Burun Estetiği Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Öncesi ve Sonrası

Burun Estetiği Nedir, Çeşitleri Nelerdir, Öncesi ve Sonrası

Burun estetiği nedir nasıl yapılır, Burun estetiği çeşitleri nelerdir ? Burun estetiği yaptırmadan önce ve estetikten sonra yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir ? Bu yazımızda aklınıza takılan tüm sorular hakkında bilgi vereceğiz.

Burun Estetiği Nedir ?

Burunda meydana gelen travma kaynaklı ya da embriyonel (doğumsal) döneme ait herhangi bir şekil bozukluğunun bulunması ve bunun cerrahi müdahale ile normal anatomik şeklini kazanması işlemine burun estetiği adı verilir. Kemik kaynaklı problemler olabileceği gibi burunda et bulunması gibi durumlar da kemiklerin zaman içerisinde yapısını değiştirip gelişimine engel olabilir. Bu gibi problemlerin ortadan kaldırılması adına burun için özel olan estetikler yapılmaktadır. Patolojik (hastalık) bir durumda burun estetiği önerilebildiği gibi şeklinin değiştirilmesi amacı ile de burun estetiği günümüzde yaygın olarak yapılmaktadır. Burunun şeklindeki bu değişimin kaynağı başlıca kemik yapısının farklılaşmasıdır. Burun kanadının düşük olması, burun ucunun aşağıda olması ya da travmaya bağlı olarak burun kemiğinin kırılması gibi nedenler burun estetiği gerektiren durumlar içerisindedir.

burun estetiği çeşitleri

Burun Estetiği Çeşitleri

 

Burun estetiğinin tıbbi ismi Rinoplastidir. Rinoplasti operasyonları kendi içerisinde iki gruba ayrılmaktadır. Cerrahi olarak gerçekleştirillen rinoplasti:

  • – Kapalı Rinoplasti: Burun delikleri içerisinde gerçekleştirilerek dışarıdan gözle görülür bir değişimin gözlenmediği ve hastalar için en rahat tedavi sürecinin geliştiği operasyonlardır.
  • – Açık Rinoplasti: Burun deliklerinin bulunduğu bölgeden atılan cerrahi kesiğin sonrasında açılarak cerraha daha rahat bir görüş alanı sağlar. Tedavi süreci kapalıya göre biraz daha uzun sürmektedir.
  • – Revizyon Rinoplastisi: Bu operasyon türüne bakıldığında revizyon düzeltme anlamında uygulanmaktadır. İkincil bir operasyon adına burun estiğinin düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Cerrahi olmayan burun estetiklerinde, cerrahi bir girişim yapılmaz.

Cerrahi olmayan burun estetiği (rinoplasti) ise, genellikle burun dolgusu ve burun ucunu düzeltmek amacı ile enjekte edilen maddelerdir. Bu maddelerin enjekte edilmesi cerrahi burun estetiği tedavi sürecinden daha kısa sürmektedir.

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası

 

Burun için düşünülen bir estetik söz konusu olduğunda, işlem öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bunlar:

  • – Cerrahi işlem öncesinde kesinlikle kanamayı teşvik edici ilaçlar ya da bitkisel besinler tüketilmemelidir. (kan sulandırıcı vb.) Doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

  • – Cerrahi işlem öncesinde alkol, sigara gibi ürünler kullanmamanız gerekmektedir. Hatta işlem sonrasında 15-30 gün kadar sigara içilmemesi tedavi sürecini hızlandıracaktır.

  • – Ameliyat sonrasında burun ve yakın bölgede ödem söz konusu olacaktır. Bu duruş pozisyonu ile doğrudan ilişkilidir. Öne eğik bir pozisyonda durmamanız gerekmektedir.

  • – Burun estetiği sonrasında kemiğe yapılan işlemlerden dolayı, 3 ay kadar gözlük takmamanız önerilmektedir.

  • – Burun operasyonu sonrasında, verilen solüsyonlar ve kremlerin uygulanması rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

  • – Tedavi sürecinde bu gibi hususlara dikkat edilmesi iyileşmeyi kolaylaştıracak ve operasyon sonrası olası komplikasyonları (yan etki) engelleyecektir.