Bağırsak Paraziti Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Bağırsak Paraziti Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Bağırsak Paraziti Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Bağırsak paraziti, yaşamını idame ettirebilmek için canlıların bağırsaklarında konumlanan bir kurtçuk türüdür. Bağırsak kurdu olarak da bilinir. Genelde insanlarda çiğ yiyeceklerin yenilmesi veya tam pişmemiş olan yiyeceklerin yenilmesi ile oluşur. Tedavisi çok kolay ve etkilidir.

Tıp’ta tenya olarak adlandırılan hastalığa yakalananların sayısı, yakalanıp da bunun bilincinde olmayanlar kadar çoktur. Bazen belirtiler çok hafif bir şekilde çıktığından hastalar ağrının farklı sebeplerden kaynaklandığını düşünmektedir. Bağırsak parazitinin belirtileri kimi zaman çok ağır geçmekte kimi zamansa çok az hissedilmektedir. Belirtilerin başlıca nedenleri, bulantı, kusma, karın ağrısı, sürekli halsizlik, kuvvetsizlik, kilo kaybı, ishal, uyku problemi, baş dönmesi, iştahta azalma, ishal ile birlikte görülen iltihaptır. Ayrıca bağırsak parazitleri balıktan da bulaşmaktadır. Belirtilerin oluşturduğu başlıca sebep gıdasız kalmadır. Parazit, yenilen gıdadaki vitamin, protein ve mineralleri kendi bünyesine aldığından kişiyi temel besleyici maddelerden mahrum bırakabilir. Özellikle parazit, bağırsak dışında farklı bir dokuya sıçrarsa, sıçradığı bölgede kist oluşturabilir ve doku hasarlarına neden olabilir. Bunun belirtileri ise ateş, körlük, sarılık, bakteri iltihapları, kafa içi basıncı ve vücudun alerjik tepki göstermesidir.

Bağırsak parazitlerinin 6 farklı oluşma şekli vardır. Bunlar larvaların vücuda girmesi, larva bulaşmış et ve balık yemek, insandan insana bulaşması, böcekten insana bulaşması, parazitin sürekli tekrar edilmesi ve köpekten bulaşmasıdır.

Bağırsak kurdunun birçok basit ve etkili tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunların başında en etkilileri olan oral ilaçlar yer alır. Sindirim sisteminin ememediği bu ilaçları gönül rahatlığıyla kullanabiliriz. Bu tip ilaçlar bağırsak parazitini bağırsaktan sökerek dışkı olarak atılmasını sağlar. Bu tedaviye kurt döken de denilmektedir. İkinci bir tedavi yöntemi ise cerrahi müdahaledir. Genellikle cerrahi müdahaleye gerek kalmayan tenya vakalarında, bağırsak paraziti akciğer veya karaciğerde gelişmiş ve ölümcül boyutlar kazanmışsa ameliyata gerek duyulabilir. Hastalığın ilerlemesini durdurmak için de İltihap önleyici tedavi uygulanabilir. Özellikle bu tedavide uygulanan steroid, iltihap önleyici bir etkiye sahiptir. Steroid, şişkinlik ve yangıyı azaltmada özelliğine sahiptir.

Bunların yanı sıra hastalığın ilerlemesini durdurmak ya da hastalığın bulaşmasını engellemek için birtakım önlemler alınabilir. Bunların arasında el temizliği, meyve ve sebze temizliği, tam pişmiş et yenilmesi ve zerdeçal, karanfil, nar suyu, sarımsak, maydanoz suyu, kızılcık, pelin otu ve limon çekirdeği gibi anti bakteriyel koruma sağlayan ürünleri tüketmemiz, bağırsak parazitlerinden kurtulmaya yardımcı olur.

Etiketler