Burkulmalarda İlk Yardım

Burkulmalarda İlk Yardım

Burkulmalarda Yapılacak İlk Yardım Nelerdir?

Burkulma günlük yaşantımızda sıkça karşımıza çıkan bir rahatsızlık çeşididir. Peki, burkulma nedir, ne sebepten ortaya çıkar, belirtileri nelerdir, yapılabilecek ilk müdahale nedir gelin bir göz atalım. Bir eklemi çevreleyen bağların, eklem kapsülünün ya da yumuşak dokuların eklemin normal hareket alanı dışında zorlanmasına burkulma denir.

Bileğinizi burktunuz, peki burkulmalarda yapılacak ilk müdahale nelerdir? Öncelikle burkulan yere bir sargı yardımıyla baskı uygulamalısınız. Bu işlem en çok bilinen tedavilerden olan buz koyma, bölgeyi soğuk tutma işleminden daha etkili bir işlemdir. Yalnız bu işlemin düzgün ve özenilerek yapılması çok önemlidir. Sargı yapılırken bileğin her tarafının sarılması yanlış bir hareket olacaktır. Sadece burkulan bölgeyi özenli bir şekilde sararak bu bölgenin şişmesini engelleyebilirsiniz. Bileğinizin şişmesi iyileşme sürecini çok geciktireceğinden bu atlanmaması gereken bir adımdır. Eğer ayak bileğiniz burkulduysa ve baskı işlemi uygulamak istiyorsanız baskı için sert malzemeler kullanmanıza gerek yoktur. Çift çorap giyerek bandaj yapılması ya da bandajın altına varsa bir sünger konulması baskı için yeterli olacaktır. Bandajı ise ayağınızın altından geçirerek 8 şeklinde yapmanız doğru bir uygulamadır. Burkulmalarda ilk gün dinlenilmesi çok önemlidir. Burkulan ayak bileği ise özellikle ilk gün ayağın kalp seviyesinin yukarısında tutulması sizin açınızdan iyi olacaktır. Bir diğer etkili yöntem ise bölgeye soğuk uygulamaktır. Burkulduğu anda burkulan yere soğuk uygulamak kan damarlarını daraltacağından sinirlere yapılan baskıyı azaltır.

Böylece ağrınızı azaltıp bir süreliğine bu ağrıyı dindirecektir. Buzu direk olarak teninize uygulamanız önerilmez. Buzları mümkünse kırıp bir poşetin ya da bir bez parçasının içerisine koyarak uygulamanız önerilir. Eğer burkulan kolunuz ise kolunuzu bir bezle sararak bezi boynunuza asmanız ve kolunuzu kalp seviyesinin üstünde tutacak şekilde bu işlemi yapmanız size yarar sağlayacaktır. Burkulan bölgenin sarkıtılması şişlik ve ağrıyı tetikleyeceğinden bu önemli bir işlemdir. Kolunuza da aynı şekilde buz uygulamanız yararınıza olacaktır. Burkulan yeri ovuşturmak yanlış bir uygulamadır. Alınan ağrı kesicilerin etkisiyle burkulan yerin hareket ettirilmesi, üzerine basılması ve zorlanması yanlıştır. Mümkün olduğunca dinlendirmeye gayret ediniz.

Eğer bilek ekleminizde aşırı derecede bir ağrı varsa, burkulmanın üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen burkulan yerde bir şişlik varsa, burkulan yerin çevresi kızarmış ya da bir morarma söz konusu ise, burkulan yere baskı uygulandığında büyük bir acı duyuyorsanız ve eğer hareketleriniz kısıtlıysa bir doktora görünmek sizin için faydalı olacaktır.