Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyveler Nelerdir

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyveler Nelerdir

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Bağışıklık sisteminin koruyucu meyveleri her besin grubunun içerisinde mutlaka bulunması gereken her gün tüketilen ve her mevsime göre değişen muhteşem renkli ve çeşitli gruplardır. Kış aylarında özellikle turunçgiller dediğimiz sarı ve turuncu renkliler ve kırmızı grup dediğimiz böğürtlen’giller bağışıklık sisteminin koruyucusu olarak ön plana çıkmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyveler denince, turunçgillerden özellikle bizim sebze olarak bildiğimiz limon muhakkak meyve grubu olarak ister suya sıkarak istersek de limonata halinde tüketerek ama en önemli kuralı sıktığımız anda tüketmek şartıyla hem yemeklerimiz de hem salatalarımızın içinde veya meyve suyu halinde tüketilmesi gerekir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyvelerden portakal ve mandalina tüketimi çok daha kolay olan ama içerisindeki şeker oranı yüksekliğinden dolayı bir portakal veya 2-3 mandalinayı geçmeyecek şekilde kış aylarında özellikle muhakkak akşam yemekleri sonrası ve ilk ara dediğimiz kuşluk vakti yani saat 10:30 gibi tüketilmelidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyvelerden böğürtlen‘giller daha çok küçük kırmızı renkli meyveler ama oldukça güçlü bağışıklık sistemi koruyucularıdır. Bunların da kış aylarında dondurulmuş olanı tercih etmekte fayda var kuru olanların içeriğindeki vitamin ve antioksidanlar da kaybı olmadığı için tercihen dondurulmuş olanları, mümkün mertebe akarsu altında bekletmeden kendi halinde çözülmeye bırakıp hızlıca tüketmekte özellikle meyve yoğurdu gibi küreler halinde tüketmek veya sütün içine karıştırarak afiyetle yiyebileceğiniz bir tatlı alternatifi olarak da tüketebilirsiniz.

Yine Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyvelerden C vitamini içeriği yüksekliği ile son zamanlarda tropikal bir meyve olmasına rağmen ülkemizde de çok sık yetiştirilen kivi imdadımıza yetişiyor.

  • Kivinin içerik olarak iki tanesi bir portakalı eşittir.

bagisiklik-sistemini-güclendiren-yiyecekler

dolayısıyla bir öğünümüzde ve hem doyurucu bir şekilde yiyebilir hem de faydalarından yararlanabilirsiniz. Ama o da yine kesildiği anda ya da bıçakla temasa geçtiğinde vitamin kayıplarına maruz kaldığı için önerimiz ikiye bölüp bir kaşık eşliğinde Yumurta içinden gelmiş gibi tüketmekte fayda var hem lezzeti çok daha artacaktır hem de tüketimi kolaylaşacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Sebzeler

Yine Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyvelerden en önemliside elmadır. Elma ye giren eve doktor girmez 🙂 Her sezon rahatlıkla bulabileceğimiz meyve yeşil veya kırmızı olarak ister hafif kaynatıp komposto veya bir tatlı gibi yiyebilirsiniz, isterseniz de dilimleyip birazda tarçın ve zencefilli bağışıklık sistemini arttırıcı özelliği ile mutlaka yaz ve kış tüketmekte fayda vardır.