Çocuklarda Fazla Kilo Sorunu ve Nedenleri

Çocuklarda Fazla Kilo Sorunu ve Nedenleri

Çocuklarda Fazla Kilo Sorunu

Genetik faktörler, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite azlığı dışında pek çok hormonal ve metabolik hastalık çocuklarda fazla kilo sorununa etken olabilir. Genellikle fazla kilolu anne ve babaların çocukları şişmanlığa daha eğilimlidir. Kilolu anne ve babanın çocuklarında kilo fazlalığı olasılığı %80 civarındadır. Çocuklarda fazla kilo sorununun diğer nedenlerini aşağıda sıralayacağız. Çocuğunuz için kilo fazlalığı ya da şişmanlığın tehdit olduğunu düşünüyorsanız bu nedenleri dikkatle incelemelisiniz.

çocuklarda fazla kilo sorunu

çocuklarda fazla kilo sorunu

Çocuklarda Fazla Kilo Sorunu Nedenleri

  • Sağlıksız yeme alışkanlıkları: Aşırı miktarda ya da yüksek kalorili yiyeceklerin tüketimi ve atıştırmalarda yapılan yanlış tercihler, yağlı cipsler, gofret, çikolata ve şekerlemeler sağlıksız yeme alışkanlığına sebep olan en önemli etkenlerdir.
  • Yetersiz fiziksel aktivite, hareketsiz bir yaşam, tembel bir hayat tarzı önemli bir faktördür.
  • Hormonal ve metabolik bazı hastalıklar; tiroit bezi tembelliği, böbrek üstü bezlerinin aşırı aktivitesi gibi hormonal ve metabolik sorunlar çok önemli kilo problemine neden olan sorunlardandır.
  • Kortizon gibi fazla kilo aldırıcı ilaçları bilinçsiz kullanımı yine fazla kiloda etkili olabilir.
  • Evde ve okulda stresli endişeli bir yaşam tarzı, aile yapısında ani değişimler (Anne ile babanın boşanması), aile bireylerinden birinin kaybı, okulla ilişkili sorunlar yeme bozukluğunu beraberinde de kilo problemini tetikleyici faktörlerdir.
  • Psikolojik sorunlar; kişisel güven yetersizliği, özgüven noksanlığı, kişilik bozuklukları, depresyon ve diğer bazı psikolojik sorunların varlığı da önemlidir.

Çocuklardaki Fazla Kilolar Erken Yaşta Hastalık Sebebi Oluyor

Fazla kilolu gençlerin %80’i geleceğin kilolu yetişkinleridir. Kilolu çocuk ve gençlerin yetişkinlikte pek çok sağlık sorunu ile karşılaşacağı da oldukça yüksek bir ihtimal taşıyor. Normalde 40-50 yaş sonrasında ortaya çıkan ve bu nedenle de yetişkin tipi şeker hastalığı adıyla tanımlanan Tip-2 diyabetin kilolu çocuklarda 15-16 yaşlarında bile ortaya çıkabileceğini bilmelisiniz. Son yıllarda bu orta yaş hastalığının 10-12 yaş grubundaki çocuklarda bile görülmeye başlaması üzücü bir gerçektir.

Çocuklardaki fazla kilolar sadece diyabet tehlikesine değil; kilolu veya şişman çocuk ve gençler için tehdit unsuru olan daha pek çok sağlık riski vardır. Bu çocuklar koroner kalp hastalıkları, beyin damar hastalıkları ve hipertansiyon gibi orta ve ileri yaş sağlık sorunlarına daha çok erken yaşlarda yakalanma riski taşımaktadır. Osteoartrit gibi yaşlılara özel eklem problemleri onlarda çocukluk ya da gençlik dönemi hastalıkları haline gelmektedir. Bazı kansere yakalanma şanssızlığı da ne yazık ki onlarda daha fazladır.

Bunların dışında ilerideki yaşamları boyunca fazla kilolarını vermekle uğraşıp dururlar. Kısacası kilo fazlalığı ve şişmanlık sorunu; çocuklar ile gençleri çok sık hastalandırmakta, daha hızlı yaşlandırmakta, hayat kalitelerini azaltmaktadır. Kilolu çocuk ve gençler aynı zamanda kilosu normal olan çocuklara göre kendilerini daha fazla mutsuz hissetmektedirler ve okul başarıları da düşmektedir.