Demir Eksikliği Doğal Yollarla Nasıl Giderilir

Demir Eksikliği Doğal Yollarla Nasıl Giderilir

Demir Eksikliği Doğal Yollarla Nasıl Giderilir

Her yaşta insanın sıkça karşılaştığı demir eksikliği halk arasında kansızlık adını alan bu mereti tedavi etmek için kutularca ilaç içerek, tedavi olurken iştahın açılmasıyla kilo alarak bir çıkmaza giren hastalar, doğal çareler aramaya başlar. Bebeklerde de sıkça görülen Demir eksikliği tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Aksi halde günlük yaşamda aksaklıklara sebebiyet verebilmektedir. Peki, Demir eksikliğini doğal yollarla Nasıl giderilir diyecek olursak önce demir eksikliğinin var olup olmadığını anlamamız gerekir. Bunun için bazı kan tahlilleri yapılması gerekir.

Demir Eksikliği Doğal Yollarla Nasıl Giderilir
Demir Eksikliği Doğal Yollarla Nasıl Giderilir

Halk arasında sıkça var olduğu iddia edilen belirti, kişinin renginin soluk olması ya da zayıf olmasıdır. Bu bilgi kısmen doğru olsa da sadece rengi soluk diye bir insanda Demir eksikliği olacak demek değildir. Öncelikle bir kan testi yapılmalıdır. Bu testte kandaki hemoglobin, Demir ve Demir bağlama seviyesine bakılmalı ve mutlaka uzman bir doktor tarafından teşhis konmalıdır. Bununla birlikte kandaki bu değerler yaşa göre değişiklik gösterdiğinden sonuçları bir dâhiliye uzmanınca değerlendirilmelidir. Demir eksikliği olan insanlarda sıkça rastlanan sorunlar; halsizlik, ciltte ve avuçlarda solukluk, aşırı üşüme, çarpıntı, iştahsızlık, bulantı gibi rahatsızlıklardır.

Demir eksikliğini doğal yollarla Nasıl giderilir sorusunun cevabını şifalı bitkilerde ya da sabahları bir yemek kaşığı üzüm pekmezi yemekle cevaplayamayız. Çünkü ne kadar sağlıklı beslenirsek o kadar sağlıklı oluruz ve bu tür hastalıklarla uğraşmak zorunda kalmayız. Günlük diyetimizin bir parçası olarak; et, süt ürünleri ve sebze meyveler temel besin kaynağımız olmalıdır. Eğer abur cubura düşkünseniz, şekerli gıdalardan vazgeçemiyorsanız bağışıklık sisteminiz zayıflar ve birçok hastalığa davetiye çıkartmış olursunuz. Et tüketirken yanında yeşillik yemeyi ihmal etmemelisiniz. Ya da C vitamini içeren besinler tüketerek demirin emilimini arttırıcı etki sağlamalısınız. Mesela kırmızı ya da beyaz etin yanında yoğurt yerseniz demirin vücudunuza girmesiyle çıkması bir olur. Bu yüzden yeterli ve dengeli beslenerek ilaç kullanmanıza gerek kalmadan demir depolarınızı doldurabilirsiniz.

Kısacası Demir eksikliğini doğal yollarla nasıl giderilir sorusunun cevabı doğal ve dengeli beslenerektir. Bunun yanında üzüm, dut ve keçiboynuzu tüketerek hem tatlı ihtiyacınızı karşılar hem de demir yönünden zengin bu besinlerle dengeli beslenmenize katkıda bulunabilirsiniz. Ara öğünlerde ceviz, fındık, badem tüketebilir, ıspanak gibi sebzeleri, somon gibi balıkları öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Günde 2 bardaktan fazla süt içmemelisiniz. Ayrıca doğumdan itibaren anne sütüyle beslenme özendirilerek çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.