Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Baş ağrısı toplum içinde özellikle en fazla şikâyet edilen rahatsızlıklardan birisidir. Gençten yaşlısına kadar birçok insan baş ağrısı şikâyetinden gem vurmaktadır. Çok genel ve sık rastlanılan bir durum olan baş ağrısı, ciddi düzeylere varan rahatsızlıklara ulaşabilmektedir. Belli düzeylerde gerçekleşen baş ağrısının birincil ve ikincil olmak üzere belli başlı çeşitleri olduğu bilinmektedir.

Baş ağrısının sebepleri nelerdir diye incelendiği zaman, en tehlikeli ve en sık rastlanılan birincil baş ağrısı olan migren ağrısını görmekteyiz. Tam olarak sebebi henüz bilinemese de, kalıtım ve çevre faktörlerinin bu rahatsızlığa sebep olduğu bilinmektedir. Beyin damarlarının bazı tetikleyiciler sebebiyle genişleyip tekrar daralmasıyla ortaya çıkan migrene, 5.beyin siniri yani trigeminal dokudaki değişiklikler de neden olmaktadır. Araştırmalar sertinin ve diğer ağrı kesici kimyasalların migreni tetiklediğini ortaya çıkarmıştır. Yine stres, açlık, uykusuzluk gibi durumlar da migrenin tetikleyen unsurlar arasındadır.

Yine birincil baş ağrısı tiplerinden birisi de gerilim tipi baş ağrısıdır. Boyun ve kafa derisini de içine alabilen ciddi bir baş ağrısıdır. En başlıca nedeni omuz, boyun, kafa derisi ve çene kaslarında yaşanan gerilmelerdir. Sıkça karşılaşılan bir baş ağrısıdır. Anksiyete, stres, depresyon ya da baş zedelenmeleri kas gerilmelerine ve dolayısıyla baş ağrısına yol açar. Baş bölgesinin uzunca bir süre sabit tutulduğu zaman içerisinde bu tip baş ağrıları yaşanabilir. Örneğin, bilgisayar başındayken bu tip baş ağrısıyla karşılaşmak mümkündür. Alkol, kahve, eski peynirler gibi çeşitli besinlerin de bu rahatsızlığı tetiklediği bilinmektedir.

Bu baş ağrısı tiplerine oranla daha az rastlanılan bir diğer rahatsızlık da küme baş ağrısıdır. Bu ağrı insanda aniden ortaya çıkar ve geceleri uyurken uykusunda uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Tam olarak nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, bu baş ağrısına sertinin ya da hitamın salgısının ani salgılanmasının neden olduğu ileri sürülmektedir. Aşırı parlak ışıklar, yorgunluk, sıcaklık gibi durumlar bu tip baş ağrısının en önemli tetikleyicileri olarak bilinir.

İkincil baş ağrıları genel olarak başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. İkincil baş ağrısının altında yatan bazı hastalıklar hayati önem taşıdığından, erken teşhis çok büyük bir önem taşımaktadır. Genel olarak ikincil baş ağrısına baş ve boyun yaralanmaları, beyin tümörleri, sinüzit, beyin damar hastalıkları, beyin basıncının yükselmesi, beyin enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar neden olmaktadır. Daha evvel hiç yaşamadığınız bir baş ağrısı yaşıyorsanız ve bu ağrı enseden başlayarak hızlı bir şekilde yayılıyorsa bu rahatsızlıklardan birini yaşıyorsunuz demektir. Böyle bir durumda vakit kaybedilmeden hekime başvurulmalıdır.

Etiketler