Beyzbol Parmağı Hastalığı Nedir

Beyzbol Parmağı Hastalığı Nedir

Beyzbol Parmağı Hastalığı Nedir

Beyzbol Parmağı Hastalığı isminden de anlaşılacağı gibi daha çok Beyzbol oynayanların başına gelen bir hastalıktır. Beyzbol mevsimi açıldığında hastanelere gelen elinde sorun olan hastaların büyük bir kısmı bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Beyzbol parmağı hastalığı topun parmaklarımızın üst kısmına vurarak parmaklarımızın avuç içimize normal bükülme derecesi olan 35 dereceden daha fazla bir açıyla bükülmesine sebep olmasıyla parmağımızdaki ten donun yırtılmasıyla oluşur.

Top ara sıra o kadar şiddetli elimize gelir ki o ten don parçası o sertlikten dolayı kemikten ayrılabilir. Kişinin parmak Ten donları koptuğunda parmaklarımızı yukarı doğru kaldıramayız. Tırnak yatağımız şişer ve kızarır. Ayrıca aşırı bir ağrı hissederiz. Böyle bir olay başımıza geldiğinde mutlaka önemsemezdik yapmayalım. İlk iş olarak mutlaka elimize buz uygulaması yapalım ve elimizde ağrı ve kanama oluşmaması için elimizi kalp seviyesinin biraz üstüne çıkaralım ve hemen ulaşabileceğimiz en yakın hastaneye giderek elimizi bir uzmana gösterelim.

Beyzbol Parmağı Hastalığı Nedir
Beyzbol Parmağı Hastalığı Nedir

Topun şiddetli olarak çarpmasından dolayı parmak kıkırdaklarınız kırılabilir, parmağınız çıkabilir veya kemik dokunuzda rahatsızlıklar oluşabilir. Bu yüzden mutlaka elimizi uzmana göstermeli elimizin röntgenini çektirmeliyiz. Eğer elinizde ciddi bir problem varsa eliniz 4 ile 6 hafta arasında alçıya alınacaktır. Elinizin alçıya alınmasındaki amaç ten donun sağlıklı bir şekilde yerine oturması ve tedavinin olumlu bir şekilde gerçekleşmesidir. Yırtık ile ilgili problemlerde tel ile tedavi yapılmaktadır. Tel ile tespitlerde yapılan tedavilerde iyileşme olasılığı daha yüksek olsa da telli tedavi sonrasında iyileştirme tedavisi oldukça zor ve zaman almaktadır. Eğer kişinin ten donu yaralanmışsa ve elinde açık bir yara varsa kesinlikle iltihap kapacaktır. Bu yüzden fazla zaman geçmeden mutlaka cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Eğer zamanında cerrahi tedavi uygulanmazsa durum gittikçe kötüleşecektir ve ağrılar artacaktır.

Eğer Beyzbol Parmağı hastalığı çocuklarda oluşursa ilk yardıma, tedavilere hatta cerrahi operasyon daha dikkatli bir şekilde gerçekleşmeli. Çünkü sert bir şekilde gelen top büyüme kıkırdağına zarar verirse çocuğun elinde kalıcı şekil bozuklukları meydana gelebilir. Bu yüzden bu hastalık çocuklarda olduğunda aşırı dikkatli bir şekilde tedavi uygulanmalıdır.

Kişi Beyzbol parmağı rahatsızlığı geçirdiğinde parmağını mutlaka 6 hafta düz bir şekilde tutmalıdır. Ve tedavi ile birlikte kişi mutlaka egzersiz hareketleri ile parmağını çalıştırmalıdır. Kişi aşırı ağrılarını dindirmek için doktorunun önerdiği ağrı kesicileri ve aspirin kullanabilir. Bu rahatsızlık durumu daha çok sporcuların başına gelse de herkesin başına gelebilir. Bu yüzden böyle bir durumda dikkatli olunmalı ve mutlaka uzman yardımı alınmalı.

Etiketler