Çocuğun Beslenme Çantası, Beslenme Çantasına Neler Konulabilir

Çocuğun Beslenme Çantası, Beslenme Çantasına Neler Konulabilir

Çocuğun beslenme çantasında neler olmalı, Çocuklar için beslenme önerileri

Bu yazımızda size sağlıklı bir beslenme çantası nasıl olmalı ondan bahsetmek istiyoruz. Hepimiz çocuklarımızın sağlıklı beslenmesini isteriz. Sağlıklı beslenmeliler çünkü gerçekten bunu hak edecek yaştalar. Sağlıklı bir yaşam için özellikle çocukluk çağlarında sağlıklı beslenen kişiler gerçekten daha hastalıklara az yakalanıyorlar ve o kilit nokta yani sağlıklı beslenmeleri çok önemli.

Bunun yanında okulda da sağlıklı beslenmeleri fazlasıyla önemli çocuklarımızın. Hem dersteki performanslarını arttırmak için hem kendilerini daha enerjik hissetmeleri için ve daha aktif olmaları için sağlıklı bir beslenme çantası onlar için şart.

Bazı öğrenciler sabahçılar ve sabah erken saatlerde okula gidip saat 1 gibi okuldan çıkıyorlar. Bir diğer grup öğleden sonra öğle yemekleri saatlerinde Saat 11 buçuk gibi okula gidip akşam beş beş buçuk civarlarında belki okuluna göre altı gibi çıkıyorlar. Bu yüzden iki grup için de aslında olması gereken ortalama bir beslenme çantası hakkında bilgi vermek istiyoruz.

cocuklarin-hosuna-giden-yiyecekler

Beslenme çantasının sağlıklı olması için menünün içeriği çok önemli, yani menünün içinde hem protein hem yağ hem de karbonhidrat grubundan besinler olmalı.

Örnek bir beslenme çantası hazırlayacak olursak çocuğumuz için

  • beyaz peynirli ve
  • semizotlu minik bir sandviç
  • koyu renk ekmekle yapılmış
  • 1 adet Salatalık var ve
  • 2 adet çeri domates ile birlikte
  • 1 adet haşlanmış patates ve
  • beş tane zeytinimiz var.

Şimdi bu menüye baktığımızda ekmek grubundan sandviç ekmeğimiz var içerisinde hem kalsiyum hem de proteini almak için peynirimiz var. Ve posa sebze tüketimi çok önemli semizotunun koyduk ki sandviç ilerde gerçekten çok güzel oluyor. Çocuklarınıza bu şekilde sandviç hazırlayabilirsiniz. Bir tane salatalık var 2 tane domates var bunlar sayesinde hem vitamin almış olacaklar hem posa almış olacaklar hem de onları çok tok tutacak beş tane zeytinimiz var 5 zeytin bir porsiyon yağ grubudur ki yeterli miktarda olması gereken ya da almamız gerekiyor.

Bu yüzden Çocuğun Beslenme Çantasında ya grubundan bir besinden mutlaka birini almalı çocuğumuz. Örneğin sabah erken saatlerde okula gidiyorsa bunu Kahvaltı olarak tüketebilir veya Saat 1 gibi öğleden sonra okula gidiyorsa öğle yemeği olarak tüketebilir gayet besleyici bir menü.

cocuk-beslenme-menusu

Bir de beslenme çantamızda meyvemiz var. Örneğin kahvaltıyı eğer iki iki buçuk saat sonra Ders arasında bir porsiyon da mutlaka meyve tüketmesi gerekir. Yani bir ana yemek bir de meyveyi mutlaka beslenme çantasına koymanız gerekir.  Bu herhangi bir meyve olabilir. Bir avuç kadar tüketmekte fayda var.

Yine öğle saatlerinde gidiyorsa yine öğle yemeğinden iki iki buçuk saat sonra bir porsiyon meyve yemeli ve beslenme çantasında olması gereken bir diğer besinde sudur su. Gerçekten çok çok önemli özellikle çocuklar okulda su içmeyi unutabiliyorlar bu yüzden mutlaka beslenme çantasına suyu yerleştirmeliyiz.

