Çocuğa Gece Yatmadan Önce Süt Vermek

Çocuğa Gece Yatmadan Önce Süt Vermek

Çocuklara Gece Süt Vermek Doğru mu, Çocuklara Yatmadan Önce Süt İçirmek Doğru mu, Faydalı mı ? Bu soruların hepsini tek tek açıklayacağız.

Belki de en çok üzerinde durduğumuz konulardan bir tanesi çocuklarımızdır. Çocuklarımızın özellikle son zamanlarda büyükşehirler sonrası özellikle nefes alma sorunu ve ağzının açık uyuması sorunu bizim için çok önemli bir problem haline geldi. Bunun yanında bir de anneler çocuklarına iyilik yapmak isterken onlara kötülük yapıyorlar. Yani geceleri çocuklarına süt veriyorlar.

Uzmanlara göre geceleri verdiğiniz her süt çocuğunuza çok büyük bir problem olarak geri dönecektir. Çünkü çocuklara gece verilen süt onlarda ciddi bir mide rahatsızlığı olan reflü yapıyor, alerji yapıyor. Yani verdiğiniz süt gece yarısı çocuğun ağzına geri geliyor. Bu nedenden dolayı da bu çocukta bademcik ve geniz eti problemleri çok daha fazla artıyor. Aynı zamanda süt bazı çocuklar için alerjik bir besin.

İlle de süt vereceksiniz lütfen gece vermeyin, mutlaka sabah verin.

Çocuklarınıza gece süt vermeyin derken emzirilen bebekler tamamen bu konunun dışında. Çünkü anne sütü farklı, anne sütü dünyanın bulunmaz bir nimeti. Burada kastedilen süt dışarıdan verilen herhangi bir süttür. Dolayısıyla anne sütü bu konunun her zaman dışındadır. Çünkü anne sütü bir mucize ve çocuklar için böyle bir besin asla bulamazsınız. Dışarıdan verilen inek sütleri veya mamalarla verdiğimiz sütleri asla ve asla gece yarısı çocuklarımıza vermiyoruz..

Peki dışarıdan verilen sütler en erken ne zaman verilmeli? Yine uzmanların önerisi çocuğunuza uykudan en aşağı 3 saat önce sütü vermek lazım. Çünkü bu süreyi aşarsanız bademcik iltihabı ile geniz eti iltihabını engelleyemezsiniz. Reflünün olduğu bir yerde yani yiyeceklerinizin ağzınıza geri geldiği bir yerde bu mümkün değildir. Çünkü sürekli olarak mideden asit geliyor. Gece verilen sütler aynı zamanda çocukta huzursuz uyku problemine de neden olabilmektedir.

Bebeklerin gece beslenmesi nasıl olmalı

Bebeklerimizin gece beslenmesini acaba doğru yapıyor muyuz? Bazı çocuklar iştahlarına göre geceleri aç kaldıkları için sık sık uyandıkları görülür. Onların mutlaka beslenme programını bu şekilde düzenleriz. Ancak uyku sırasında vücut faaliyetlerinin bir dinlenme evresinde olduğu akıldan çıkarılmadan onun gece uykusu sırasında beslenmesi gerektiğini unutmayalım. Dolayısıyla gece bebeğinizi besleyecekseniz bu besin yalnızca anne sütü olmalı. Dışarıdan herhangi bir besin asla vermeyin.

Çocuğa gece süt vermek

Çocuğa Gece Süt Vermek

Görüldüğü gibi uzmanlar çocukların gece beslenmesini önermemektedirler. Gece beslemek yerine yatmadan önce beslenmeyi öneriyorlar. Peki bu dönem ne zaman olmalıdır, bebekler ne kadarlık bir süreden sonra gece uyumadan önce beslenip sabaha kadar beslenme ihtiyacı olmadan uyumalıdır?

Bu dönem 4. aylardan itibaren eğer bebek hiç uyanmadan 6-8 saat uyuyabiliyorsa bu onun yeterli mide kapasitesine eriştiğini gösterir ve bize gece beslenmesi için tekrar ona bir beslenme programı gerekmediğini düşündürür. Dolayısıyla 4. aydan itibaren bebeğe gece beslenmek yerine yatmadan önce beslenme alışkanlığı kazandırılabilir.

Yatmadan Önce Süt İçmek Kilo Yapar Mı?