Cilde Zarar Veren Yiyecekler

Cilde Zarar Veren Yiyecekler

Cilde Zarar Veren Yiyecekler Nelerdir?

Merhabalar, sizlere bu yazımızda cilt düşmanı olan besinlerden söz etmek istiyoruz.

Şekerlemeler

Basit şeker cildin elastik yapısını bozarak ciltteki kolajen üretimini azaltır ve cildimizin kırışıklıklara daha uygun hale gelmesine neden olur ve cilt sağlığı için gerçekten çok olumsuz durumların oluşmasına yol açar.

Bu yüzden zaten biz şeker veya şekerleme tüketilmesini tavsiye etmiyoruz ama eğer özellikle cildiniz daha sağlıklı olsun istiyorsanız, kırışık olmasın, daha pürüzsüz ve keyifli bir cildiniz olsun istiyorsanız; şekerlemelerden uzak durmalısınız.

Cipsler

Bir diğer cilt düşmanı olan besin de cipslerdir. Hem fazla miktarda yağ içerdiği için hem de işlenmiş karbonhidrat olduğu için cildin yine elastik yapısını bozduğu için ve kolajen sentezini olumsuz yönde etkilediği için de tavsiye edilmeyen besinlerdendir.

Tuz

Bir başka besin ise fazla miktarda tuz içeren besinlerdir. Turşu gibi, yine tuz miktarı çok olan hazır gıdalar gibi, işlenmiş besinler salam, sosis, sucuk gibi, özellikle işlenmiş et ürünleri de cilt sağlığımız için gerçekten ciddi tehdit oluşturan besinlerden birkaçıdır.

Cilde Zarar Veren Yiyecekler

  • Çikolata, gofret gibi işlenmiş besinler ve fazla miktarda şeker ve yağ içeren besinler de cildimiz için birer tehlikedir.
  • Mayonez gibi veya diğer fazla yağlı besinler de cilt sağlığımızı gerçekten olumsuz etkileyen besinlerdendir.

Gazlı İçecekler

Tabii ki mutlaka dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da gazlı içeceklerden uzak durmak gerektiğidir. Kola gibi veya diğer gazlı içecekler gerçekten cilt sağlığımızı çok olumsuz yönde etkilemektedir. Zaten bu içecekleri biz hiçbir zaman tavsiye etmiyoruz. Hem fazla miktarda şeker içermektedir hem sağlığımız için gerçekten hiçbir olumlu etkisi olmayan hatta tam tersine pek çok olumsuz etkisi olan içecekler olduğu için ve yine cilt sağlığımızı korumak için gazlı içeceklerden uzak durmamız gerekir.

Alkol ve Sigara

Ve tabii ki fazla miktarda alkol tüketmek, sigara kullanmak da cilt sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tarz alışkanlıklar özellikle sigara sağlığımızı çok fazla tehdit eden ve çok yanlış bir alışkanlıktır. Eğer sigara içiyorsanız mutlaka sigarayı bırakmalısınız.


Cildi Yaşlandıran Şeyler


Yeşil Çayın Cilde Faydası Varmı