Ayak Mantarı Nasıl Geçer?, Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?, Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?, Ayak Mantarı Belirtileri

Ayaklarımız bizim hayatımızda çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden de ayak sağlığımız oldukça önemlidir. Ayak sağlığımızı tehdit eden en büyük sorunlardan biri de ayak mantarıdır. Ayak mantarları ayak derimizin çatlamasına ve ayağımızda derin yarıklar oluşmasına neden olmaktadır.

Ayak mantarı ile ilgili bizim yapabileceklerimiz ilk olarak ayakkabılarımızı değiştirebiliriz. Ayak mantarının oluşmasına en büyük etkiyi ayakkabılar yapmaktadır. Ayakkabıların içine mutlaka hava girmesi gerekir. Havanın giremediği ayakkabılarda ayak mantarları oluşmaktadır. Ayağımız hava almadığında ayak terlemeleri meydana gelir ve buda ayak mantarlarını çoğaltmaktadır.

İkinci olarak ayak parmaklarımızı kurutmalıyız. Ayaklarımızı mutlaka kuru tutmalıyız eğer ayağımızı tam olarak kurutamazsak ayak mantarları oluşacaktır. Ayak mantarlarının ortaya çıkmasının bir başka nedeni ise bağışıklık sistemimizin zayıflamasıdır. Bu yüzden sağlıklı ve bol vitaminlerle beslenerek vücut direncimizi yükseltmeliyiz. Bu sayede mantar oluşumlarını engellemeliyiz.

Ayaklarda mantar oluşumunu engellemenin bir başka yolu ise bol bol egzersiz yapmaktır. Çünkü ayaklarda kan dolaşımı daha zordur. Kan dolaşımının zor olması da ayak mantarlarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden egzersiz yaparak ayaklarımızda kan dolaşımını hızlandırarak mantar oluşumunu engellemiş oluruz.

Ayak mantarına karşı kendi yapabileceğimiz ilaçlar ise;

Sarımsak ile bir karışım yapabiliriz. Sarımsağın içinde bulunan ajone ayak mantarlarına karşı çok etkili olmaktadır. Bir kaç diş sarımsak ile zeytinyağınız karıştırıp iyice dövdükten sonra yarım saat ayağımızda gezdirelim ve bunu günde iki kere sabah akşam olarak tekrarlayalım aradaki farkı göreceğiz ve ayak mantarlarımız azalacak. Ayrıca ayağımızdaki mantarın bir düşmanı da sirkedir. Ayağımızı mutlaka sirke ile yıkamalıyız. Sirke asidik bir yapıdadır ve buda ayağımızdaki mantarların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Eğer bu tedaviler başarılı olmuyorsa kesinlikle doktora gidin ve mutlaka yardım alın. Doktorunuzun uyguladığı tedaviye mutlaka olumlu cevap verin ve ilaçlarınızı düzenli kullanın.

Ayak mantarının bulaşma yolları ise belirgin olarak ayağında mantar olan birinin ayakkabısını giymenizle bulaşır. Ayak mantarı oluğunu bildiğiniz kişinin ayakkabılarını, terliklerini, kıyafetlerini ve havlusunu kesinlikle kullanmayınız. Ayrıca ayak mantarı duş ve tuvalette bile bulaşabilir. Bu yüzden ayak mantarı olan kişilerle aynı banyoyu kullanmamak gerekir.

Son olarak ta şunu söyleyelim ayaklarımız bizim en önemli organlarımızdan ve hayatımızın her alanını etkilemektedir. Bu yüzden ayaklarımıza karşı bir tedaviyi atlamayalım ve çok geç olmadan önlemini alalım.