Beslenme çantasında dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta da besinlerdeki çeşitlilikte yani hep aynı şeyi koymuş olmak çocuklarda bir sıkılma bunalma hep aynı şeyi yiyiyorum hissine kapılma ya sebep olabilir.

Örneğin yukarıda belirtmiş olduğumuz sandviç çok güzel bir sandviç ancak biz bunu haftanın iki üç günü koyarsak çocuk bundan sıkılacaktır. Bu yüzden bir gün sandviç bir gün sağlıklı yapılmış olan bir börek ev böreği bir gün sağlıklı yapılan bir kurabiye bir gün farklı bir şekilde hazırlanmış bir krep tarzı mücver tarzı bir şey olabilir veya sebzeli muffin tarzı bir şey olabilir.

Bu şekilde hep farklı farklı resimleri beslenme çantasına koymuş olmak onda monotonluğu önleyecektir ve böylelikle çocuğumuz beslenme çantasını açtığında daha keyifli iştahla beslenme çantasına bitirebilecek. Bu yüzden beslenme çantasında besin çeşitliliği çok önemli.

Eğer çocuğumuz iştahsızsa ve besinleri çok sık seçiyorsa ve o zaman sevdiği besinler üzerinden gitmek daha doğrudur. Örneğin beslenme çantasında onun sevdiği şeyleri kullanmak gerçekten seçici bir çocuk için beslenme çantasına tüketmek adına fayda sağlayabilir. Örneğin eğer peyniri çok seviyorsa bir gün peynirli sandviç ertesi gün peynirli yapılmış bir omlet olabilir ertesi gün peynirli sebzeli bir muffin hazırlayabiliriz veya peynirli bir börek olabilir veya peynirli bir turta olabilir. Bu şekilde peyniri değişik şekillerde kullanabiliriz. Örneğin peynirli toplar hazırlayabiliriz lor peynirinden içerisine ceviz koyabiliriz cevizi ufalayıp peynirle karıştırarak içerisine belki maydanoz ya da dereotu gibi sebzeler ekleyerek toplar haline getirebiliriz üzerine çörek otu veya baharatları koyarak da hem görüntüsünü daha çekici ve neşeli hale getirebiliriz hem de lezzetli hale getirerek onu gördüğünde hoşuna giderek minik toplar şeklinde tüketmesini sağlayabiliriz.

Çocuğun Beslenme Çantası

cocuklarin-ilgisini-ceken-yemek-sekilleri

Bir diğer dikkat etmemiz gereken bir porsiyon miktarıdır. Unutmayalım ki çocukların mideleri bizlerin kadar büyük değil ve çok fazla tüketmiş olmaları aslında onlar için bir iyilik değil kötülük. Bu yüzden beslenme çantasındaki miktar çocukların mide kapasitesine uygun olmalı. Örneğin minik bir sandviç onların mideleri için çok uygun ve ana yemek yerine geçecek bir sandviç. Ama eğer biz kocaman bir sandviç koyarsak ve çocuk ona tüketirse gerçekten bu durum hem midesini genişletme açısından bizim için olumsuz etki gösterecektir hem de çok fazla besin tüketmek onun için alışkanlık haline gelip ileri ki zamanlarda obezite riskini arttırabilecekdir. Bu yüzden çocuğunuzla onun tüketebileceği kadar besin koyun ki beslenme çantasını yesin ve sonrasında boş bir şekilde eve getirsin.

Çocuğumuz eğer iştahsız ise beslenme çantasındaki besinlere farklı isimler koyabilirsiniz. Örneğin Ali bugün beslenme çantamda ayıcıklı ekmeğin var derseniz ve o okula gittiğinde açar ayıcık şeklinde kesilmiş bir dilim ekmek görür üzerinde belki peynir ve zeytine süsleyebilirsiniz. Farklı şekillerde haşlanmış yumurta koyabilirsiniz veya çiçek halinde kesilmiş bir omlet koyabilirsiniz gibi misket köfte koyarsınız tonton sandviç dersiniz o yüzden farklı isimler katmış olmak gerçekten çocuk için beslenme çantasını daha çekici hale getirir ve daha keyifli tüketir. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde sağlıklı beslenme çantaları hazırladığınız da çocuğunuz keyifle tüketecektir.