Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Çeşitleri Nelerdir

Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Çeşitleri Nelerdir

Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Çeşitleri Nelerdir

En tehlikeli kanser türlerinden biri olan akciğer kanseri ciddi bir kanser türüdür. Bütün kanser türlerinin başlıca sebebi olan sigaradır. Bu kanser türünde de başlıca rol oynamaktadır.

Akciğer kanseri nedir?

Akciğerimizde bulunan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasından kaynaklanan ve vücuda zarar veren bir oluşum içerisine giren bir oluşumun meydana gelmesidir. Akciğerimizde oluşan bu durum zamanla ve hızlı olarak vücudun diğer organlarına da yayılması ile hastalık ileri seviyeye yükselmektedir. Bu sebeple, her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis büyük bir önem arz etmektedir.

Akciğer kanserinin sebepleri; başlıca sigaradır. Aktif veya pasif olarak sigara kullanan çoğu insan da kanser belirtisi görülmektedir. Ayrıca toprakta bulunan radon gazının fazla solunmasından, çalışma ortamlarının bu gazla dolu olması ve hissedilmemesi ilerleyen dönemlerde kansere yol açmaktadır. Diğer bir belirti ise, aile içerisinden akciğer kanseri hastalığı olan aile bireylerinde çok sık rastlanmaktadır. Solunum hastalığı olan akciğer kanseri, isminden de anlaşıldığı gibi solunum yolu ile geçmektedir. Ailesinde önceki yıllarda akciğer kanseri olan bireyler, sürekli olarak kanser tanısından geçmesi gerekmektedir. Genetik olarak kanser hücresi taşıyan bir aile bireyi sonraki nesillere de bunu taşıyabilmektedir.akciger-kanseri

Akciğer kanserinin belirtileri;

Akciğer kanseri ciddi bir solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalığından kendine has belirtileri bulunmaktadır. Öksürük ile başlamaktadır. Sonraları öksürük ile karışık kan gelmesi ile devam eder. Akciğer kanseri belirtileri arasında sıklıkla sırt ağrısı, halsizlik, ses kısıklığı gibi rahatsızlıklarında baş göstermektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi akciğer kanserinin de türleri bulunmaktadır. Akciğer kanserinin türleri kendi arasında genel olarak 2 çeşittir. Bunlardan küçük hücreli akciğer kanseri, nadir görünen fakat vücuda hızla yayılan tehlikeli bir türdür. Diğer bir türü ise, küçük hücreli dışında kalan akciğer türüdür. Diğer türüne göre yavaş olarak vücuda yayılan bu tür en sık görülen türdür. Bu kanser türü de kendi içerisinde türlere ayrılmaktadır. Eğidermoid kanser, adenokarsinom kanser, büyük hücreli kanser, karsinoid kanser, tükürük bezi karsinomu gibi türleri mevcuttur. Akciğer kanseri türleri arasında tehlikesi bakımından hemen hemen hepsi tehlikelidir. Akciğer kanserinin her türlüsü ilerleyen dönemlerde sıkıntı yaratmaktadır. Sağlığınız açısından kendinize ve ilerleyen zamanlarda ailenize sizden sonra gelecek olanlara sağlıklı bir ömür bırakmak istiyorsanız, öncelikli olarak akciğer kanserine sebep olan sigarayı derhal bırakmalısınız. Sigara içilen mekânlarda bulunmayınız Bu sebeple kanser belirtisi hissedildiği zaman derhal doktorunuza başvurunuz.