Demir Eksikliği Nedir?

Demir Eksikliği Nedir?

Demir Eksikliği Nedir?

Alınan gıdalardaki demiri vücudumuzun iyi işleyememesi veya vücudun demir mineraline olan ihtiyacının artması ile birlikte insan vücudunda demir eksikliği oluşur. Birçok insan demir eksikliği nedir diye sorulduğunda, bu problemin tam olarak ne anlama geldiğini bilemez. Ancak demir eksikliği insan vücudundaki en büyük problemlerden biridir ve anemi diye bildiğimiz kan kanseri hastalığının başlıca nedenidir. Kanla birlikte oksijenin taşınmasını sağlayan alyuvarların üretiminde kullanılan demir mineralinin sayısının yetersiz olması hücre sayısının da azalmasına neden olur. Kırmızı kan hücresi sayısı azaldıkça diğer dokulara taşınan oksijen miktarı da azalır. Bu noktadan itibaren de vücuttaki demir eksikliği kendini daha fazla göstermeye başlar.

Hastalığın en kuvvetli belirtileri arasında halsizlik durumu vardır. Yorgunluk, enerji seviyesinin düşük olması vücuttaki demir eksikliğinin en kuvvetli belirtisidir. Dokulara gerekli olan oksijenin gitmemesiyle birlikte vücut yeteri kadar enerji üretemez. Bu durum da yorgunluk, halsizlik gibi durumlara yol açar. Kişi kendini olduğundan daha güçsüz hisseder ve bu da konsantrasyon eksikliği gibi problemleri de beraberinde getirir. Bunun yanında demir eksikliğinin vücuttaki bir diğer önemli belirtisi solgun bir cilttir. Demir eksikliğine bağlı olarak azalan kırmızı kan hücre sayısı, vücudun olduğundan daha solgun görünmesine neden olmaktadır. Ağız kısmı, dudaklar, diş etleri soluklaşarak kırmızı görüntüsünde olmaz. Nefes darlığı da demir eksikliğinin yol açtığı önemli belirtiler arasındadır. Demir eksikliği yaşayan insanlar istediği kadar derin nefes alsın, havayla beraber vücuda giren oksijen miktarı yeterli olmaz. Bu problemi çeken insanlar genelde tekrar tekrar derin nefes alma ihtiyacı duyar. Tek seferde vücuda yeterli oranda oksijen ulaşamaz. Spor yapmak gibi aktiviteler bir yana, en basitinden merdiven çıkmakta bile zorlanılır.

Demir eksikliği yaşayan kişilerin kalbi, dokuların oksijen ihtiyacını karşılayabilmek için normalden daha fazla çalışır. Bu durum da çarpıntı gibi sorunlara yol açar. Demir eksikliği yaşayan kişiler belli aralıklarla çarpıntı yaşayabilir. Demir eksikliği önlem alınamayıp demir anemisi hastalığına dönüştüğü zaman kişilerde saç dökülmesi gibi bir soruna yol açmaktadır. Vücut yeteri kadar oksijen alamadığı için saç kökleri gibi hayati olmayan bölgelere gönderdiği oksijenden tasarruf etmeye başlar. Bunun sonucunda da saç kökleri gibi vücutta hayati olmayan bölgeler zayıflamaya başlar. Saç dökülmesi problemi de buna bağlı olarak gelişir.

Bahsettiğimiz belirtileri sıkça yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Doktorlar çeşitli kan testleri ile kanınızdaki demir oranını tespit eder. Uygulanan 1-2 test ile birlikte hastalığa uygulanacak tedavi yöntemlerini belirler.

Etiketler