Ayak Uyuşmasının Nedenleri Ve Tedavisi

Ayak Uyuşmasının Nedenleri Ve Tedavisi

Ayak Uyuşmasının Nedenleri Ve Tedavisi

Son dönemlerde hasta hanelere ve kliniklere gelinen ve en sık rastlanan hastalıklardan birisi haline gelen ayak uyuşması, her yaştan şikâyet alıyor.

Tıbbı bir açıklaması bulunur, tıbbi açıklamalara göre ayak uyuşmaları genellikle ayağa veya ayak parmaklarına kan gitmediğinden dolayı oluşuyor. Sadece kan gitmemesinden dolayı da bu hastalık meydana gelmiyor. Ayakta sinirlerin sıkışmasından dolayı da ayakta uyuşukluk meydana geliyor. Dolayısıyla bu uyuşukluk zamanla ağrıya dönüşüyor.

Ayak uyuşması, olduğu zaman ayağımız da ağrılar, karıncalanmalar, batma ya da yanma meydana gelebilir. Her konuda olduğu gibi, bu bir ağrı eğer aralıksız ve durmaksızın ilerliyorsa mutlaka doktorlara gitmemiz gerekir.

Ayak Uyuşmasının nedenleri ve tedavisi son zamanlarda sıkça sorulan sorular arasında. İnsanlar da sıklıkla görülen bu hastalığın sebeplerine bakacak olursak;

1-Diyabet (Şeker Hastalığı)

Yine insanlarda sıkça görülen ve dikkate alınmadığı takdir de, ölümlere ve ciddi hasarlara sebep olan diyabetin ayak uyuşması ile de alakası vardır.

Şeker hastası olan bir insanda sinir sıkışmaları meydana gelir. Şeker hastalığı sinirlere zarar verdiğinden ötürü, ayak uyuşması ile de alakalı diyebiliriz. Diyabeti yüksek miktara çıkan hastalar da sinir sıkışması meydana geldiği için ayaklarda nasibini alır.

2- Rahatsızlık verici Ayakkabılar

Ayakkabı özellikle kadınların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Fakat bir ayakkabının estetik görünümü kadar, sağlığımız açısından yararlarında önemlidir. Sağlıklı ayakkabılar her zaman tercihleriniz arasında yer almalıdır.

Sık ve dar ayakkabılar, hem ayağımızda ağrılara hem de sinir sıkışmalarına neden olabilir. Bu sebepten ötürü ayakta uyuşma ve haliyle ağrılar meydana gelir.

Kadınlarımızın vazgeçilmezi olan topuklu ayakkabılar ise, ayak tabanına uyguladı şiddetli baskıdan dolayı çok sık olmaması doktorlar tarafından tavsiye edilir. Lakin bu kurala uyan hanımefendi sayısı gittikçe azalmaktadır.

3-Duruş bozukluğu

Her zaman hareket etmek zorunda kalmıyoruz. Özellikle masa başı iş yapanlar, durmaksızın saatlerce otururlar. Saatlerce hareketsiz oturmak kan dolaşımını yavaşlatır işte bu da ayak Uyuşmasının en temel sebeplerini arasında kendisine yer bulur. Kalçaların, ayakların hareketsiz kalması duruş bozukluğu yapabilir işte bu da ayakta giden kan akışını engeller.

4-Alkol

Birçok hastalığa kapı açtığı gibi ayak uyuşması ile de bir bağlantısı bulunmaktadır. Aşırı alkol, sinir sistemine zarar verir Buda el ve ayaklarda uyulmalar meydana getirir.

5-Kan dolaşımının zayıflığı

Özellikle kalp rahatsızlığı olanlarda görülen kan dolaşımının zayıflığı, kalp rahatsızlığı dışında elde ve ayakta uyuşmalar meydana getirebilir.

Bu acı verici hastalığın tedavilerine bakacak olursak;

Sağlıklı beslenmek her şeyin en başında geldiği gibi ayak Uyuşmasının da bire bir bir çözümüdür. Tedaviler arasında alkolü az kullanmak, hareket halinde olmak, masaj yaptırmak ve varis çorabı gibi tedavi yöntemleri bulunur. Hastalık halen geçmedi ise doktora gitmekte fayda var