

Demir hayatımızın çok önemli bir kaynağı olmakla birlikte kansızlık sorununa da iyi gelmektedir. Demir eksikliği ile birlikte görülen kansızlık çoğu zaman büyük sorunlara yol açmıştır. Bu sorunu demir içeren sebze ve meyveler ile giderebilmeniz mümkündür. Peki demir içeren yiyecekler nelerdir? Hangi besinlerde demir bulunur ? Tüm bu soruların cevaplarını vereceğimiz yazımızda oldukça faydalı bilgilere ulaşabileceksiniz.

DEMİR İÇEREN YİYECEKLER

Bünyesinde demir bulunduran yiyecekler listesine girmeden demirin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bu yazımızda vermemiz gerekmektedir. Peki demir nedir? Ne işe yarar?

demirin faydaları

DEMİR: Atom numarası 16 olan demir insan vücudu için gerekli olan bir elementtir.

DEMİR NE İŞE YARAR: Demir tüm canlılar için gerekli olan bir besindir. Demirin gerekliliği sağlıklı bir yaşam içindir. Örneğin oksijenin taşınması demir aracılığıyla olmaktadır. Demir eksikliği aynı zamanda kansızlık olarak görülür ve oksijen yeterli seviyede tüm vücuda taşınamaz.

Demir alyuvarlar için çok ama çok önemlidir ve gereklidir. Kaslarımızın oksijene ihtiyaç duyması ve bu gerekli olan oksijenin kaslara taşınmasını miyoglobin üstlenir. Miyoglobin de demire ihtiyaç duyar. Demir aynı zamanda şekerin enerjiye dönüştürülmesinde ciddi derecede bir rol oynar.

Hamile bayanların karınlarında gelişen bebekler anneden gelecek olan demire kesinlikle ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle gebelik döneminde alınacak demir son derece gereklidir.

Tüm bu bilgileri verdiğimize göre demir içeren sebze ve meyveler konumuza geri dönüş yapabiliriz. İşte demir içeren gıdalar…

  • KIRMIZI ET: Kırmızı et kaslarımız için son derece gerekli bir yiyecektir. Kırmızı et bünyemize protein ve demir salgılar.
  • BEYAZ ET: Özellikle tavuk eti ve karaciğeri çok yüksek demir içermektedir. Tavuk eti, hindi eti ve balık eti demir eksikliğini gidermek açısından son derece gereklidir.
  • YUMURTA ve KEÇİ PEYNİRİ: Yumurta ve keçi peyniri demir açısından oldukça iyi bir kaynaktır. Her ikisinde de 2 mg demir bulunur. Günlük olarak en az 1 adet yumurta tüketmek demir eksikliğini gidermek adına faydalı olacaktır.
  • DEMİR İÇEREN SEBZELER: Demir sadece etlerde bulunmaz. Aynı zamanda sebzelerde de bulunur. Bunların başında ıspanak ve kuru incir gelmektedir. Aynı zamanda salça da çok iyi bir demir kaynağıdır.
    KURU YEMİŞ: Kuru yemişler bildiğiniz gibi vitamin ve mineral deposudurlar. Aynı zamanda sağlıklı yağları içermeleri bizlere enerji sağlamaktadır. Demir içeren kuru yemişler:
    Kabak çekirdeği,susam, kaju,ceviz,badem,fındık,keten tohumu…
  • YEŞİL SEBZELER: Demir bakımından zengin olan birçok sebze vardır. Özellikle demir içeren yeşil sebzeler bu bakımdan çok iyi kaynaklardır. Demir eksikliği konusunda son derece düzenli takviye yapabileceğiniz besinlerdir. Bunlardan bazıları; ıspanak, brokoli, enginar…Eğer brokolinin faydaları hakkında bilgi sahibi değilseniz sitemizden bunun hakkında detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Demir içeren sebze ve meyveler hakkında bazı bilgiler vermeye çalıştık. Demir eksikliği yaşıyorsanız ilk öncelikle bu gıdaları düzenli olarak tüketmeli, çare olmuyorsa doktorunuza başvurmalısınız. Demir eksikliği söylediğimiz gibi kansızlık problemine neden olmaktadır. Bu nedenle hafife alınacak bir sorun değildir.

Uzman diyetisyen Işın Sayın